imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

MacBook Pro 2023 – komunitní koncept


Jaká zařízení by mohl Apple nabídnout pokročilým uživatelům za pět let? Vysnili jsme si něco opravdu obrovského na základě zpětné vazby a nápadů komunity iMagazínu!

Začněme

Pokud sledujete iMagazín pravidelně, možná jste si všimli, že čas od času představujeme různé koncepty produktů Applu vytvořených fanoušky. Najdeme mezi nimi idealistické představy, občas se ale objeví kousky, které by si v ničem nezadaly se skutečnými produkty. U fotografií, jež jsme v historii představili, můžeme najít velmi propracované zástupce v extrémně vysoké kvalitě, ale i na nich jsme vždy narazili na něco méně kvalitního.

Nikdy jsme ale v komentářích neviděli příspěvek: „Ano, skutečně věřím, že tohle bychom mohli v konkrétním roce vidět.“ Jak bude MacBook Pro vypadat za pět let? To je otázka, která se nám objevila na mysli. A kde jinde najít odpověď, než právě v naší komunitě na iMagazínu? V posledních letech jsme pod našimi články viděli spoustu poznámek, postřehů a přání. Nyní jsme zvládli posbírat potřebné přísady z vašich komentářů a uvařili jsme vlastní koncept, jenž naleznete níže. Dělali jsme to pro vytvoření renderu, s nímž by se celá komunita iMagazínu mohla identifikovat. Nezbývá tedy nic jiného, než vám, drahým členům komunity, s pýchou představit koncept MacBooku Pro 2023.

Jaké zařízení jsme na videu přesně viděli? Pojďme krok po kroku!

Tradice v moderním hávu

Po stránce designu a materiálů zpátky vítáme Late 2009 unibody verzi MacBooku z hliníku a polykarbonátu. Notebook, který jsme si vysnili, má stejné fyzické parametry jako současné 13“ modely. Vzali jsme ale v potaz, že Jony Ive v Applu může na své pozici vydržet dalších 5 let, ubrali jsme tedy hodně z tloušťky zařízení a dostali se z 14,9 mm na 11 mm. Tento fakt pochopitelně ovlivňuje i váhu, současných 1,37 kg se snížila na 1,05 kg.

U portů jsme se rozhodli k radikálním nápadům. U modelu z roku 2023 je nemyslitelné mít 3,5mm konektor, jenž z iPhonů zmizel již v roce 2016. Rozloučili jsme se tedy s posledním portem, který nebyl USB-C. Na druhou stranu jsme však zabudovali čtyři Thunderbolt 4 porty s maximální rychlostí 80 Gb/s. Bylo by tak možné dodávat data dvěma 8K displejům při 120 Hz.

Bez rámečků

Největším rozdílem, který člověka upoutá na první pohled, je displej s technologií OLED. Díky tomu jsou hlavními vlastnostmi displeje: neuvěřitelný kontrast, úžasné podání černé a bezrámečkový design. Umožnilo to rovněž přechod z poměru 16:10 na 3:2.

Nutností je pochopitelně nárůst hustoty pixelů. Současné rozlišení 2.560 x 1.600 px s hustotou 227 ppi jsme vyměnili za 3.120 x 2.080 px s hustotou 272 pixelů na palec. Je také důležité, že maximální podsvícení se za pět let zvýšilo z 500 na 1.000 nitů. A jak už viděli u iPadů Pro, obnovovací frekvence se dostala z 60 Hz na 120 Hz. Pochopitelně je vše v energeticky méně náročném provedení.

Následovali jsme i další trendy produktových řad, u MacBooku tak rovněž přecházíme od Touch ID k Face ID. V té době však už snad bude existovat nová verze, jež nebude vyžadovat ostrůvek pro senzory, ty budou zabudovány v displeji. Díky neviditelnému Face ID by mohl být displej MacBooku Pro 2023 ničím nenarušený panel.

Pod kapotou

Zcela evidentní je, že se zásadně zmenšila velikost základní desky, což je užitečné hned z několika důvodů. Volný prostor zaplní větší baterie s kapacitou 77,8 Wh a výdrží 16 hodin. Díky tomu by člověk mohl na celý pracovní den nechat nabíječku doma. I kdyby měl přesčasy.

To vše by však nebylo možné bez použití úsporných řešení, jakým je třeba druhá generace Apple XM procesoru s 25 W TDP, který byl vytvoření speciálně pro přenosné počítače. Šestijádrový procesor by zvládl na základním taktu 3,4 GHz, s Turbo Core až 5,2 GHz. Byla by tu také 16GB HBM 4 (High Bandwidth Memory) paměť pro podporu GPU. Maximální výpočetní výkon by tak dosahoval 7,5 teraflopů. V té doby už by si mohl Apple svou GPU tvořit sám, architektura by pak stále byla od AMD.

13“ model by mohl být dostupný se dvěma různými XM procesory – byl by tu výše zmíněný šestijádrový XM6 a osmijádrový XM8. Druhý jmenovaný by dorazil s trochu nižším taktem. 15“ model by mohl být vybavený XM10 a XM12 procesory. První jmenovaný by měl v základu 3,2 GHz, v turbu 5,0 GHz. Grafický výkon většího modelu Pro by byl úžasný. 10 teraflopů se single precision a až 20 teraflopů u half precision. Tento model by mohl být vybaven 32 GB HBM 4 pamětí.

Když se bavíme o RAM, základní model by mohl mít 32 GB LPDDR5, jež by šla konfigurovat až do 128 GB. Velikost úložného prostoru bude nicméně menší, základní model bude mít pouze 512GB SSD. Pochopitelně by vše šlo nastavit až do 4 TB – šlo by jen o cenu. Rychlost by nebyla problémem – maximální rychlost zápisu by dosáhla na 8,5 GB/s, rychlost čtení pak 9,5 GB/s.

Byly by tu i další menší změny. Zabudované reproduktory by pro lepší zvuk fungovaly se dvěma repráčky místo dvou, Touch Bar by mohl být vylepšen technologií Taptic Engine, abychom se dočkali haptické odezvy.

Všechny rendery vytvořil Viktor aka K1l1m6n, maďarský kolega, který v současnosti studuje industriální design. V případě, že byste chtěli rozebírat profesionální problematiku, neváhejte ho kontaktovat v komentářích níže, rád se rozepíše do detailů. Pokud vás práce oslovila, můžete jej sledovat na Instagramu a Behance. Na druhé jmenované platformě vytvořil k tomuto projektu stránku, jež by se nemusela stydět ani za představování produktů Applu v roce 2023 – rozhodně stojí za zhlédnutí.

Celý koncept by nevznikl bez vašich komentářů a zpětné vazby. Budeme dále pracovat s vašimi názory ohledně iMagazínu. Pište nám, pokud se vám líbí fotky, jaké změny byste rádi udělali a jaké koncepty by vás zajímaly v budoucnu.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.