imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Může přijít dosud vůbec ten nejlevnější hardware?


Zlatá éra Netflixu je pryč, aby člověk mohl poskládat kompletní nabídku, musí mít předplaceno hned několik služeb. Proč by se tak Apple nezařadil po bok ostatních gigantů a nenabídnul vlastní exkluzivní obsah?

Je jasné, že fantastické období Netflixu jako hlavní a jediné streamovací služby končí (nebylo ani nijak dlouhé). Dlouho vše fungovalo tak, že za cenu jedné vstupenky do kina si člověk pořídil měsíc okamžitého přístupu k tomu nejlepšímu obsahu na internetu. Jasně, byly tu i služby Hulu a Amazon, ale ty pro nás v Evropě nehrály žádnou roli. Jediným vážným konkurentem tak bylo HBO GO, minimálně kvůli drakům.

Celý systém však od základu změnilo Disney, jež vlastní většinu největších filmových značek – založilo si totiž vlastní službu. Není pochyb o tom, že bude úspěšná, menším službám tak zbývá jen cesta skrz exkluzivní obsah. Netflix se nebojí investovat miliardy do vlastních pořadů, stejně tak i ostatní začínají roztáčet kola. Pro uživatele to však má ten nejhorší možný výsledek – pokud chce mít přístup ke všemu zajímavému, musí se připravit na platbu 4-5 různých služeb. To už je od ceny jednoho lístku do kina pěkný kus.

Když se navíc bavíme o velkém balíku, často rychle přispěchá Tim Cook a AAPL. Mezi nejdůležitější priority vedení Applu patří co nejlepší finanční výsledky (což je případ všech společností, které chtějí přežít). Nejlépe rostoucím segmentem Applu jsou přitom právě služby:

Na základě toho by nebylo překvapením, pokud by Apple svou novou službu s nabídkou filmů představil dříve než samořiditelné auto, AR brýle nebo SE 2. V tom je ale problém.

Aby služba měla odpovídající zisky (což je u Applu minimálně 40 %), je potřeba více předplatitelů, než má Apple Music, které se v tuto chvíli reálně prodává „pouze“ uživatelům iPhonů a Maců. Za dané můžeme brát, že jakmile nová služba od Applu odstartuje, bude přístupná pouze ve vlastním ekosystému, stejně jako mnoho dalšího (iTunes pro Windows nejsou dobrým příkladem, protože jsou… to je jedno).

Vstupní limit je vcelku vysoký: v současnosti je nejlevnějším řešením Apple TV, pokud se u jeho ceny dá vůbec slovo „levný“ nějak sklonit. Jestliže však bude chtít Apple svou službu rozšířit mezi větší množství lidí, bude muset přijít s hardwarem, který se s cenou pohybuje někde na úrovni Raspberry Pi (jak je tomu třeba v případě Amazon Fire Sticku nebo Chromacastu, které jsou v USA velmi populární). Ano, pořád jde o Apple a jeho cenovou politiku, na představení bychom se tedy dočkali spíš ceny kolem 39 dolarů, když už by na podobný produkt došlo.

Dle všech informací služba určitě dorazí, navíc bychom na představení neměli čekat dlouho. Je jasné, že budeme i nadále sledovat všechny zprávy ohledně chystané služby a dáme vám včas vědět. Jde o velkou věc, což je nereálné udržet pod pokličkou. Zatím si můžeme nostalgicky zavzpomínat na časy, kdy nám pro obsáhnutí kompletní nabídky filmů a seriálů stačil Netflix.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.