imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Nebuďte překvapení, pokud se vám iPhone nově nebude nabíjet pokaždé


Apple zapnul novou formu zabezpečení, jež zabraňuje zpravodajským službám telefon prolomit a dostat se díky tomu k datům v iPhonu. Občas ale novinka může trochu znepříjemnit běžné používání. Jestliže vás tedy obtěžuje, není problém vše vypnout.

Včera večer vydal Apple aktualizaci iOS na verzi 11.4.1, jež obsahuje hlavně opravy chyb. Objevila se tu nicméně i novinka v podobně bezpečnostní funkce, kterou jsme zahlédli už v betách iOS 12. Nově se dostává i do aktuálního systému.

O problematice jsme se rozepsali již dříve, přesto si vše ve zkratce shrňme: Různé zpravodajské služby, zejména pak ve Spojených státech, dokázaly prolomit iPhone a získat ze zařízení data. Ke všemu pomáhala krabička jménem GrayKey, jež vyšla na přibližně 15 tisíc dolarů. Applu se však tento přístup nezamlouvá, skrze relativně jednoduchý krok pak používání této krabičky znemožnil.

Zařízení GrayKey se do iPhonu dostalo skrze USB konektor, kde využilo skulinky k použití brute force útoku. Od teď Apple jednoduše blokuje přenos dat z tohoto konektoru, jestliže je zařízení zamknuto déle než jednu hodinu. Nabíjení pomocí klasické nabíječky to nijak neovlivní, jelikož zde data potřeba nejsou.

Zařízení GrayKey.

Z naší zkušenosti však víme, že pokud se budete snažit telefon nabít ze svého počítače, iPhone do odemknutí žádnou energii nezíská. Předpokládáme, že je to kvůli tomu, že systém počítač rozpoznává jako externí zařízení. Vývojáři v Applu jsou naštěstí natolik solidární, že pokud se váš telefon tímto způsobem nebude nabíjet, upozorní vás na to unikátní vibrací a zprávou na displeji. Jednoduše vás to nepřekvapí.

Jestliže se vám však tato novinka nelíbí, případně ji považujete za zbytečnou, stačí jít do Nastavení > Touch ID (nebo Face ID) a kód, kde odkliknete přepínač „USB příslušenství“.

Zdroj: 9to5Mac

(Ve skutečnosti bezpečnostní experti již nyní objevili skulinku, jež omezení ošálí. Brzy tedy Apple bude muset sáhnout k přísnějším opatřením.)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.