imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Nové AirPods – Na cestě k dokonalosti


Před dvěma týdny jsem vyměnil nejlepší sluchátka na světě za jejich nejnovější verzi. Do zařízení bylo přidáno jen několik nových funkcí, ale všechno se o trochu vylepšilo. Co to znamená konkrétně?

Prakticky celá naše firma používá produkty Applu. Já osobně si užívám všechny geniální inovace ekosystému, ale rozhodně nejsem náboženským fanatikem, když jde o produkty Applu. S jedinou výjimkou.

Když Phil Schiller představil AirPods v září 2016, nebyl jsem úplně ohromený. Bylo to příliš malé, byl jsem zamilovaný do EarPods, nebyly na skladě. Myslel jsem, že nebudou mít úspěch, jsou drahé, byly…. takže jsem si je sám sobě rozmluvil.

Jednou v noci jsem začal vařit v našem malém bytě, zatímco moje rodina spala. Při vaření je povinné poslouchat hudbu, tak jsem zapnul MacBook, nasadil svoje EarPods a snažil se využít drát na maximum. S jedním špatným tahem se mi téměř podařilo připravit smažený MacBook a tehdy mi došla trpělivost. S výkřikem „Tohle musí skončit“ jsem odpojil kabel a následující den jsem navštívil nejbližší prodejnu iSTYLE.

To vše se stalo na jaře 2017 a od té doby nebly den, kdy bych AirPods od Applu nepoužil. Jednou jsem na několik dní založil jedno sluchátko, několikrát jsem je upustil, ale stále to bylo jedno z mých nejvěrnějších zařízení. A co víc, nejsem sám. AirPods se staly jedněmi z nejpopulárnějších bezdrátových sluchátek na světě.

Testování aktualizovaných AirPods, které byly představeny před letošní březnovou Keynote, se rozhodně ukázalo jako vzrušující úkol. Musím napsat o produktu, který se ve srovnání se svým předchůdcem příliš nezměnil (LED diodu počítáme jako změnu), stejně jako iPad mini. Inovace jsou spíše jemné vyladění, nejde o žádné radikální změny. A přesně v tomto spočívá jejich krása: nebylo třeba nového designu, stačilo přidat novou funkci a celkově vylepšit pocit, který z nich máme.

W1 -> H1

Jedna z nejdůležitějších součástí AirPods byla jejich duše, jinými slovy, čip W1 vyvinutý Applem, který ovládá inteligentní řešení. Tato drobná funkce odlišovala zařízení od zbytku produktů na trhu. Teď Apple tento čip dále rozvinul a najdeme jej i v letošních AirPods, ale pod názvem H1.

V čem je lepší? Je těžké říct, protože není lepší v ničem, ale zároveň je lepší ve všem. Neexistují žádné šokující aktualizace, zároveň se vývojářům podařilo jej vylepšit v mnoha oblastech. Dokonce i v těch, ve kterých uživatelé nevznášeli žádné stížnosti. Bylo těžké rozpoznat všechny tyto inovace během dvou týdnů, naštěstí mi pomohl jeden z mých kolegů, který je také zkušený uživatel AirPods, stejně jako já.

Mohu rychleji telefonovat. Když se zobrazí příchozí hovor, ale vy nemáte nasazená sluchátka, stále máte čas si je nasadit a přesměrovat hovor na vaše AirPods. Zvuk byl také o něco lepší. Mnozí sdílejí můj názor, i když musím říci, že moje předchozí zařízení bylo trochu zastaralé, takže jsem dokázal tento rozdíl snadno zjistit. Nemůžete očekávat stejnou kvalitu jako u větších sluchátek, ale vývojářům se skutečně podařilo získat z malé velikosti to nejlepší.

Zlepšila se také životnost baterie. Neměl jsem šanci to přesně spočítat, ale ve srovnání s předchůdcem se životnost baterie nového modelu výrazně zlepšila. Mimochodem, uživatelé si na tento problém nestěžovali, ale ti, kteří vedou extrémně dlouhé telefonáty, budou opravdu nadšení.

Čip H1 nabízí technologii Bluetooth 5.0, kterou uživatelé nemohou detekovat, ale rozhodně sluchátkám dává možnosti do budoucna. Pokud jste jako já a používáte je každodenně, životnost takového produktu je asi 2-3 roky, ale při menší užívání vydrží 3-5 let. Tato technologie se určitě bude hodit v dlouhodobém horizontu.

Hey Siri

Jednou z aktualizovaných funkcí nových AirPods je, že jsou neustále v pohotovosti a nemusíte stisknout tlačítka pro vyvolání Siri. Stačí říct „Hey Siri!“ a asistentka udělá to, co má v popisu práce. Pokud musím zmínit jednu vlastnost, kterou jsem nikdy předtím nepoužil, určitě řeknu Siri. Důvodem je především to, že asistentka nehovoří méně rozšířenými jazyky, takže jsem neviděl důvod, proč ji používat. Pokud ale testujeme, měli bychom to udělat správně, že?

Výsledek je následující: Siri se stala jednou z mých nejoblíbenějších funkcí v celé aktualizaci. I když jsem od ní nic nečekal, ukázalo se, že je velmi užitečná při řízení. Mohu snadno volat, mohu požádat o hudbu, mohl bych zavolat svou garáž (ano, takhle se otevírá). Prakticky se nacházím ve fázi učení, kdy odhaluji možná použití, ale dokonce se mi líbí i neúspěchy. Čas strávený v autě je díky ní zábavnější a barevnější. I když je pravda, že ji nepoužívám, když nejsem sám nebo když jdu po ulici, protože by to bylo dost divné. Nicméně, když jsem o samotě, určitě se hodí.

Bezdrátové nabíjení – na co?

Je to skoro stejný příběh: technologie, která je na trhu již dlouho, ale já ji opomíjel. Během testování AirPods jsem si ale koupil bezdrátové nabíječky a snažil jsem se zjistit, proč všichni tak toužili po této funkci. Vypadá to celkem cool ve videech, když něco prostě položíte na podložku a začne nabíjení. Ve videu to vypadá jako klasický Apple.

Ale když to opravdu chcete používat, je to poměrně složité. Tak kam přesně je mám položit, aby se nabíjely? Trochu dolů, vlevo? Nehýbej se. A pak čekáte dvakrát nebo třikrát déle než v případě běžné nabíječky. Nebo vidíte, že jen stěží nabíjí můj iPhone, ve srovnání s nabíječkou iPadu. Technologie mi život trochu usnadňuje, ale vlastně nemá praktický význam. Je to pro mě docela velké zklamání a myslím, že vystoupím z vlaku bezdrátových nabíjecích podložek, do kterého jsem si lístek beztak koupil docela pozdě.

Ano, indikátor nabíjení LED na pouzdru je užitečný. Ano, je to opravdu nutné, abyste to mohli ukázat kamarádům: je to poslední model (ve skutečnosti v designu není žádný další rozdíl). Kromě toho nevidím praktický význam. Drátové řešení je přesnější, rychlejší a levnější. Mělo by to smysl, kdybych měl příští rok nový iPhone s bezdrátovým nabíjením a mohl bych s ním nabíjet své AirPods.

Poběžím ihned do prodejny?

Nakonec bych asi měl dát zařízení mínusové body kvůli technologii Bluetooth: podpora více připojených zařízení nepřišla, takže musím ručně přepínat mezi Macbookem, iPhonem a iPadem. I když tento problém pramení z pohodlí, s ohledem na to, že hovoříme o jednom z nejdražších produktů světa (v poměru s jeho skutečnou velikostí), naše očekávání by mohlo být realistické.

Chtěl bych zdůraznit jeden aspekt týkající se ceny: po dlouhé době si nyní můžete zakoupit aktualizovanou verzi produktu za stejnou cenu. Ano, je dražší s bezdrátovou nabíječkou, ale Cupertino vás nenutí k tomu, abyste si ji koupili, nový, aktualizovaný model můžete používat s kabelem, za stejnou cenu. To je úžasné!

Komu bych je doporučil? Všem. Skutečně. Je to zařízení, které usnadňuje život každého z nás, přináší něco úžasného a vzrušujícího do šedivých pracovních dnů. Tato bezdrátová sluchátka, která jsou opravdu bezdrátová, jsou skutečně skvělá a AirPods je v čele této kategorie. Domnívám se tedy, že AirPods se mohou hodit všem, kteří je nemají.

Situace je trochu jiná v případě těch, kteří je již mají. Aktualizovanou verzi byste si měli zakoupit, pokud váš předchozí exemplář zastaral, pokud máte rádi dlouhé telefonní hovory, vaše rozhodnutí může být finančně odůvodněno a vždy chcete mít nejnovější a nejlepší technologie. A určitě byste je měli koupit v případě, že jste do AirPods zamilovaní tak hodně jako já.

Nové AirPods jsou k dostání v prodejnách nebo e-shopu iStyle.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.