imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak nezničit všechny své Lightning kabely


V životě jste možná již viděli hromadu zničených či utržených Lightning kabelů, případně jakýchkoliv nabíjecích kabelů od Applu. Uživatel se k nim přitom nemusel chovat úplně strašně. Ukážeme vám několik způsobů, jak ušetřit pár korun.

Často se na nás lidé obrací s tím, že kabely od Applu nejsou kvalitní, případně po nějaké době přestávají fungovat. Na druhou stranu však známe řadu uživatelů, kteří s originálními kabely fungují dlouhá léta bez jediného problému. Existují tedy dvě skupiny – lidé, kteří zničí každý kabel od Applu do pár měsíců; lidé, kteří s nimi nezažili jediný problém.

Opět se dostáváme k tématu údajného plánovaného zastarávání. Ti, kteří mají s kabely od Applu špatnou zkušenost, mluví o záměrné výrobě tak, aby se po několika letech rozbily a přinutily zákazníka zaplatit za nové. Druhá skupina stojí v opozici s tím, že neměli špatnou zkušenost ani s kabely, ale ani adaptéry či nabíječkami od amerického výrobce.

Pravda nicméně leží někde uprostřed. Apple vytváří krásné kabely, jež mají na povrchu soft touch úpravu, jsou flexibilní a neselhávají. Kvalita Applu však s sebou nese i nevýhody, na ty byste se měli při údržbě zaměřit nejvíce. Tady je několik rad, jak se starat o své nabíjecí kabely, abyste po několika měsících nemuseli kupovat nové.

Začněme kabely u iPhonu. Mezi uživateli jsou miliony iPhonů, Lightning kabel je tak jednoznačně tím nejpoužívanějším vůbec. Kvůli tomu na internetu nalézáme hromadu fotek poškozených, rozbitých či roztržených kabelů.

Jak můžete vidět na fotografii výše, nejvíce poškození vzniká lámáním kabelu o stůl ve chvíli, kdy se iPhone nabíjí. Není úplně ideální ani to, když kabel nějak natahujete či motáte. Bez toho, abyste si na podobné věci dávali pozor, vám kabely déle než pár měsíců nevydrží.

Dalším problémem Lightning kabelů, s nímž se na internetu často setkáváme, je koroze kovových částí. Kovové plátky na nabíječce následně zčernají, což pochopitelně způsobuje problém při nabíjení. Někdy pak pro fungování musíte zapojit kabel víckrát.

Koroze se však neobjeví jen tak, v naprosté většině případů za to mohou tekutiny, jež se dostaly do kontaktu s kovovou částí konektoru. Prozaické řešení tak je, že pokud nechcete rez, neměli byste dávat kabel do kontaktu s tekutinami. Když už ale koroze začne a na konektoru se objeví černé šmouhy, můžete se pokusit rez odstranit pomocí houby. Jde ale o velice citlivou záležitost, černé částečky tak odstraňujte s největší opatrností. Může se stát, že pokusem o vyčištění naopak svůj konektor kompletně doděláte.

Posuňme se k nabíječkám Macu. Ať už jde o starší MagSafe, nebo o aktuální USB-C, starat se o ně musíte také. Zatímco nabíječky pro iPhone „zas tolik nestojí“, výměna celé nabíječky pro Mac už vyjde na víc.

Dávejte pozor na pozici kabelu, když jej máte zapojený v zařízení. Neměl by se ani natahovat, ani lámat.

Jestliže kabel berete na cestu, měli byste také dávat pozor na optimální namotání kabelu. Nejlepší nápad nabíječek od Applu může kabel paradoxně rychleji zničit. Na konci totiž kabel láme, takže raději nedoporučujeme používat pacičky na nabíječce. Ani namotání na bloček není vhodnou volbou, ideálním řešením je nabíječku smotat podle obrázku níže.

Pokud se bude řídit našimi základními tipy, zásadně si prodloužíte životnost všech kabelů. Stejná pravidla mimochodem platí třeba i pro kabel u EarPods.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.