imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Nezapomeňte aktualizovat svůj macOS!


I když je to Sierra. V poslední aktualizaci Apple opravil zranitelnost procesorů Intel.

Mnozí chtějí najít slabé stránky procesorů Intel a bohužel se jim to i daří. Bezpečnostní hrozby Meltdown a Specter odhalily před rokem slabé stránky procesorů, které jim umožnily přístup k datům, jako jsou hesla, šifrovací klíče a další citlivé informace.

Poslední zranitelnost nazvaná ZombieLoad se skládá ze čtyř chyb a vysoce pravděpodobně i předchozích dvou. Její název vše vysvětluje: zranitelnost přetíží procesory tolika daty, že je nelze zpracovat a je třeba použít mikrokód procesoru, aby se zabránilo zhroucení. Aplikace obvykle nemají přístup k omezeným datům, ale tato hrozba omezení přepíše. A s ZombieLoad mají přístup k informacím uloženým v procesoru, jako jsou hesla atd.

Tato chyba, podobně jako Meltdown a Spectre, ovlivňuje mnoho zařízení, a to téměř všechny vyrobené od roku 2011, které obsahují procesory Intel. Jde mimo jiné o tyto čipy: Intel Xeon, Intel Broadwell, Sandy Bridge, Skylake, Haswell, Kaby Lake, Coffee Lake, Whisky Lake, Cascade Lake, spolu s procesory Atom a Knight. Kromě Maců jsou zasaženy také počítače Intel a i virtuální počítače.

Dobrá zpráva je, že zatím nebyly zveřejněné žádné úspěšné útoky. A oprava pro Mac dorazila v macOS Mojave 10.14.5. Aktualizace systému vás před útokem ZombieLoad ochrání. Oprava nezpůsobí žádnou výraznou ztrátu výkonu, takže se tato aktualizace doporučuje všem, dokonce i těm, kteří stále používají systémy Sierra a High Sierra.

Tl, dr: Byly objeveny nové chyby v procesorech Intel, ale pokud aktualizujete na nejnovější verzi macOS, nemusíte se obávat. To je další důvod, proč Apple navrhuje vlastní procesory.

Aktualizace by neměla znamenat žádnou ztrátu dat, pro klid v duši ale všem doporučujeme udělat preventivní zálohu. Data si můžete uložit na iCloud nebo zazálohovat pomocí Time Machine. Opravdu pečliví uživatelé mohou samozřejmě zvolit obě varianty.

Zdroj: TechChrunch, zombieloadattack.com

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!