imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Mobilní data jsou v mnoha zemích rychlejší než wifi


Zaběhnutá teorie, že internet přes wifi je rychlejší než mobilní data, už dnes moc neplatí. Alespoň to tvrdí aktuální studie.

Společnost Open Signal nedávno posbírala data o používání mobilního a wifi internetu z 80 zemí. Jaká technologie je tedy rychlejší?

Před příchodem 4G internetu nebylo co řešit. 2G a 3G sítě měli teoretickou rychlost nižší než wifi. Nehledě na to, že i kdyby rychlejší byly, téměř nikdo by je nepoužíval, protože byly drahé a neomezená data ani nepřicházela v úvahu.

S představením 4G ovšem přišla rychlejší a levnější mobilní data. Z toho důvodu jsou mobilní data rychlejší hned ve 33 zemích z 80. Největší rozdíl panuje v Austrálii, kde jsou v průměru mobilní data rychlejší o 13Mbps. Uživatelům s neomezenými daty se tedy na wifi ani nevyplatí připojovat.

Může se stát, že s příchodem 5G bude wifi úplně zbytečné?

Kromě Bangladéše jsou rychlosti prakticky totožné ve třech evropských zemích, konkrétně v Maďarsku, Norsku a Belgii. Dokonce i u nás prý máme rychlejší mobilní internet než přes wifi. Tak snad se brzy dočkáme těch neomezených dat.

Kolik mobilních dat váš tarif momentálně nabízí?

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.