imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

nejlepší ios11 funkce pro ipad

Největší vítěz iOS 11? iPad!


Neschopnost tabletu plně nahradit laptop, dokud na něm nebude běžet plnohodnotný stolní operační systém, je častým tématem zejména ve spojení s iPady Pro. Apple na WWDC představil v iOS 11 takové funkce, které tímto směrem tablety posunují o pořádný kus kupředu.

Apple propaguje iPady Pro jako extrémně lehké a plně mobilní tablety se schopnostmi plně nahradit laptopy. Nedávno jsme se snažili zjistit, co je na tom pravdy a pečlivě otestovali iPad Pro se vším potřebným příslušenstvím. Tehdy zněl náš závěr následovně:

Nejideálnější by bylo, kdyby Apple nějakým způsobem vytvořil macOS, který by bez problémů běžel na tabletu, i kdyby měl fungovat paralelně s iOS. V takovém případě by mohl iPad Pro kompletně nahradit cokoliv, jelikož je dokonale přenositelný, má skvělý výkon na většinu všedních úkonů a odvažujeme se tvrdit, že kdyby na něm běželo něco jako macOS, vedl by si stejně dobře jako MacBook Air.

nejlepší ios11 funkce pro ipad

Na konci článku jsme se vyjádřili poměrně pesimisticky: “To ovšem momentálně neplatí a ani to nevypadá, že by se Apple někdy k něčemu podobnému chystal.” Nadešel čas, abychom se Applu omluvili, jelikož verze iOS 11 pro iPad zahrnuje v podstatě veškeré inovace, které nám v té době chyběly a o kterých jsme si mysleli, že je Apple do OS iPadu nikdy nepřidá. Pojďme se nyní podívat, proč je nový OS pro uživatele iPadů tak skvělý.

Dock

Ze všeho nejdřív bychom měli zmínit Dock, který můžete znát z macOS. Malá lišta se všemi nejpoužívanějšími aplikacemi dostupná kdykoliv a kdekoliv pouhým přejetím prstu. Přepínání mezi aplikacemi tak bude daleko plynulejší než s předchozí lištou pevně připevněnou na hlavní obrazovce.

nejlepší ios11 funkce pro ipad

Dock se bude díky Handoff dynamicky přizpůsobovat vašim potřebám, a pokud když spustíte aplikaci, kterou již používáte na nějakém jiném zařízení, vás na to systém upozorní obdobně jako v macOS. Navíc se stal Dock srdcem multitaskingu a funkce Split View: když přetáhnete aplikaci z docku na stranu displeje, okamžitě se vám zpřístupní její funkce, což je neskutečně super.

Multitasking

Když už jsme u toho, řekneme si něco i o možnostech multitastkingu. Jak jsme psali výše, můžete z Docku jedním tahem přetáhnout jakoukoliv podporovanou aplikaci. Tato věc funguje dvěma způsoby. Pokud přetáhnete danou aplikaci na displej, vytvoří se její plovoucí okno, které si můžete libovolně umístit.

Pokud ji ale přetáhnete rovnou na stranu displeje, dostanete se do známého módu Split View. V něm uvidíte aplikaci na levé (nebo pravé) straně rozdělující displej na dvě části; samozřejmě bude upraven rozměr obou otevřených aplikací. Velikost takto zobrazených aplikací si můžete měnit dle libosti.

nejlepší ios11 funkce pro ipad

Řešení plovoucího okna bude pravděpodobně vhodnější pro kratší úkoly spojené s multitaskingem. Potřebujete například rychle něco spočítat, vytáhnete aplikaci pro kalkulačku, spočítáte a zavřete. Druhá možnost bude vhodná pro práci na časově náročnějších projektech vyžadujících vícero aplikací.

A to vůbec není vše. Pokud trochu přetáhnete Dock, dostanete se do zcela nového Control Center. Na iPadu v něm nenarazíte pouze na klasické přepínače, ale také na náhledy aktuálně běžících aplikací velmi podobné tomu na macOS. Ty můžete následně různě přeskupovat a velmi snadno mezi nimi přepínat.

Správa souborů

Vydána byla také aplikace, která spatřila světlo světa krapet předčasně. Dostalo se nám totiž nového správce souborů Files s menu na levé straně a veškerým obsahem na straně pravé.

nejlepší ios11 funkce pro ipad

Do aplikace byl integrován obsah iCloud Drive, což bude velmi užitečné pro synchronizaci obsahu s počítači macOS. K souborům uloženým na vašem iPadu se dostanete pod záložkou On My iPad. Otázka zní, co všechno bude umět a zda bude možné z internetu stahovat v podstatě veškeré typy souborů. Doufejme, že ano. Kromě toho můžete integrovat obsah do aplikace Files z prakticky veškerých cloudových služeb, včetně Dropbox a Box.

A aby toho nebylo málo, budete moci používat také štítky. Víme, že tato funkce není pro každého, pokud si ale rádi označujete úplně všechno, tato zpráva vám udělá určitě ohromnou radost.

Drag and Drop

Systém souborů by nestál za řeč, kdybychom nemohli pohodlně pracovat s našimi soubory. Naštěstí už můžeme, iOS 11 totiž podporuje Drag and Drop. Přenášet soubory (fotografie, dokumenty, video, všechno ostatní) z jedné aplikace do druhé bude pohodlnější než za použití klasické kombinace kopírovat/vložit.

nejlepší ios11 funkce pro ipad

Díky multi-touch gestům je navíc celý proces ještě chytřejší. Když podržíte prst na souboru déle, můžete ho jednoduše přetáhnout, pokud chcete ale přetáhnout více souborů najednou, stačí je označit druhým prstem. Tím je přidáte do jednoho balíčku připraveného na přesunutí.

Dostali jste e-mail plný důležitých dokumentů? Jednoduše celou přílohu přetáhněte do vašeho adresáře ve Files. Stejně to funguje i opačně. Pokud připravujete prezentaci v Keynote, nemusíte procházet obrázky v samostatném okně, stačí je jednoduše přetáhnout z knihovny Photos, stejně jako byste to udělali s myší. Jde o další extrémně důležitou funkci, která přináší pohodlnou práci ze stolního počítače na tablet.

Další užitečné věci

Došlo i na další užitečné funkce a různé velikosti. Jednou z nich je klávesnice QuickType, která prakticky eliminuje potřebu přepínat mezi různými klávesnicemi. Všechna čísla, písmena a znaky budou přístupné po přejetí po klávese obsahující požadovaný znak. Díky tomu bude psaní na iPadu mnohem rychlejší.

nejlepší ios11 funkce pro ipad

Dále byla vylepšena podpora Apple Pencil. Jednoduše se svým perem ťukněte na uzamčenou obrazovku a můžete začít ihned psát. Všechno, co napíšete, se uloží do aplikace Notes. Poznámky budete moci dělat také do dokumentů PDF i screenshotů, pro čež se bude opět stačit jen dokumentu dotknout perem a můžete začít psát, kreslit a cokoliv vás napadne. Jestliže navíc začnete psát nebo kreslit do dokumentu otevřeného v Notes, text kolem vašich poznámek se automaticky posune. To stejné funguje i při psaní e-mailu.

nejlepší ios11 funkce pro ipad

A to už přecházíme k Notes! Pomocí zabudovaného skeneru můžete snadno digitalizovat své papírové dokumenty, do kterých můžete ihned po jejich naskenování fotoaparátem přidávat vlastní digitální obsah.

Musíme říci, že se Apple při vylepšování nově představených iPadů překonal a tablet má konečně šanci nahradit laptop. Většina softwarových překážek je nyní pryč a hardware nepředstavoval problém již delší dobu. Tak to má vypadat!

Nejvíce z aktualizace iOS 11 vytěžil bez pochyb iPad. Apple se při psaní následující věty rozhodně nemýlil:

Velký krok pro iPhone. Obrovský skok pro iPad.

Všechny články o WWDC si můžete přečíst zde.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Nejčtenější za minulý měsíc

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.