imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

macOS Mojave konečně dorazil, můžete jej stahovat!


Konečně jsme se dočkali macOS 10.14, systému, který známe spíš pod jménem macOS Mojave. Největší update posledních let můžete nyní stahovat, těšte se na řadu velkých inovací.

Týden po oficiálním vydání iOS 12 a watchOS 5 tu máme i vydání macOS 10.14. Od teď mohou uživatelé, jejichž zařízení nový systém podporuje, stahovat aktualizaci na macOS Mojave. Najdete ji v Mac App Storu, jen teď očekávejte pořádně přeplněné servery.

Jestliže chcete jít bezpečnější cestou, aby na vás nečekal nějaký nepříjemný bug, doporučujeme udělat čistou instalaci. O ní jsme vám psali včera.

Jen připomenutí, co jsme o novém systému psali hned pod WWDC:

Přešli jsme od hor k poušti, nový macOS nese označení Mojave. Myšlenka vznikla na základě toho, že pouště nejsou krásné jen ve dne, ale jsou nádherné i v noci – přichází totiž i Dark Mode. Podle předváděcího dema jde o skutečně pěkné řešení, přestože je obrovská škoda, že se tmavý režim nedostal i do iOS. Dynamická plocha pak bude měnit pozadí ze světlého na tmavé podle denní doby.

Jak už to tak bývá, plocha bývá zaplavena celou spoustou složek a souborů. U Mojave mohou lidé s OCD dojít naplnění – nová funkce „komínků“ umožňuje organizovat soubory na ploše do různých balíků podle jednotlivých parametrů.

Finder: Máme tu nový náhledový režim, který se jmenuje Gallery View. Díky němu lze pohodlněji procházet fotky, editační funkce budou přístupné na bočním panelu. Finder navíc získal i funkce automatizace. Kliknutím jednoho tlačítka můžete svým dokumentům přidat vodoznak, podobných chytrých funkcí je však více. Základní úpravy půjde konečně dělat skrz Quick Look. Fungovat zde bude metoda, kterou známe z iOS, editace tak bude rychlejší a jednodušší.

Continuity Camera: Stylová funkce. Stačí v macOS kliknout pravým tlačítkem, otevřít fotoaparát na iPhonu a do právě upravované fotky můžete jednoduše přidat fotku z mobilu.

Skrz aplikaci Home se u Macu objevuje další „nová“ aplikace. Od teď můžete svou chytrou domácnost spravovat z Macu. Byly vylepšeny bezpečnostní možnosti, stejně tak prohlížeč Safari. Například budete moci na webových stránkách vypnout tlačítka, která jsou podobná tlačítkům „Líbí se mi“ z Facebooku. Byla zlepšena i situace kolem využívání dat o chování uživatelů, ta teď třetí strany budou mít mnohem náročnější získat.

Na následující novinku jsme také čekali dlouho – Apple se konečně podíval na Mac App Store, jenž byl poslední léta docela zanedbávaný. Platforma byla od základu předělána a podle dema můžeme říct, že směrem k mnohem lepšímu. Uvidíme však až na vlastní kůži. Jak jsme očekávali, změny přiblížily desktopovou verzi obchodu blíže té z iOS – skvělá změna! Dokonce časem přidají i Microsoft 360 a Adobe Lightroom.

Vývojem si prošla i podpora eGPU, vývojářských možností u využití strojového učení (Create ML API, Core ML 2) a Metalu. Podle zmíněných informací teď budou mít vývojáři mnoho příležitostí, snad jich co nejvíce využijí.

Craig Federighi nakonec zodpověděl jednu velice důležitou otázku – oznámil, že ke slučování obou systémů nedojde, jelikož jsou s aktuální podobou macOS naprosto spokojeni. Dlouhé roky nicméně pracují na tom, aby byla jednodušší konverze aplikací z macOS na iOS a naopak. Vývojáři by tak měli mít co nejméně práce s případným portováním na druhý systém. Oficiálně se stal reálným i Project Marzipan – přesně podle Gruberova odhadu dorazí v roce 2019.

Poznámka: může se stát, že update nebude dostupný všem uživatelům ve stejnou chvíli. Zdržte se tak prosím komentářů ve stylu: „Ještě to nevyšlo.“ Můžete nám věřit, že je systém skutečně tady. Pokud aktualizaci nevidíte, stačí jen vydržet ještě malou chvilku.
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.