imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Neskutečný rekord! Apple uzavírá druhý kvartál se skvělými výsledky


Apple pod vedením Tima Cooka neustále zlepšuje své finanční výsledky. Podle zprávy z předchozího čtvrtletí byl Apple úspěšný prakticky na všech frontách, samotná kategorie nositelností se nyní velikostí dostala do Fortune 300.

Osoba Tima Cooka fanoušky Applu rozděluje, jestliže se však na výsledky společnosti podíváme z pohledu čísel, investoři a akcionáři by si jen těžko mohli přát někoho lepšího. Škarohlídi mluvili o absolutním propadáku v podobě iPhonu X, další mluví o marné snaze udělat z odkazu Steva Jobse perpetuum mobile. Výsledky však mluví jasně.

Příjmy společnosti se v předchozím čtvrtletí dostaly na 61,1 miliardy dolarů, zisk přitom dosáhl 13,8 miliardy dolarů. To ukazuje na nejlepší březen v historii (ve finančních výsledcích patří Vánoce do prvního kvartálu, březen pak do druhého). V přímém porovnání s prvním čtvrtletím pochopitelně příjmy klesly, díky snížení nákladů a rozšiřování počtu služeb se však poměr zisku zvýšil.

Zlepšení můžeme sledovat napříč celým světem. Region EMEA, jenž zahrnuje i Evropu, ukazuje po stránce příjmů 9% meziroční nárůst. Na US to však nestačí, tam se čísla zlepšila o 17 %. Největšího zlepšení pak firma dosáhla v Asii – Čína vykazuje 21% narůst, Japonsko pak meziroční zlepšení o 22 %.

iPhone

Nejdůležitějším produktem v celé nabídce je i nadále iPhone, jenž se stará o 62 % veškerých příjmů. U výročního iPhonu X trh dlouho spekuloval, zda půjde o obrovský úspěch, nebo zda vysoká cenovka a nedostatek dodávek zapříčiní velké zklamání (od vydání už jsme mohli slyšet i první zkazky o tom, že se v prosinci ukončí veškerá výroba). Vypadá to však, že se Cook opět trefil a podařilo se mu uživatele přesvědčit, aby utratili ještě o něco více.

Díky jednotlivým krokům se podařil navýšit zisk bez potřeby zásadně zvyšovat čísla prodaných kusů. Je zajímavé, že poprvé (od iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus, kde byly modely rozdílné) měla lepší výsledky větší a dražší verze telefonu.

iPad

Prodeje nového iPadu do výsledků zatím nespadají, přesto překvapivě došlo k navýšení – prodalo se 9,1 milionu kusů, což je oproti loňskému výsledku (8,9 milionu) drobný nárůst. Nový iPad za příznivější cenu pravděpodobně výsledky právě probíhajícího kvartálu ještě dále zlepší, stejně tak by mělo dojít k navýšení poměru zisků. Otázkou však je, do jaké míry se to projeví na prodejích iPadů Pro.

Mac

Mac je jedinou kategorií, kde můžeme vidět pokles. Jde o nejméně aktualizovanou řadu z celého portfolia, přesto stále dosahuje na prakticky stejné výsledky, pokles je jen o 3 %. MacBook Pro a nový iMac Pro, zařízení, jež se dočkala částečných updatů, dosahují lepších čísel. Díky kampani „co je to počítač“ tento trend bude pozvolně pokračovat i nadále, nezávisle na vydání nového Macu Pro.

Služby

Cook se svým týmem dávají na kategorii služeb velký důraz. Vysoký profit, žádné sezonní výkyvy. Příjmy překonaly hranici 9 miliard dolarů, což je meziroční nárůst o více než 2 miliardy dolarů. Neskutečná rychlost.

Další

Je obrovská škoda, že Apple dává své úspěšné produkty do kategorie Ostatní. Pod touto kolonkou nalezneme Apple Watch, AirPods, HomePod a celou značku Beats. Nositelnosti se prodávají perfektně, Tim Cook si je jistý, že se kategorie snadno dostane do Fortune 300. Tento drobný detail je neskutečný, jelikož na tomto seznamu Fortune nalezneme jen ty největší firmy světa. A to se v listopadu mluvilo „jen“ o Fortune 500…

Zdroj: Apple Newsroom

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!