imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Nokia BPM+, nová generace měřiče tlaku


Aktualizovaný software měl na novou generaci bezdrátového měřiče tlaku skvělý dopad. Otestovali jsme pro vás nejnovějšího člena ekosystému Nokie.

Není náhoda, že na úplný konec naší série testování produktů rebrandovaných pod značkou Nokia padá zrovna měřič tlaku. Asi každý uzná, že nejde o nestylovější zařízení, které můžeme najít. I když se hodí velké části naší populace, chytrá váha má mnohem větší záběr. Rozhodně pak měřič tlaku nepoužíváte 24 hodin denně, jako je tomu v případě chytré kamerky, když chráníte svou domácnost. Řada lidí se v mládí s měřičem tlaku rozhodně nesetkává tak často, jako třeba s chytrém teploměrem.

Nokia BPM+ však stojí nejblíže vizi, s níž Nokia nakoupila firmu Withings – zařízení přebalila a připravila mu zbrusu nový software. Během testování jsme často mysleli na to, jak bude vypadat zdravotní péče v budoucnosti (v případě pozitivního vývoje). Kategorie produktů má rozhodně obrovský potenciál ke zlepšování a Nokia tuto příležitost vidí. Nepředbíhejme však a nejdřív se podívejme na zařízení samotné.

Kompaktní měřič tlaku domů i na cesty

Má téměř stejnou velikost jako 0,33l plechovka pití

Nokia BPM+ je bezdrátový měřič tepu a tlaku, který byl vytvořen, aby jej lidé mohli snadno používat kdekoliv budou potřebovat. Stačí jen smartphone a kompaktní zařízení. Tento záměr se jasně promítá v designu měřiče, jenž je jako dělaný pro snadné přenášení. V porovnání s předchozí generací je vytvořen z měkčích materiálů, pokud měřicí manžetu utáhnete kolem hliníkového těla, velikostí se přiblíží plechovce pití. Manžeta je vytvořena z materiálu, který je u podobných zařízení běžný, většina lidí se však shodne, že je mnohem pohodlnější než u ostatních modelů. Už vám při správném nasazení na ruce nezanechá hluboký obtisk, jako tomu bylo u předchozí generace.

Jakmile zařízení vyndáte z krabičky, nenajdeme zde žádný speciální váček na přenášení. Ke skladování však skvěle poslouží stylová krabička s magnetickým zavíráním. Krabička je vhodná i pro cestování.

V porovnání s předchůdcem pracuje s prostorem mnohem lépe

Úvodní instalace zařízení je skutečně jednoduchá – do měřiče vložíte čtyři AAA baterie, které však v balení nenajdeme. Následně stisknutím jediného tlačítka zařízení spustíme a kouzla začínají. Pokud jste před tím již měli v mobilu aplikaci Health Mate, zařízení se samo spojí s vaším telefonem skrz Bluetooth. Stačí jen autorizovat propojení ve vyskakovacím okně a vše by mělo být připraveno. Instalace je stejně jednoduchá, jako když párujete AirPods. Jediná věc, která vám tak zbývá, je seznámit se s aplikací, dát manžetu kolem ruky a následně se podívat, jak se daří vašemu tepu a systolickému a diastolickému tlaku.

Před pravidelným používáním zařízení je ideální vzít měřič k vašemu doktorovi, aby vám poradil, jak správně zařízení umisťovat. Celá spolupráce s doktorem se navíc zásadně zlepší, jelikož díky uloženým datům bude mít parádní přehled o vývoji vašich hodnot. Navíc mu ukážete, jaké možnosti současný technologický svět nabízí – zejména starším doktorkám a doktorům můžete příjemně rozšířit obzory.

Nokia pro lidi, kteří rádi vše zkoušejí sami, samozřejmě připravila i jednoduchý návod na používání. Tentokrát však nemluvíme o jednoduchém teploměru – když totiž budete měřit své hodnoty bez rady odborníka, mohou vycházet dost rozdílně a zařízení ztratí smysl. Můžete si vybrat dva typy měření – normální a automatický. Druhý jmenovaný udělá sérii tří měření s půlminutovými rozestupy, následně ukáže zprůměrovaný výsledek (tento způsob je také doporučený).

Všichni jsme staré dámy

Samozřejmě jsme zařízení vyzkoušeli i na nás samotných, jeden ze členů redakce si připsal dokonce 151/88, což by naznačovalo relativně silnou izolovanou systolickou hypertenzi (jak vám samo zařízení prozradí). Musíme však říct, že jsme se během zkoušení nedrželi výše popsané rady a zkoušeli vše sami, bez konzultace s odborníkem. Rozhodně jde ale o hodnoty, které je nutné nebrat na lehkou váhu.

Čistá aplikace jednoduchá na použití

Když jsme chtěli zjistit, co kolegovi je, ani chvíli jsme neváhali a využili strýčka Googla. Jde o obvyklý problém u starších generací, častěji se navíc vyskytuje u žen. Ne, jako obvykle jsme si slíbili, že už nikdy nebudeme hledat diagnózy na internetu… Vedle toho se však zařízení ovládalo skutečně snadno a rozhodně není problém, pokud chcete měření opakovat klidně i každý den. Celý cyklus na automatiku zabere ne více než pár minut, a to včetně rozbalení a instalace zařízení.

Proto by se Nokia BPM+ mohl stát oblíbenou volbou pro měření tepu v domácnosti. V porovnání s klasickými měřiči však pochopitelně sáhneme hlouběji do peněženky, zařízení nám ale za svou cenu nabídne mnohem více. Příkladem je třeba pravidelně aktualizovaná a velice přesná (v případě správného použití) historie výsledků, na níž se můžete kdykoliv zpětně podívat. Už dnes jde o obrovský benefit, v budoucnu půjde o ještě větší.

Upřímně doufáme, že většina našich čtenářů podobné zařízení nepotřebuje, případně hodně dlouho potřebovat nebude. Nicméně vysoký tlak nebolí a je lepší mít vše pod kontrolou dříve než později – jestliže začnete zařízení od Nokie používat jako preventivní pomůcku, včas zachytíte případné zhoršování stavu. To se hodí zejména pro ty, kteří mají velice náročný a stresující pracovní program.

Měřič může být i skvělým dárkem pro příbuzné. Kdo z nás nemá staršího strýce, který by si sice měl pravidelně tlak měřit, ale pořád na to zapomíná, případně před doktorem lže o výsledcích (aby dokázal, že mu nic není)? Nokia BPM+ tomu učiní přítrž, hlavně dotyčnému skutečně pomůže.

Ekosystém Nokie

Na závěr článku pojďme vše trochu shrnout, a to nejen u samotného měřiče tlaku. Vezměme v potaz i naše předchozí testy. Možná to není na první pohled vidět, ale nový majitel společnosti přinesl chytrému příslušenství do domácnosti obrovský pozitivní posun z pohledu použitelnosti. Nejde tak skutečně jen o změnu loga. Produkty od Withings vždy patřily mezi špičku, měly však jeden velký problém – software. Mnoho uživatelů si na něj stěžovalo, to však u aktualizovaných modelů nepokračuje. Nokia přišla se svou aplikací a máme tu konečně něco, co je spolehlivé, uživatelsky přívětivé a vývojáři nám o našem zdraví dávají komplexní přehled.

Jestliže si někdo zakoupí jeden z námi testovaných produktů, který třeba zrovna potřebuje, vše bude fungovat bez problému. Pokud pak má člověk více zařízení, dostane na oplátku kompletní záznam o vlastním zdravotním stavu. Nejnovější inovací Nokie je to, že svými výsledky můžete kdykoliv a snadno procházet. Abyste měli jasnější představu, Nokia v případě svého chytrého příslušenství tvoří podobný ekosystém, jaký známe v případě produktů od Applu. Jen je škoda, že plnou verzi svého Journalu můžete využívat pouze na počítači. Když jde ale o naše zdraví, nemáme problém si kvůli němu jednou za čas pustit laptop.

Nokia tvrdí, že Withing zakoupila za 170 milionů eur proto, že jejich produkty perfektně sedí do portfolia technologického obra. To se ukázalo jako pravdivé, zejména když se podíváme na nový software. Jedinou otázkou je, jak moc se nám tyto měřiče a zdravotní pomůcky přenesou do běžného života. Vytvoření skvělého ekosystému je dobrým prvním krokem, pro pozitivní výsledek však potřebujeme i zapojení zdravotnické obce. Nadšenci tohle nezmění. Už z podstaty by doktoři a zdravotníci měli mít zájem využívat nejpřesnější a nejvěrohodnější způsoby, jak sledovat zdraví svých pacientů. Jakmile do tohoto bodu dojdeme, budou všechny produkty z řady Nokia Health naprosto jasnou koupí.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.