imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Microsoft přiznal, že to má Windows Phone za sebou


Joe Belfiore, viceprezident Microsoft Operating Systems Group, včera na Twitteru napůl oficiálně přiznal, že příběh Windows Phone došel do konce. I poslední kapka naděje největších fanoušků tak mizí.

Hrstka posledních fanoušků mobilního operačního systému Windows stále doufala, že Microsoft v tajnosti pracuje na nové verzi pomalu umírajícího systému, teď už je ale vše jisté – americký gigant s Windows Phone končí. New York Police Department nahradila 35 tisíc nedávno zakoupených zařízení iPhony, Bill Gates sám přiznal, že používá Android, dokonce i výše zmíněný Joe Belfiore používá iPhone. Na základě těchto skutečností není překvapením, že Microsoft uznal (i když jen zčásti oficiálně), že mobilní platforma skončila.

Belfiore na Twitteru zodpověděl otázku jednoho ze zklamaných fanoušků. Ten se ho ptal, jak přesně situace vypadá a jestli skutečně dále nebudou podporovat Windows Phone. Belfiore bez zbytečného kličkování přiznal, že je tomu skutečně tak. Abychom byli přesnější, tak popsal, že systém bude podporován pouze ve formě bezpečnostních updatů, oprav chyb apod. Nic víc.

Přestože Windows 10 Mobile už jen tak přežívaly, společnost nikdy oficiálně neřekla, že je vývoj operačního systému u konce. Důvodem k rozhodnutí ukončení vývoje je bezpochyby fakt, že navzdory všem snahám Microsoft nikdy se svým systémem nepřekročil tržní podíl mezi 1 a 2 %. Příchodem se jen odstartovala pekelná spirála – pro vývojáře bylo zbytečné vyvíjet své aplikace pro tak malou platformu, více lidí si však Windows Phone nekoupilo, protože na něm nebyly žádné aplikace, a tak stále dokola… A to přestože se Belfiore skutečně snažil systém zachránit.

Podle všeho to vypadá, že bylo ukončení vývoje správným krokem. Jeden z vedoucích manažerů ve firmě jen potvrdil, co jsme si již dlouhou dobu mysleli. Neslibuje přitom nic, nechce vyvolávat zbytečnou naději. Microsoft se tak konečně může věnovat všemu dalšímu, co pro něj má zásadně větší význam – mohl by třeba opravit Skype, který se nedávno dostal do takové fáze, že se uživatelé hromadně bouřili. Microsoft reakce vyslyšel a udělal obrovské změny, ty jsou však zatím pouze v betaverzi Skypu, takže pokud vše půjde podle plánu, brzy se dostane ke všem.

Nebo by se mohli zaměřit na vývoj kvalitních aplikací pro Android a iOS, jako je tomu třeba u Office Lens. Díky tomu by mohl Microsoft zasáhnout mnohem více lidí, než jak se mu to „dařilo“ s Windows 10 Mobile. Není náhodou, že se prohlížeč Edge nedávno objevil na iOS…

Je těžké určit, co přesně bylo špatně – možná hardware, možná software, nevíme, kde leží vina. Rozhodně však stojí za zmínku informace, k níž se dostal magazín Windows Central. Ten získal Windows Phone z roku 2014 s kódovým označením Vela. Nejzajímavějším na tři roky starém zařízení je, že

mělo již tehdy téměř bezrámečkový displej.

Zástupci magazínu se navíc dozvěděli, že se Microsoft chystal zařízení prodávat za méně než 200 dolarů. Měli by tak mobilní telefon pro masy s designem, nad nímž by slintali naprosto všichni. Samsung a Apple si za podobný design říkají více než tisíc dolarů. Z nějakého důvodu se pak ale rozhodli zařízení nevydat.

Prototyp nikdy nevydaného zařízení

A právě to mohl být zlomový produkt, který rozhodnul o životě a smrti platformy.

Zdroje: The Verge 1 a 2

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.