imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Nokia Body Cardio – více než měření váhy


První a jediná chytrá váha, která nabízí zdravotnicky schválené kardiovaskulární měření, a ještě mnohem víc. Vyzkoušeno a potvrzeno, prostě ji milujeme!

Chytrou váhu Withings používáme již přes tři roky. Před nedávnem společnost koupila Nokia, jejíž nejnovější zařízení se nám dostalo na test. Nejde přitom jen o jednoduchou váhu.

Mnoho lidí nenávidí ten krok na váhu – prostě se jen cítí provinile a ani se neodváží podívat do zrcadla. Jsou tu však i tací, kteří jsou váhami posedlí a váží se každý den. Hmotnost však není jediný klíčový parametr. Je důležité, kolik z toho tvoří svalová hmota a kolik tuk. Přemírou jistých forem cvičení člověk ztrácí více svalů než tukové tkáně. Již v minulosti jsme se podělili o zkušenost s Apple Watch a sdílením dat z chytré váhy.

Pojďme se podívat, proč jsme si Nokia Body Cardio zamilovali.

Více než měření váhy

Naše předchozí váha byla super, ale Body Cardio je ještě o krok dál. Poskytuje přesnější data (měří s přesností na 90 gramů) a zvládá dělat řadu měření, která naše předchozí váha nezvládala. Vedle vážení dává informace o poměru tuku, vody, svalů a kostí v těle. Dál měří tep a BMI a zhodnotí váš kardiovaskulární systém. Přičemž poslední jmenovaná vlastnost je velká bomba, povíme vám o tom více.

Když se nám na zápěstí dostaly Apple Watch, začali jsme cvičit pravidelně. Nejdříve běh, potom posilovna a nyní kombinace obojího. Apple Watch jsou skutečně dobrým motivátorem a skvělým partnerem při sledování vývoje a tělesných změn. Na váhu lezeme prakticky každý den, díky tomu je skvělý přehled a graf o vývoji hmotnosti, množství tuků a svalové hmoty. Data se navíc dají dohledat i mimo aplikaci, třeba pomocí prohlížeče na počítači. V obou případech vše funguje skvěle.

Ukážeme vám graf, který vás možná trochu udiví. Jak to vypadá, když náš kolega používající stejnou váhu 14. dubna přestal kouřit? Šlo přitom o vcelku vážného kuřáka, který denně vykouřil jednu dvě krabičky.

Od té doby neměl v ústech jedinou cigaretu. Přitom se nic jiného nezměnilo, množství pohybu a cvičení je totožné. Po několika měsících je vidět pokles průměrného tepu. V době kouřené to bylo kolem 80 úderů za minutu, nyní je průměr kolem 70 tepů. Asi mají doktoři u množství negativ kouření pravdu… Na grafu od 14. dubna vidíte jasný zlom.

Stačí se jen zběžně podívat a je vidět i to, že se v poslední době dost zvýšil i počet měření. Není to proto, že by se uživatel měřil častěji, ale po softwarovém updatu zvládá aplikace synchronizovat data z Apple Watch. Vedle dopoledních hodnot sbírá data z hodinek i během dne. Jak uznáte, kolega je ideálním pokusným králíkem, na němž je skvěle vidět zlepšení hodnot po skončení kouření.

Pulse Wave Velocity

Je to něco, co jsme zmínili již na začátku. Jde o vcelku novou věc a měří tok krve v žilách. Nejsme doktoři, proto raději citujme:

„Body Cardio měří pulsní vlny, které jsou zdravotnickou komunitou označovány jako nejlepší samostatný indikátor celkového zdraví kardiovaskulárního systému. Změřte se na váze a získejte vedle tipů na zlepšení i detailní rozbor v aplikaci Health Mate. V závislosti na vašem stavu jasně uvidíte, jak si osvojit drobné změny životního stylu – jako třeba zdravější životospráva nebo více aktivity – které mohou mít velký dopad na zlepšení zdravotního stavu vašich tepen.“

To znamená, že zařízení sleduje vaše tepny a žíly a na základě vibrací na jejich stěnách určí rychlost krevního toku ve vašem systému. Nabídne tak velice dobrý přehled krevního tlaku a případné arteriální tuhosti a celkově vašeho stavu kardiovaskulárního systému. Raketová věda!

V případě našeho kolegy došlo v uplynulém půlroce k velkému snížení měřených hodnot, je tedy velká šance, že v současnosti netrpí žádnou kardiovaskulární poruchou.

Důležitá data jsou však i ohledně váhy, ty je také nutné brát vážně. Pulse Velocity však nabízí uklidňující pocit, že v případě jakýchkoliv problémů může člověk zajít za doktorem včas.

V Nokia Body Cardio je nicméně řada nových funkcí, přestože se design příliš nezměnil. Jde o elegantní skleněnou desku v tmavém nebo světlém provedení. Skvělou změnou je i to, že v zařízení jsou nyní místo jednorázových baterií nabíjecí články. Když pak váhu zapojíte na nabíječku, přes noc zvládnete doplnit energii na několik měsíců fungování. Aplikace je kompletně nová. Je čistší a přehlednější a párování při instalaci se stalo mnohem jednodušší. Jen několik kliknutí a vše je připojeno k Wi-Fi.

Shrnutí

Předchozí váha fungovala skvěle, pomohla nám k motivaci a lepšímu životnímu stylu, ale novinka je lepší v každém směru. Je přesnější, má řadu nových funkcí a nabízí komplexní přehled o našem těle. To, co s informacemi uděláte, už je jen na vás. Mohou být užitečné těm, kdo začínají s běháním či posilovnou. Nebo těm, kdo začít teprve plánují. Když se člověk podívá na grafy a výsledky, dost pravděpodobně začne s cvičením hned.

Nokia Body Cardio není levným zařízením, ale je drahé pouze v porovnání s dalšími digitálními váhami. Konkurence však neměří váš tep, neuploaduje data do cloudu, nekreslí vám grafy a nevaruje vás, pokud se blíží problémy. Lepší je spíš otázka: na kolik si ceníte prodloužení života třeba o jeden jediný rok? Nebo o tři? Třeba vás právě váha motivuje zlomit dlouho odkládanou změnu životního stylu. Pokud si i tak myslíte, že jde o ztrátu peněz, na trhu je několik dalších chytrých vah od Nokie za dostupnější cenu. Můžete si vybrat, rozdíl je pouze v množství funkcí, všechny pak zvládají nahrávat data do cloudu a sbírat výsledky.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.