imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Nový MacBook Air by mohl podporovat 4K displej na 60Hz


Několik zdrojů potvrdilo, že nejnovější MacBook Air 2015 podporuje externí displeje s rozlišením 4K při frekvenci 60 Hz, a to díky nové integrované grafické kartě Intel HD Graphics 6000 podporujícím mimo jiné rozhraní DislayPort ve verzi 1.2.

Na oficiálních stránkách Apple, které popisují specifikace MacBooků Air, je zmíněno, že podporují externí displeje až do rozlišení 2 560 × 1 600 obrazových bodů. Avšak stále více dostupnější displeje s ultravysokým rozlišením nabízejí o poznání vyšší rozlišení 3 840 × 2 160 bodů. Bylo tedy otázkou, zda si s nimi nové MacBooky Air skutečně poradí a díky první testům již víme, že poradí, a to při potřebné obnovovací frekvenci 60 Hz.

Proč však Apple tuto podporu neuvádí přímo ve svých materiálech? Z části je to způsobeno snahou nabídnout neomezený zážitek, protože při takto vysokém rozlišení může docházek k omezení výkonu počítače, především při použití nekvalitních kabelů. A Apple při své posedlosti dokonalým uživatelským zážitkem nechce riskovat rozladění uživatele při pohledu na trhající se kurzor nebo přerušované animace. Druhým důvodem může být fakt, že sám Apple v nabídce ještě žádný svůj monitor s takto vysokým rozlišením nemá i přesto, že například Mac Pro toto rozlišení podporuje již více než rok.

Nový port Thunderbolt 2 osazený na nejnovějším MacBooku Air a Pro je kompatibilní se specifikacemi zmiňovaného DisplayPortu 1.2, což znamená, že přenos Single-Stream je možný pomocí jednoho kabelu, zatímco při rozlišení 4K připoužití HDMI rozhraní zůstává omezen na 24Hz. Multi-Stream přenos by pomocí DisplayPortu 1.2 měl být možný i když je počet displejů omezen.

Tudíž se opět ukazuje známý fakt, že pro připojení jakéhokoli displeje s vyšším rozlišením, než je 1080p k Macům není vhodné používat HDMI kabel, ale právě DisplayPort.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!