imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Nové MacBooky po zavření fyzicky odpojují mikrofon


Jedna z nových bezpečnostních vlastností čipu T2 byla odhalena, Apple o novince MacBooku Air mluví v dokumentaci. Ta zabrání, aby kdokoliv pomocí laptopu odposlouchával konverzace.

Mnohdy vídáme, jak si lidé zalepují svou kamerku na notebooku různě nevkusnými způsoby. Náplast nebo lepicí páska jsou obvyklým řešením. Nicméně právě to je důvod, proč je v počítačích zabudovaná dioda, která je zapojená do stejného elektrického obvodu jako kamera. Pokud se tak kamera zapne, dioda se kvůli fyzickému napojení rozsvítí také.

Nicméně mikrofony nikdy zalepené nevidíme, přestože právě odposlechy bývají mnohem častější příčinou úniku informací. Jen si uvědomte, kolik citlivých informací může být kolem zapnutého notebooku řečeno. Jak se ukázalo, Apple se na problém zaměřil, když vyvíjel čip T2.

Část informací si můžeme přečíst v dokumentaci k novému MacBooku Air, jenž má v sobě čip také. Podle zprávy se mikrofon fyzicky odpojí, když uživatel laptop zavře. Není žádný software, který by takovou překážku mohl překonat.

Odpojení je implementováno přímo v hardwaru, díky čemuž brání softwaru, dokonce i tomu s největšími právy v macOS či softwaru přímo na čipu T2, aby jakkoliv zapojil mikrofon, jestliže je víko zavřeno. – takto Apple řešení vysvětlil.

Společnost rovněž dodává, že kamera se tímto způsobem neodpojuje, jelikož je při zavření víka zcela zakryta samotným notebookem. Podle všeho se toto řešení nachází v každém MacBooku, který má čip T2.

Zdroj: The Hacker News

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.