imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Nikdy jste neviděli tak stylový sklad


Když se budeme bavit o skladech, má britský obchodní řetězec Ocado opravdu dobrý styl. V jejich obrovských skladovacích halách se míhá spousta robotů, kteří se starají prakticky o vše. Pojďme se podívat na běžný den podobného high-tech skladu!

Úl, mřížka nebo prostě mašina – tak říkají obrovskému podniku Ocada v britském Andoveru. Samotná budova skladu není nijak výjimečná, uvnitř však nalezneme něco zajímavého:

tisíce neustále pracujících robotů různých velikostí, tvarů a funkcí.

Jejich prací je co nejefektivnější náhrada lidské pracovní síly. Musíme uznat, že svůj cíl plní skvěle. Každý týden zpracují 3,5 milionu položek a 65 tisíc objednávek.

Tyto stroje přitom nejsou tou nejnadupanější technologií, většina z robotů umí dělat třeba jen jednu konkrétní práci. Bavíme se třeba o přeskládání produktů zleva doprava nebo přendávání z jednoho košíku do druhého. Klíčem celého systému je mechanismu úlu, jenž díky centrálnímu „mozku“ funguje bezchybně. Efektivita je garantována synchronizací práce drobných částí a akcí. Je to jako mraveniště, jen s roboty.

Jestliže musí zpracovat objednávku s 50 různými produkty, na úkol je vyhrazen tým robotů, kteří se rozdělí, posbírají položky a následně se sjedou zpět, aby vše naskládali do balíku. Celý proces se odehraje během několika minut, v klasickém skladu by něco podobného mohlo zabrat i hodiny.

Lidé však zatím nemohou být zcela nahrazeni. Dodávají jednotlivé produkty u příjmu a kontrolují balíčky při výdeji. Nic jiného však na ně už nespadá, vše zařídí stroje. Je to jako automat – člověk jej doplní potravinami, jiný člověk z něj pak vyndá objednávku.

Je zajímavé sledovat, na kolik se strojová logika liší od té naší. V normálním skladu musí být položky řazeny podle nějakého systému. Na jednom regálu máte piva, na druhém vína. Roboti však využívají řazení podle popularity. Nejoblíbenější produkty jsou blíže, méně objednávané položky pak dále. Ve skladu tak v klidu najdete paletu, kde se nachází třeba počítačové čipy a holicí pěna.

Klíčem konceptu je nekonečné množství možností pro expanzi a flexibilitu. Ocado prodává své robotické řešení dalším obchodům, které mají jiné požadavky. Díky jejich aktuálnímu systému je skutečně jednoduché přání splnit. Jestliže potřebují vyšší kapacitu, přidá se více robotů, to je vše. Centrální mozek se podle situace upraví a noví roboti se okamžitě stanou plnohodnotnými kolegy těch stávajících. A jestliže se některý z robotů pokazí, ostatní okamžitě zastanou jeho práci.

Jedinou otázkou je, jak něco podobného ovlivní nás, lidi. Podle odhadů bude v USA brzy přebráno až 17 % všech pracovních pozic roboty. Někdo však roboty musí stále kontrolovat, programovat, udržovat. Na jedné straně tak místa budou mizet, na druhé se ale objevovat.

Nezapomeňte také na mnoho pozice, kde pro nás triviální úkony by pro roboty byly nepřekonatelné. Vezměme si třeba umístění tří pomerančů do tašky. Jak by se s tím stroj popasoval? Jak je vezme? Pohyb kulatého ovoce je relativně nepředvídatelný. Když jej ale chytí příliš pevně, budeme mít spíš čerstvý džus.

Ocado má skvělý přístup pro řešení podobných problémů a jejich technologie je téměř dokonalá. Vždy tu však asi budou pozice, jež stroj jednoduše nenahradí.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.