imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

macOS: Vyřešte hlášku „disk je téměř plný“


Jestliže už vás už štve upozornění, jež vyskakuje téměř pořád, máme pro vás řešení. Věřte nám, existuje a okamžitě díky němu uvidíte světlo na konci tunelu.

Mám MacBook Pro se 128 GB. Obvykle je disk dost velký na to, abych na něm měl vše, co potřebuji. Naprostou většinu dokumentů mám na iCloudu, hudbu si streamuji a když už stáhnu nějaký ten film, hned po zhlédnutí jej mažu. Abych to řekl jednoduše, prostě víc místa normálně nepotřebuji. V poslední době však některé naše projekty potřebovaly víc místa a nemusel jsem dlouho čekat na první upozornění o tom, že je můj disk téměř plný.

No, dobře. Kliknul jsem na tlačítko pro zavření okna a pokračoval v práci. Za pár minut se však notifikace objevila znovu. A znovu. A ještě. Jediným způsobem, jak se jí člověk zbaví, je přímé kliknutí. Hláška vyskakuje během sledování videa, během práce na textu, během prohlížení obsahu na ploše. Dost mě to štve.

I když mám stále volných 18 GB, což je přibližně 15 % celého disku, tak tu na mě upozornění číhá. Jasně, kdybych si ukrajoval z posledních několika GB, chápal bych to. Ale u zařízení se 128 GB je pravidelné hláškování po překročení hranice 20 GB nepochopitelné. Pokusil jsem se situaci vyřešit běžným způsobem, a to odstraněním všeho možného. Dokonce i věcí, které bych si normálně nechal – vše za účelem, aby už otravná notifikace zmizela.

Nicméně ani to nepomohlo, jen to odložilo další upozornění. Nakonec jsem ale objevil ultimátní řešení, o které se s vámi nyní podělím.

  • Otevřete Terminal.
  • Napište do něj následující kód:

defaults write com.apple.diskspaced minFreeSpace 10

Díky němu posunete nativní limit pro upozornění z 20 GB na 10 GB zbývajícího místa. Můžete do kódu pochopitelně vepsat libovolné číslo, nejen 10. Jestliže hledáte ještě radikálnější řešení, napište:

launchctl unload -w /System/Library/LaunchAgents/com.apple.diskspaced.plist

Pomocí tohoto kódu vypnete notifikaci úplně. Nejde o špatné řešení, pokud však opravdu zaplníte veškerý volný prostor, mohou nastat problémy. Takže bychom to nedoporučovali. Jestliže byste pak chtěli hlášku opět vrátit, stačí napsat:

launchctl load -w /System/Library/LaunchAgents/com.apple.diskspaced.plist

Vzhledem k tomu, že systém tyto příkazy řeší až při spuštění, musíte pro aplikaci své zařízení restartovat.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.