imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Mohou autority přinutit k odemknutí pomocí Face ID?


Vzhledem k aktivitám FBI je opět na pořadu dne zvláštní vztah mezi autoritami a řešením biometrické autentizace na mobilních telefonech.

Apple a FBI jsou staří známí, zejména ve chvíli, kdy dojde na otázku síly. Pokud jste náhodou zapomněli, vzpomeňte si na tři roky starou debatu – FBI a Apple tehdy řešily dilema kolem střelby v San Bernardinu.

Šlo o mediálně velmi rozebírané téma, vyjádřil se k němu snad každý od Obamy až po Snowdena. Navíc v zámoří došlo k ujasnění, že je ilegální nutit pachatele odkrýt své heslo.

Nyní FBI vyšetřuje případ dětské pornografie a zabaveného iPhonu X s Face ID. Jeden z vyšetřovatelů prý požádal (ve skutečnosti šlo asi o trochu přísnější žádost) podezřelého, aby své zařízení obličejem odemkl. V tomto případě se druhá strana rozhodla spolupracovat. Zajímavější však je, co se na základě této události zjistilo:

Face ID není technicky vzato heslo, šlo tak o legální žádost.

V případě hesla (nebo passcodu) autority nesmí podezřelého žádat. Výše uvedený příklad je nicméně prvním svého druhu, který má soudní schválení a může jít o klíčový milník v éře biometrické autentizace na mobilních telefonech. Zejména, pokud si uvědomíme, že americký soudní systém funguje na precedentech.

Co myslíte? Měly by mít autority možnost přinutit podezřelé k odemknutí telefonu, pokud mají soudní příkaz k domovní prohlídce? A liší se dost Face ID od hesla?

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.