imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apfs v ios 103

Moderní souborový systém v iOS 10.3


Včera měl kromě ostatních novinek v rámci iOS 10.3 premiéru úplně nový souborový systém pro telefony iPhone. Ten je rychlejší a navíc pomáhá uživatelům šetřit místo.

Apple představil Apple File System, zkráceně APFS, na loňské konferenci WWDC. Od té doby čekáme na jeho uvedení a včera jsme se konečně dočkali. Kromě toho, že nový souborový systém je určen pro iOS, bude dostupný také pro Mac, Apple Watch a Apple TV a nahradí tak 30 let starý Hierarchical File System, HFS a HFS+. Ten byl původně vytvořen pro práci s floppy a později HDD, CD a DVD médii. Nicméně ta mají svá nejlepší léta dávno za sebou a dnes jsou v kurzu flashové úložné systémy, tudíž pro maximální využití SSD disků a úložného prostoru iPhonů bylo nové optimalizované řešení potřeba.

apfs v ios 103

Optimalizace každého zařízení zvlášť je problém – a Apple se musí soustředit na čím dál více platforem – tudíž musela společnost přijít s nástupcem pro HFS+, aby nemusela mrhat takovou pracovní silou a úsilím, jen aby ten stejný souborový systém nabízel alespoň podobné možnosti na všech platformách. Shodné jádro a souvislá podpora APFS mezi platformami posiluje mobilní a stolní řešení Applu u tak důležitých bodů, jako je zabezpečení a rychlost.

Minimální odezva systému urychlí zápis a čtení dat a vyšší rychlosti si půjde možná povšimnout i u prostého kopírování. Rozdíl v rychlosti nicméně nebude tak zřetelný na mobilních zařízeních, jelikož na nich tak často nepřenášíme velké soubory. Značné zrychlení ovšem bude možno pozorovat například při vytváření bezpečnostních záloh, jelikož systém nebude potřebovat nejdříve zjišťovat, co se od poslední zálohy změnilo. Vytváří si totiž obraz uložených dat, tudíž bude porovnávat pouze jeho novou verzi. Taktéž u nového systému nehrozí zbytečná duplikace a úložný prostor nebude při procesu trpět žádnými vadami.

apfs v ios 103

Během následující WWDC budou zřejmě hlavními body vývoj APFS a iOS 11, u kterého se díky novému souborovému systému otevřou dveře k novým možnostem. Bylo by vhodné podotknout, že APFS je novinkou, ale i tak už ho využívá iOS 10.3. Ostatní platformy se stále potýkají s nějakými problémy, jako například Time Machine a šifrování FileVault na Macu. I s těmi se ale vývoj pomalu dostává z nepohodlných rozdílů mezi platformami.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.