imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Nativní kalkulačka na iPadu? Je to možné?


Jde o dlouhotrvající problém, ke kterému se Apple nijak nestaví. Existuje ale řešení!

Chybějící nativní kalkulačka v iPadu je zakořeněna hluboko ve zdrojovém kódu iOS a vážně mě to štve. Jsem velký fanda iPadů, ze kterých stal hlavní zdroj mé zábavy a obsahu. Všechno je v naprostém pořádku, akorát bych se chtěl vedení Applu zeptat na chybějící kalkulačku.

Celá situace má svůj důvod. Pokud vás nezajímá celý příběh, přeskočte na konec článku. Podle některých zvěstí ukončila život kalkulačky v iPadu jedna opravdu důležitá osoba Applu, samotný Steve Jobs. Proč? Podle zvěstí si bývalý CEO zavolal před uvedením Scotta Forstalla. Ten byl zodpovědný za ohromně inovativní grafické rozhraní iOS 1 až iOS 6. Pokud si to nepamatujete, tehdy vypadalo iOS takto:

Steve se chtěl Forstalla zeptat na to, v jaké stavu se kalkulačka nachází (pamatujte na to, že se jednalo o rok 2010, kdy byl iPad uveden na trh). Forstall Jobsovi odpověděl, že jeho tým žádný takový úkol zadaný nemá. Jobs věděl, že uživatelům nemohou předat nedodělanou aplikaci, a tak přikázal Forstallovi, aby ji okamžitě odstranil, pokud žádné jiné řešení neexistuje. A jak vidíte, neexistovalo…

TL;DR

Zbývá nám tedy jiné:

Vyhledávací nástroj v iOS je naprosto identický se Spotlight Search v Macu. Funkce byla představena v iOS 9 a přinesla několik nových funkcí. Jednou z nich je provádění výpočtů. Takže:

  1. swipněte z horní strany zařízení a vyvolejte vyhledávací funkci,
  2. tapněte na Spotlight Search,
  3. zadejte výpočet, který si chcete nechat vypočítat, a Spotlight vám ihned odpoví.

Fb lead: Tentokrát to máme bez jakékoliv aplikace.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.