imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Nemůžete odložit telefon? Nastavte si jej do černobílé!


Ahoj, jmenuji se Honza Novák a jsem závislý na telefonu. S trochou přehánění může být takový Honza Novák kdokoliv z nás, s našimi mobilními telefony usínáme i vstáváme. Je čas na změnu, pojďme vrátit svět zpátky do normálních kolejí!

Být závislák není tak jednoduché. Kuřák kouří, i když nechce. Proč neskončí? Protože si tělo jednoduše žádá další dávku nikotinu a řada lidí nemá vůli tuto žádost odmítnout. Je složité říct ne našim chemickým či biologickým procesům. Není to nemožné, ale je to skutečně náročné.

Přestože na první pohled může vypadat závislost na telefonu trochu neškodněji, jde stále o závislost jako v případě cigaret. Máme pro vás navíc špatnou zprávu – je vysoce pravděpodobné, že už závislí jste. Zvedněte ruku, jestliže jste někdy měli konflikt s někým dalším, protože jste nedávali pozor a koukali místo toho do telefonu. Říkám zvedněte ruku… no, je to dost frustrující. Nechceme vás omlouvat, ale v současnosti je těžké odolávat. Proto je tu tolik obětí.

Na jednu stranu jsou smartphony pracovními nástroji. Je potřeba je mít, těžko se jich pro odbourání závislosti jen tak zbavíte. Je jen několik z nás, kteří dovedou neodpovědět okamžitě na zprávu nebo na telefonát. A to už ani nemluvíme o dalších funkcích.

Na druhou stranu jsou výrobci telefonů a programátoři aplikací něco jako výrobci té nejlepší drogy. Dělají vše pro to, abyste byli závislí. Každý okamžik, který na telefonu strávíte, je pečlivě monitorován a měřen. Psychologové a neurovědci tvrdě pracují, aby byla vaše pozitivní zpětná vazba na správné úrovni.

Vybírají všechny aplikace, barvy stránek, vytváří krásné ikonky a UI prvky, používají zvuky a dělají z nich „systém tužeb“, aby vás u displeje udrželi co nejdéle to je vůbec možné.

Barvy v tom hrají zásadní roli. Homo sapiens má zrak jako hlavní smysl. Zatímco psi využívají hlavně čichu, lidé reagují nejvíce na vizuální stimuly.

Barva není signál pro detekování objektů, jde ve skutečnosti o něco mnohem základnějšího: říká nám, co je pravděpodobně důležitější. Jestliže máte hodně barev a kontrastu, jste pod neustálým tlakem na udržení pozornosti. Váš pozorovací systém jede naplno, říká pořád: ‚Podívej se támhle, koukni sem,‘“ prozradil Bevil Conway, badatel z National Eye Institute, který se zaměřuje na výzkum barev a emocí.

Specialisti ve velkých firmách si toho jsou vědomi. Thomas Z. Ramsoy je vedoucím kodaňské společnosti jménem Neurons a zaměřuje se právě na toto téma. Jeho zkušenosti jsou přitom skutečně zajímavé. Podle něj zvládnou měřit pomocí neuroskenerů, trackerů pohybu očí a dalších technologií to, co probíhá uživateli hlavou, jestliže používá určitou aplikaci (třeba čte příspěvky na Facebooku). Na základě těchto informací je jednoduché změřit uživatelský zážitek.

To firmám umožňuje, aby snadno ovlivňovaly naše podvědomá rozhodování. Určitě se vám někdy stalo, že jste vyndali telefon z konkrétního důvodu (třeba poslání mailu) a skončili jste o půl hodiny později prohlížením Facebooku a Instagramu. Proč? Protože na vás neustále svítí krásné barevné ikonky, blikající upozornění…

Podle Ramsoye je cílem vytvořit pozitivní a radostné emoce, aby aplikace získávaly vaši přirozenou pozornost, nesmějí se chovat agresivně.

Barva a tvar, to jsou nástroje pro získání pozornosti uživatele, pozornost je vlastně nová měna,“ říká. „Mít rozhraní, jež přitáhne uživatelovu pozornost, ale jinak je nerozčiluje a nenarušuje jejich prostor, to je skutečně tenká linie.

Vidíte, že se firmy snaží využít našich přirozených biologických reakcí. A my se divíme, že každý během komunikace s dalšími neustále něco ťuká do telefonu. Je tu ale otázka, jestli se dokážeme těchto návyků zbavit a získat opět kontrolu nad naším soustředěním. Zvládneme ulehčit naší závislosti?

Odzbrojte společnosti!

Útočí na vás barvami, tak jim je seberme! Může to znít bláznivě, ale pokud chcete trochu omezit svou závislost na telefonech, stačí nastavit barevné schéma jen do černobílé. Posílání mailů, čtení článků, posílání zpráv – vše budete dělat bez zbytečného rozptylování. Uvolníte svému soustředění, vše ostatní přijde samo.

Alespoň to tvrdí Nellie Bowlesová, redaktorka The New York Times. Ta si svůj telefon přepnula do černobílé před několika dny. Podle ní byla extrémně překvapená, jak jednoduchý a přirozený přesun byl. Čas strávení obsesivním ťukáním do displeje se zásadně snížil. Několik dní stačí. I my jsme to vyzkoušeli, pokud se chcete přidat, stačí udělat následující:

  • Jděte do Nastavení > Obecné > Zpřístupnění.
  • Dále do Přizpůsobení displeje > Filtry barev.
  • Zapněte Filtr barev a zvolte Stupně šedi.
  • Je hotovo, váš iPhone je připraven!

Jestliže nejste natolik sebevědomí a rádi byste během své černobílé diety občas vrátili vše do standardní podoby, sjeďte níže na Zkratka zpřístupnění a zaškrtněte Filtry barev. Teď stačí třikrát za sebou stisknout tlačítko Home a černobílé nastavení se vypne/zapne.

Zdroj: The New York Times

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.