imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Nová generace Face ID možná uvidí skrz vaši kůži


Biometrická identifikace iPhonu X se systémem infračerveného skenování by se mohla v budoucnosti stát ještě bezpečnější. Nové generaci by to umožnil systém rozpoznávání systému žilek pod kůží uživatele.

Když během loňského září unikla díky iOS 11 GM spousta informací o nových produktech, největší poprask udělala potvrzená verze biometrické identifikace. Apple sliboval tak bezpečnou formu rozpoznávání, že se s ní žádná konkurenční firma nemohla rovnat.

Prostor pro zlepšení je tu ale vždy, pro systém s neuvěřitelným technologickým pozadím si teď proto Apple patentoval novou formu rozpoznávání. Nejenže by Face ID poznalo vaši podobu, zvládlo by skenovat i žíly vedoucí pod kůží.

Nová verze senzoru by obsahovala i optický vysílač, který by na tělo uživatele vyzařoval pulzy s infračerveným světlem (na ruku, na obličej apod.). Infračervené světlo snadno kůží projde, žíly jej však zastaví. Díky tomu by se tak k senzoru mohlo světlo odrazit.

Generované snímky by pak odhalovaly podrobné fotografie vašich žil na konkrétních místech těla. Pomocí délky letu paprsku by se pak mohla vytvořit podrobná 3D mapa povrchu těla. Nabízí se pochopitelně otázka, zda by něco podobného nebylo škodlivé. Způsob identifikace každopádně nefunguje pouze s obličejem, stačit by tak mohl třeba jen otisk prstu.

Identifikace na základě žilního systému by také vyřešila problém s dvojčaty. S příchodem iPhonu X se totiž rozehrála i velká hra pokusů odemknout telefon pomocí dvojčete, sourozenců, příbuzných nebo třeba koček. Systém uvádí šanci jen jedna k milionu, aby váš telefon odemkl někdo jiný. Nelze tak zcela vyloučit možnost, kdy si identická dvojčata zvládnou iPhone X odemknout.

Systém žilek v obličeji se liší i u jednovaječných dvojčat, výše zmíněná pravděpodobnost by se tak ještě dále zmenšila. Pochopitelně by zcela zmizely pokusy odemknout telefon pomocí umělých masek.

Přestože je technologie stále na úrovni patentu, neměli bychom přecházet fakt, že ostrůvek tu s námi je a ještě nějakou dobu určitě bude. Ve skutečnosti by přidání dvou nových senzorů zvýšilo bezpečnost biometrické identifikace ještě o další úroveň. Popsaná technologie se nezdá být úplně nereálná, v Cupertinu by pomocí ní mohli řešit i komplexnější problémy.

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.