imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Největší vychytávky OS X Yosemite


Dock

S každou novou verzí OS X přichází spousta větších či menších novinek a vychytávek, které vám mohou výrazně usnadnit nebo vylepšit práci na vašem milovaném Macu.

Určitě jste se se svým novým operačním systémem už dostatečně seznámili, ale možná vám některé novinky utekly nebo ještě nevíte, jak je plnohodnotně využít. Proto jsme pro vás připravili článek, který vám ukáže největší vychytávky, které nový OS X Yosemite přináší, a pokusíme se vám poradit, jak vám tyto novinky mohou být prospěšné.

Nabidka

Continuity + AirDrop

handoff_email_large_2xZačneme hned tou pravděpodobně největší vychytávkou, kterou nový operační systém od Applu přinesl. Continuity je novinka, kterou se Apple pokoušel nastínit už s OS X 10.8 Lion, tedy propojení iOS a Macu. Přes všechny spekulace o tom, jak by Apple mohl své dva systémy propojit, jako tradičně všechny překvapil jednoduchostí a zároveň efektivitou propojení dvou na první pohled velice odlišných systémů.

Osobně si myslím, že vemessages_hero_large_2xlice důležitou součástí Continuity je i změna designu, která přispěla k větší podobnosti obou systémů a tedy i lepší orientaci v nich. Možná vás zprvu překvapilo, když se z ničeho nic na vašem Macu objevila SMS od kamaráda či hovor od partnerky, která právě volala na váš iPhone. To jsou jen některé součásti nové funkce, která má za úkol zajistit ještě lepší uživatelskou zkušenost z ekosystému Apple.

answering_calls_large_2xDíky Continuity můžete z Macu telefonovat a psát SMS zprávy prostřednictvím vašeho iPhone, rozepsat email či článek v Pages a dokončit ho na iOS zařízení nebo odesílat soubory mezi iOS a OS X pomocí AirDrop bez nutnosti je vzájemně propojovat.

Bez-názvu-12

iCloud Drive

Již od uvedení služby iCloud v roce 2011 se čekalo, kdy a zda vůbec Apple umožní uživatelům využívat iCloud jako úložiště dat a ne pouze jako nástroj k zálohování a synchronizaci zařízení. V roce 2014 se očekávané stalo skutečností a my nyní můžeme přistupovat k souborů na iCloud z OS X, iOS a dokonce i Windows.

Určitě jste si všimli, že se vám ve Finderu objevila nová položka s názvem iCloud Drive. Tato složka slouží k synchronizaci souborů pomocí služby iCloud, každá aplikace využívající úložiště iCloud Drive si vytvoří složku, do které ukládá své soubory a vy k nim můžete přistupovat pomocí apple_continuityaplikace v iOS zařízení nebo webové adresy iCloud.com na jiném počítači. Do složky iCloud Drive můžete samozřejmě přidávat jakékoli soubory a pracovat s nimi tak, jak potřebujete. Jediným omezením je velikost vašeho iCloud úložiště, které je v základu 5GB, ovšem za měsíční poplatek si můžete zvětšit prostor až na 1TB.

Snímek-obrazovky-2014-11-19S-v 1.02.16

Mail Drop + anotace

Jistě už se vám někdy stalo, že jste někomu poslali přílohu e-mailem, ale jemu nedorazila z důvodu maximální velikosti příloh, kterou určuje provozovatel e-mailové schránky. Po aktualizaci na OS X Yosemite už tento problém řešit nemusíte díky funkci Mail Drop. Bez-názvu-123Můžete poslat přílohy o velikosti až 5GB, které se automaticky nahrají na servery iCloud a vašemu protějšku dorazí bez problémů. V případě že bude příjemce využívat aplikaci Mail v OS X Yosemite, dorazí mu e-mail tak, jak jste ho odeslali, používá-li jinou aplikaci nebo operační systém, dorazí mu pouze odkaz na soubor, ze kterého si ho může kdykoli stáhnout.

markup_zoom_large_2xNež přílohu odešlete nezapomeňte na ni dvakrát poklepat a doplnit podpis či popisek, na který jste původně zapomněli – to a mnohem více vám nyní umožňuje Mail v OS X Yosemite. Můžete anotovat přílohy svého mailu, i když už jsou v rozepsané zprávě a nemusíte zbytečně soubor otevírat a znovu ukládat z jiné aplikace.

Tlačítko X

Tato novinka je pravděpodobně tou nejmenší v novém OS X, ale o to více potěší. Jedná se o zelené tlačítko v levém horním rohu, kterým jste byli zvyklí maximalizovat otevřené okno tak, aby controls_large_2xzobrazovalo co nejvíce informací. Nově toto tlačítko umožňuje roztáhnou okno na celou obrazovku a využívat celou plochu displeje.

Tato malá změna usnadňuje orientaci v OS X zejména uživatelům, kteří přecházejí na nový systém z Windows. Již totiž nemusejí hledat způsob, jak zavřít aplikaci, kterou mají otevřenou na celou obrazovku, nyní stačí najet myší na horní hranu obrazovky a objeví se Menu Bar a pod ním tři barevná tlačítka, která každý zná.

Notifikační centrum + rozšíření

notifications_large_2xNotifikační centrum je velice využívaná funkce v iOS, kterou se Apple rozhodl přidat na Mac již ve verzi 10.8, tehdy mu ovšem ještě mnohé chybělo a byl pouze informační částí systému, která si velkou oblibu nezískala. Nyní je ale vše jinak a z notifikačního centra se stává interaktivní část systému, ze které mohou vyvojáři vytvořit místo, na které se podíváte kdykoli budete potřebovat informaci o počasí, nadcházejících událostech nebo co zrovna dávají v televizi.

Tuto možnost mají zejména díky tomu, že mohou vytvářet rozšíření neboli widgety, které fungují v notifikačním centrum a zobrazují vám informace z dané aplikace či služby. Používáte-li na připomínky aplikaci Wunderlist, již nebudete muset zapínat aplikaci, ale své připomínky uvidíte přímo v notifikačním centru, ať děláte na Macu cokoli.

Potenciál widgetů je obrovský a my můžeme jen doufat, že se jeho využití vyrovná tomu na iOS a my z něho budeme těžit a získávat informace bez zbytečného načítání webových stránek a zapínání různých aplikací.

Spotlight

spotlight_window_new-100525223-largePoslední, ale neméně užitečnou novinkou je vylepšení funkce Spotlight. Kdykoliv něco hledáte, měli byste si vzpomenout na ikonku lupy v pravém horním rohu vaší obrazovky, poskytne vám totiž možná více, než od ní očekáváte. Nejen, že umí prohledat celý Mac, včetně aplikací jako například Zprávy či Mail, ale dokáže vám například spočítat kolik je 5*273 nebo kolik stojí nová kabelka za 399 €, kterou si vaše žena vysnila k Vánocům, které Snímek-obrazovky-2014-11-19-v 1.26.42by chtěla strávit na Bahamách, kde je v tomto ročním období 100 °F. Zkuste tato čísla zadat do Spotlight v OS X Yosemite a uvidíte, že lupa je chytřejší, než jste si mysleli. Spotlight vám také pomůže otevřít jakoukoli aplikaci bez hledání její ikonky nebo pustit oblíbenou píseň bez nutnosti otevírat iTunes, stačí napsat pár začátečních písmen.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.