imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Na MIT vyvinuli zařízení na čtení myšlenek


Věhlasný Massachusetts Institute of Technology si za dlouhá léta fungování vysloužil ohromnou reputaci. Nyní univerzita vyvinula zařízení, které rozumí „vnitřnímu hlasu“. Při využití digitálních asistentů jsou možnosti nekonečné…

MIT je bezpochyby jednou z nejznámějších a nejpokrokovějších technických institucí na světě, v laboratořích univerzity vznikla celá řada velkých projektů a výzkumů. Jedním z nich je i zařízení, které bychom si spíš představovali v nějakém sci-fi snímku. Dokáže totiž komunikovat se stroji pomocí přirozeného jazyka. Nejde o překvapující vlastnost, to samé zvládne třeba Siri, nicméně u produktu z projektu AlterEgo u toho nemusíte otevírat pusu.

Přestože to na první pohled vypadá jako čtení myšlenek, základní princip je prozaičtější. Teda ne úplně, ale pojem „čtení myšlenek“ je trochu přehnaný. AlterEgo nečte vlastní myšlenky, ale zachycuje elektrické signály, jež vznikají při mírném, avšak záměrném pohybování vnitřními artikulačními orgány.

Když mluvíte, pohybové ústrojí pronáší konkrétní zvuk, jenž přebírá artikulační nastavení. Jde vlastně o organické nastavení toho, jak vyslovujete konkrétní zvuky během řeči.

V případě zvuku [g] se například hlasivky stáhnout a zadní část jazyka vytvoří opřením o měkké patro překážku, rty jsou pak otevřené. Narůstá subglotální tlak, který působí na elastické hlasivky a roztahuje je. Tím začíná proces vokalizace. Vzduch proudí z průdušnice směrem ven, když je přitom dostatečně velký tlak, vzniká kýžený zvuk.

Zajímavé je, že takto můžete artikulovat, i když mluvíte jen tak pro sebe. To je právě ta „vnitřní řeč“, kterou doprovází pohyb svalů, což se dá s pomocí odpovídajících zařízení zachytit. Takové zařízení je AlterEgo. Díky tomu můžeme se zařízením mluvit, i když máme pusu zavřenou. Nikdo pak nerozezná, co říkáme.

Něco podobného (akorát naopak) se děje třeba u sluchátek, které fungují pomocí kostí. Máte prázdné uši, ale zařízení vibruje na vaší lebce, což člověk následně dekóduje jako zvuk. Když si to shrneme, můžeme mluvit bez pusy a poslouchat bez uší. Říkali jsme, že je to jak ze sci-fi…

Jasně, bavíme se nyní o fázi vývoje, rozhodně nejde o přehnaně estetické zařízení. Ale už zvládne plnit účel. Technologie už existuje, nyní jen stačí doladit a vylepšit. Je jednoduché si vysnít ještě bláznivější budoucnost, kdy by se podobné zařízení implantovalo pod kůži. S digitálním asistentem v telefonu byste snadno procházeli internet a rozšiřovali své kognitivní schopnosti.

Žijeme v neuvěřitelné době, skutečně!

Zdroj: MIT

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.