imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Nová Apple TV: Další hit z Cupertina


Apple po dlouhém otálení přišel s kompletně přepracovaným přehrávačem Apple TV a vedle hodinek nastartoval prakticky novou produktovou řadu. Nově bude otevřená pro vývojáře a ovládaná pomocí Siri v ovladači

Za poslední roky jsme si mohli přečíst a vyslechnout velké množství spekulací o nově chystané iTV. Nejeden analytik a novinář předpovídal kompletní televizi ovládanou hlasem a napojenou na iPhone. Postupně však podobné domněnky ustaly a v poslední době se naopak začalo mluvit o větší aktualizaci malého přehrávače Apple TV, který by se otevřel pro vývojáře a přinesl razantní změny. Poslední generace, která je označována jako třetí, ostatně pochází z roku 2012 a drobnou změnou prošla naposled o rok později, když ji Apple nadělil úspornější procesor.

Nová Apple TV tedy rozhodně měla co dohánět a Tim Cook se tedy při představení neopomněl zmínit o dlouhém a náročném vývoji. Čekání se však určitě vyplatilo, první zkušenosti s přehrávačem jsou totiž perfektní. My jsme měli možnost vyzkoušet vývojářskou verzi, kterou Apple jako vůbec první zařízení poskytnul za jeden dolar developerům, aby jim zjednodušil vývoj aplikací. V době uzávěrky ještě nebyl oznámen začátek prodeje, a tudíž jsme nemohli vyzkoušet ani některé funkce, které jsou závislé na serverech Applu – především potom App Store a s ním spojené aplikace.

O kousek vyrostla

Podobně jako měla první generace Apple TV půdorys shodný s tehdejším Macem Mini se i další modely velikostně shodovaly s novými routery AirPort a TimeCapsule. Tyto rozměry zůstaly zachovány i u nové generace, avšak na výšku přibyl rovný centimetr. Dáky rozborkám, které se na webu objevily, víme, že velkou část přidaného prostoru zabírá pasivní chladič čipsetu, který se stará o rozvod tepla především při vysoké zátěži. Materiál zůstal zachován stejně jako logo na horní části přehrávače. Na zadní straně bohužel ubyl optický výstup zvuku a tak se budeme muset spolehnout na streamování hudby do kvalitních reproduktorů pomocí AirPlay. Druhou změnou je potom výměna microUSB za nový typ USB-C.

Obrazový výstup zůstal stejný – je jím HDMI. Na rozdíl od Apple TV třetí generace se však nový přehrávač naučil i protokol HDMI-CEC. Ten umožňuje ovladačem od Apple TV ovládat i samotnou televizi. Pokud tedy regulujete hlasitost pomocí ovladače od Applu, i přesto se mění ta na televizi. To stejné potom platí o zapnutí či vypnutí přehrávače a televize jedním tlačítkem.

Ovladač s trackpadem

Větších změn se však dočkalo dálkové ovládání. Zatímco v minulosti jsme si zvykli na stříbrnou placku se směrovým křížem a dvěma tlačítky, Apple nově připravil tzv. Siri Remote s více prvky. Název dává tušit jednu z hlavních funkcí – tlačítkem lze aktivovat vestavěný mikrofon a zadávat hlasové povely pro Siri. Kromě toho samozřejmě nechybí regulace hlasitosti, tradiční Play/Pause a také tlačítka pro vyvolání kontextové nabídky a přechod na domovskou obrazovku.

Apple TV umí HDMI-CEC. Jedním ovladačem tak můžete ovládat přehrávač i televizi.

Důležitější pro ovládání je však dotyková ploška v horní části, která funguje stejně jako trackpady v Macboocích. Kromě gest běžným šoupáním nabízí klasické kliknutí, ale i tapnutí bez zmáčknutí. V systému jsou rozděleny úlohy, kdy má být použito klikání a kdy naopak pouhý dotyk a podobně to Apple doporučuje i vývojářům v jejich příručkách. Práce s trackpadem je opravdu příjemná a pro ovládání základního menu je dotyk mnohem pohodlnější a rychlejší než procházení nabídek běžnými tlačítky. Zádrhel může nastat třeba při ovládání budoucích her, kdy nebude šířka dotykové plochy dostačující – to jsme si ostatně mohli ověřit na malé hříčce, kterou Apple pro vývojáře připravil.

Kromě dotyků a tlačítek však bude k dispozici ještě jeden způsob ovládání – gyroskop a akcelerometr. Ve hrách tak bude možné prvky či postavy ovládat podobným mácháním, jako jsme zvyklí u konzolí Wii nebo Playstation. Apple však akcelerometr využil i v systémovém menu. Pokud ovladač odložíte na stůl, celé prostředí pohasne a zůstane zvýrazněna pouze aktuálně označená položka. Pokud potom ovládání zvednete, vše se znovu rozsvítí. Kromě toho, že je to rozhodně efektní tím Apple může ušetřit i nějaký ten watt snížením jasu.

Zajímavostí je také příslušenství, které bude Apple k ovladači nabízet – bude jím řemínek, který známe z iPodů Touch. Ten bude mít za úkol zabránit ovladači nechtěné vyklouznutí ruky při hře, po němž by Siri Remote klidně mohlo zamířit do obrazovky televize. Jak už ale bývá u Applu zvykem, ani tento Remote Loop nebude v základním balení a uživatel si jej bude muset dokoupit.

Důležitějším je tak zapojení Apple TV do programu MFi, který navzdory původnímu názvu Made for iPhone slučuje oficiálně podporované příslušenství pro Apple zařízení. S oficiálním logem tak můžete najít reproduktory s AirPlay, kryty k iPhonům, sluchátka nebo příslušenství ke CarPlay. V souvislosti s Apple TV jsou však mnohem důležitější herní ovladače, které jsou rovněž podporovány – v budoucnu tak bude možné k přehrávači připojit gamepady známé z konzolí a zásadním způsobem ulehčující ovládání her. Mezi výrobce, kteří je budou nabízet, patří Razer, Steel Series, Mad Catz či Logitech. No, a pokud nebude chtít investovat do ovladače, lze vedle dodávaného Siri Remote použít i iPhone nebo iPod Touch jako další ovládací prvek.

Nakonec ale nesmíme zapomenout na rozdílné ovladače pro různé trhy. Siri Remote totiž bude dostupný pouze v osmi zemích, kde funguje Siri. Zbytek si bude muset vystačit s tzv. Apple TV Remote, které bude mít rovněž tlačítko pro aktivaci mikrofonu, ale pouze pro funkci diktování. Tím bude usnadněno vyhledávání filmů a zadávání textu, ale nebudeme mít k dispozici chytré funkce Siri. Zbytek ovladače však bude totožný.

Apple-TV-3 Apple-TV-4

Zbrusu nový systém

Operační systém na předchozí Apple TV nenesl žádné jméno a není tedy divu, že ten nový bylo třeba pojmenovat. Po iOS, OS X, watchOS tady máme tvOS, který poběží pouze na Apple TV. Na první pohled by se mohlo zdát, že se od původních verzí příliš neliší, ostatně základní kostra zůstala zachována. Systém však prošel kompletní přestavbou, kdy také do jisté míry připomíná desktopové iTunes. Na úvodní stránce najdete tradiční rozdělení na hudbu, filmy, aplikace či seriály. Každá nabídka potom obsahuje seznam nejnovějšího obsahu, ale i rozdělení do žánrů nebo seznam již zakoupených děl.

Celý systém prošel razantním zjednodušením a odlehčením a přispělo k tomu i nové písmo San Franscisco, které Apple vyvinul speciálně pro svoje zařízení a v současné době jej najdete jak na počítačích, smartphonech a tabletech, ale i na hodinkách a nově i televizích. Designéři Applu se rozhodli pro hravý styl, kdy prvky reagují na pohyby po ovladači a ikony jsou animované s povedeným 3D paralax efektem. Ten je použitý jak u aplikací, tak třeba u plakátů k filmům. Samotným vývojářům ostatně Apple připravil nástroj pro tvorbu těchto interaktivních prvků a je tedy jasné, že mu na této hravosti hodně záleží.

Kromě běžného procházení se samozřejmě nabízí i použití Siri. O to víc nás mrzí, že u nás nebude dostupná ani ta anglicky hovořící jako v iOS. Přesto jsme ji vyzkoušeli a podobně jako u iPhonů rozumí i naší české angličtině. Parádně funguje chytré filtrování hledání filmů či hudby podle zadaných kritérií. tvOS je propojen s několika filmovými databázemi a tak lze hledat nejen podle názvů filmů, ale i podle hereckého obsazení nebo hodnocení snímků. To ostatně posune pohodlí při používání na další úroveň a v Česku o ni bohužel přijdeme.

Omezená, ale už jen trochu

Předchozí generace Apple TV u nás sloužili spíše jako klient pro AirPlay. Chyběly zásadní streamovací služby jako je Netflix nebo Hulu a ani s dalšími aplikacemi to nebylo slavné. Fanoušci hokeje si tak oficiální aplikaci NHL mohli střídavě užívat, aby o několik měsíců zjistili, že v Česku fungovat přestala. Podobné lapálie však s novou verzí skončí. App Store je dostupný i u nás a budeme si tak moci užít obřího množství aplikací, které do Apple TV zamíří.

Jediným zásadním omezením tak zůstává chybějící hlasová asistentka Siri, pro kterou i nadále zůstane naše mateřština příliš složitým jazykem. I bez ní je však Apple TV skvělým přehrávačem a multimediálním klientem, který by mimo jiné mohl znamenat i zlom v hraní her u televize. Doposud totiž bylo výsadou fanoušků konzolí. Těm Apple TV konkurovat nebude a asi ani nehodlá. Rozhodně však bude mít úspěch s jednoduchými hříčkami, které známe z telefonů a tabletů a půjdou snadno ovládat i na televizní obrazovce.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.