imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak mít nové Ovládací centrum pro iOS 11 v malíku


Konečně je tady nejnovější, nejčerstvější a nejlepší operační systém od Applu. iOS 11 je dostupný bez omezení pro všechny. Není tak od věci, když se podíváme na to, co se v systému změnilo. Jednou z velkých novinek je Ovládací centrum, resp. Control Center.

Článek je primárně určen pro ty, kteří v posledních měsících přímo nesledovali novinky kolem Applu, zejména pak WWDC. Je pro ty, kteří neví, co se jim na zařízení objeví, až kliknout na tlačítko pro aktualizaci. Nechceme nikoho vyděsit, ale následující věta vás možná trochu zaskočí:

Nové Ovládací centrum prostě nepoznáte.

Když za sebou máme největší šok, pojďme se podívat na to, proč jde o příjemný krok a co u nového řešení nalezneme.

Co se změnilo?

Krátce? Všechno. Když to ale trochu rozebereme, tak dostalo Ovládací centrum zcela nový vzhled, hlavně se pak změnil celý jeho koncept. Nově všechny přepínače naleznete na samostatné stránce, takže věci, na které jste si z iOS 10 zvykli, již nebudou platit. Hlavní změnou v konceptu je fakt, že si Ovládací centrum můžete upravovat podle sebe. Ano, Apple se nerozhodl pro absolutní volnost, takže je tu i nadále několik omezení. Na každý pád teď bude (z velké části) vypadat podle toho, co skutečně potřebujete.

Jak se k němu dostat?

Stejně jako dříve, prostě swipnete ze spodní strany displeje nahoru. To je vše.

Upravování

Jak jsme již zmínili výše, Apple nepředal uživatelům úplně veškerou moc nad Ovládacím centrem. Je tu několik prvků a nastavení, které upravit nelze. Mezi ně patří Letový režim, WiFi, Bluetooth, přepínač na mobilní data, panel pro ovládání hudby, zamknutí otáčení displeje, režim Nerušit, AirPlay a nastavení podsvícení a hlasitosti.

Vedle těchto tlačítek a přepínačů si však můžete přidat ty, které se vám hodí. Stačí následovat následující kroky:

  • Jděte do Nastavení > Ovládací centrum.
  • Zvolte možnost „Upravit ovládání“.
  • Poté přidávejte nebo odebírejte tlačítka a přepínače pomocí značek „+“ a „-“. Když pak kliknete na tři linky po pravé straně, můžete si je libovolně seřadit.

Jak jej vypnout?

Přestože není možné Ovládací centrum úplně vypnout, je pár pochopitelných míst, kde lze do centra zamezit přístup. Můžete jej zakázat během používání aplikací, už si jej tak nikdy omylem nevyvoláte. Stejně tak lze Ovládací centrum vypnout při uzamčení telefonu. Zabráníte tak komukoliv, aby si z vás dělal legraci a nezapnul vám třeba budík uprostřed noci. Bez hesla se teď nikdo k žádné z funkcí nedostane.

Uvnitř aplikací

  • Jděte do Nastavení > Ovládací centrum.
  • Klikněte na možnost „Přístup v aplikacích“.
  • Poté bude možné otevřít Ovládací centrum jen z domovské obrazovky nebo ze zamykací obrazovky.

Zamykací obrazovka

  • Jděte do Nastavení > Touch ID a kódový zámek.
  • Zadejte své heslo.
  • Sjeďte až dolů a vypněte možnost „Ovládací centrum“ v kategorii Přístup při uzamčení.

Voilà, vše je hotovo.

Jestliže se i nadále cítíte v moři možností Ovládacího centra jako zbloudilý námořník, neváhejte a na cokoliv se ptejte v komentářích pod článkem. Rádi vám hodíme plovací vestu a pomůžeme, jak jen to bude možné.

V tomto článku jsme shrnuli, která zařízení se dočkají podpory iOS 11.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Nejčtenější za minulý měsíc

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.