imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

bitcoin

Mohou aplikace z App Storu legálně těžit kryptoměny?


Nejedná se o žádnou teoretickou otázku, ale o problém, který se nedávno zjevil na Mac App Storu. Jedna z aplikací totiž vymyslela nový způsob, jakým si nechat od uživatelů platit. Má to ale jeden háček a čekalo se na vyjádření Applu.

Nedávno se na Mac App Storu udál zajímavý případ. Aplikace Calendar 2, která byla oficiálně zhodnocena a povolena, chtěla vyzkoušet novou metodu pro vydělávání peněz. Původně si mohli její uživatelé aktivovat prémiové funkce za 1 dolar měsíčně.

Vývojáři se ovšem chopili trendu posledních let. Svou aplikaci chtěli uživatelům nabídnout „zdarma“ výměnou za to, že bude jejich počítač na pozadí těžit kryptoměnu Monero. Rozhodně riskantní tah, který vyvolal spoustu otázek. Navíc obsahoval celý systém jednu zásadní chybu…

kryptoměny

Funkce se automaticky zapnula po každém spuštění počítače. Vývojáři se ovšem brání, že šlo o omyl. Každý uživatel, který si tedy novou verzi aplikace stáhnul, vývojářům danou kryptoměnu automaticky těžil. Během několika málo hodin celou kauzu zveřejnil server Ars Technica, který ji také předal Applu.

kryptoměny

K záležitosti se vyjádřil vývojářský tým aplikace Qbix. Zakladatel Gregory Magarshak se pro Ars Technicu upřímně omluvil a zdůraznil, že se jednalo o chybu a že bude brzy opravena. Později své vyjádření upravil a místo opravy chyby dojde k odstranění celé funkce. Tento tah zdůvodnil následovně:

  • Společnost, která dodávala těžební program, neposkytla jeho zdrojový kód a oprava chyb by tak trvala dlouho.
  • Momentálně verze obsahuje spoustu chyb a působí, že měla těžba začínat automaticky úmyslně. To se nicméně příčí všem jejich zásadám.
  • Osobně věří, že používání algoritmu Proof of Work, který zabezpečuje transakce kryptoměn, by vedlo k plýtvání zbytečného množství energie a toho nechce být součástí. Také doufá, že se mu podaří na tyto problémy upozornit i ostatní společnosti.
kryptoměny

Ať už je to jak chce, Apple aplikaci Calendar 2 z Mac App Storu odstranil. Qbix nyní s Applem spolupracuje na tom, aby mohl opět představit svou verzi aplikace bez jakéhokoliv těžení. Jako omluvu si vývojáři pro všechny uživatele aplikace nachystali všechny prémiové funkce na celý jeden rok zdarma.

kryptoměny

Nechť je tento případ varováním, že se s podobnými situacemi můžeme potkávat každý den. Ne každá ovšem končí dohodou a omluvou a měli byste si tedy dávat dobrý pozor, co za aplikace si zejména z neověřených zdrojů stahujete a co vše vám běží na pozadí. Virtuální horečka totiž neupadá a kdekdo se může snažit si na vás nekalým způsobem přilepšit.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.