imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apple

Nová služba pro ochranu osobních údajů a všechna data, která o vás Apple ukládá


Včera byla spuštěna nová stránka Applu, která se věnuje jen a čistě vašemu soukromí.  Na ní také zjistíte, co všechno o vás společnost ví a ukládá.

Již v březnu jsme vás informovali o nové stránce Applu, přes kterou si bude možné vyžádat všechny informace a data, která o vás společnost vlastní. Zmíněná stránka byla včera spuštěna a všichni občané EU s Apple ID ji mohou nyní využívat.

Spuštění služby se může pojit s GDPR, které začne platit již 25. května. Nařízení ukládá společnostem přísná pravidla pro nakládání, sdílení a uchovávání osobních dat. Z tohoto důvodu můžete mít v poslední době zahlcený e-mail od všech stránek, na kterých jste registrovaní.

gdpr

Stránka Data a soukromí se používá velice snadno. Stačí se přihlásit pod svým Apple ID a zobrazí se vám řada možností. Můžete deaktivovat nebo smazat svůj účet, opravovat svá osobní data a také si vyžádat kopii všech dat, která jsou s vaším účtem spojená. Apple obsah definuje následovně:

Co se bude stahovat:

  • Informace o aktivitě a využívání aplikace v podobě tabulek nebo souborů ve formátu JSON, CSV, XML nebo PDF.
  • Dokumenty, fotografie a videa v  původním formátu.
  • Kontakty, kalendáře, záložky a pošta ve formátu VCF, ICS, HTML a EML.

Data ke stažení nezahrnují:

  • Nákupy aplikací, knih, filmů, TV pořadů ani hudby.
  • Historii transakcí z Apple Online Storu ani historii marketingové komunikace.
data a soukromí

Získáte tedy všechny informace z iCloud fotek až po iCloud poznámky. Stačí zvolit, co byste si přáli vidět a vznést požadavek. Na stažení si ovšem počkáte až jeden týden. Apple během té doby zkontroluje, zda jste to byli opravdu vy, kdo požadavek vznesl a nejedná se o pokud o zneužití.

Potenciálně objemná data (iCloud Drive, iCloud Mail, iCloud Photos) budou uvolněna zvlášť, jelikož by jejich stažení zabralo více času. Můžete také omezit celkovou velikost balíčku na 1, 2, 5, 10, nebo 25 GB a Apple dle toho vytvoří patřičný souhrn. Jakmile budou soubory připravené, obdržíte upozornění a na jejich stažení budete mít dva týdny, poté budou odstraněny.

Berte také na vědomí, že pokud si svůj účet deaktivujete, nebudete mít přístup k iTunes Storu, iBooks ani App Store nákupům, iMessage, FaceTime a iCloudu. Smazáním účtu odstraníte všechna svá data ze služeb Applu. Smazání účtu ovšem doporučujeme, jen pokud jste si na 100 % jistí.

handshake

My sami jsme o naše data požádali, nicméně o obsahu vás ještě informovat nemůžeme, jelikož stále čekáme na stažení. Pokud v něm poté nalezneme něco zajímavého, budeme vás okamžitě informovat.

Apple také slíbil spustit tuto službu i mimo hranice EU po celém světě.

Stránku Data a soukromí můžete navštívit zde.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.