imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Nejoblíbenější aplikace v App Storu za posledních 10 let


Může to znít neuvěřitelně, ale už je to deset let od spuštění App Storu. Společnost App Annie k této příležitosti shrnula uplynulou dekádu digitálního obchodu.

Datum 10. července 2008 nalezneme ve čtyřicetileté historii Applu zapsané dvakrát podtrženým červeným písmem. Tehdy Apple veřejnosti představil App Store, kde bylo prvních 500 aplikací. Přestože Steve Jobs původně konceptu nevěřil, chtěl se totiž vydat směrem k webovým aplikacím, později svůj názor změnil. To se ukázalo jako klíčové.

App Store od té doby rozkvétá, pro vývojáře i firmu generuje miliardové příjmy, uživatelé pak mají přístup k obrovskému množství kvalitních aplikací. V tuto chvíli zde nalezneme kolem dvou milionů aplikací, které byly staženy více než ve 170 miliardách případech. Kolem 10 tisíc aplikací překonalo hranici milionu dolarů v příjmech.

Vzhledem k tomu, že se desáté výročí nezadržitelně blíží, vytvořila společnost App Annie obsáhlé shrnutí uplynulé dekády. Pojďme se spolu podívat na ta nejzajímavější čísla.

Nejoblíbenější aplikace tehdy a dnes

U první kategorie nebudou čísla perfektní, protože máme data pouze od roku 2010. Na základě nich však můžeme vidět mnoho věcí. Před osmi lety byla nejpopulárnější aplikací Talking Tom Cat, což úplně nechápeme. Nepamatujeme si snad jediného člověka, kdo by ji používal. V současnosti je vítězem Tik Tok – vsadíme se, že o aplikaci řada z vás neslyšela, jelikož jde o populární sociální síť v Číně.

Když už jsme u sociálních sítí, je jasně vidět, jak si na tom tento segment stojí. Facebook vydržel, Skype, Twitter a MSN nahradily aplikace Facebook Messenger, Instagram a Snapchat. To nám o současnosti ukazuje hodně – v nejlepší desítce totiž nalezneme téměř jen aplikace sociálních sítí.

Kde utrácíme nejvíce?

„Tehdy to bylo jiné…“ Alespoň to si říká naše staré vnitřní já. V roce 2010 lidé nejvíce investovali do lepší produktivity, tedy aplikací, jako byly Documents to Go, LogMeIn nebo Quickoffice. Dnes se nejvíce utrácí za Netflix & Chill – naprostou většinu peněz utrácíme za seriály, videa a aplikace na randění. „A tak mizí sláva světa…“

Oblíbené hry

Vsadíme se, že výsledky této kategorie snad nikoho nepřekvapí. V posledních deseti letech se na čele drží stálice, jako jsou Angry Birds, Candy Crush, Clash of Clans a podobné.

Utrácíme za hry

Jestliže se podíváme na to, do jakých her jsme investovali nejvíce, výsledky už budou překvapivější. Do seznamu nejvýdělečnějších her se dostal například Pokémon Go. Je také zajímavé, že zatímco hry se na celkovém počtu stažení aplikací podílely jen 31 %, na celkovém příjmu získaly 75 %. Za hry tedy utrácíme mnohem víc, i když jich v celkovém počtu stahujeme méně.

Útraty podle zemí

Výše zmíněné výsledky nebudou tak překvapující, když se podíváme na to, kde se utrácelo nejvíce. Vidíme jasně, že zde má spoustu zástupců Asie, mezi nimi jsou i nejsilnější videoherní národy, jako Čína, Japonsko, Jižní Korea či Tchaj-wan.

TOP 10

Nakonec se podívejme na ultimátní desítku aplikací, kterých se za uplynulou dekádu stáhlo nejvíce. Ani tady nejde o velké překvapení, vítězi jsou jednoznačně sociální sítě.

Koho by problematika zajímala více, může se podívat na kompletní rozbor společnosti App Annie.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.