imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Nový OS X El Capitan přináší hromadu vylepšení


Současná verze OS X Yosemite přinesla nové funkce a přepracovaný vzhled. Po osmi měsících ji používá 55 % uživatelů, což je nejlepší výsledek ze všech operačních systémů všech dob. A nová verze OS X staví na jeho úspěchu.

A protože mezi OS X 10.10 a OS X 10.11 nebude příliš výrazného rozdílu a naopak půjde o evoluci a vylepšení, jaké jsme již zažili u dvojice Leopard > Snow Leopard a Lion > Mountain Lion, není příliš vzdálen ani název. Stále jde o místo v Kalifornii, avšak produkční tým nepřekročil hranice Yosemitského národního parku a novou verzi systému nazval…

OS X El Capitan

Co je to El Capitan? El Capitan je 900 m vysoká skalní stěna v západní části Yosemitského údolí v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Představuje jednu z významných oblastí skalního lezení.

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon.

Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku, který je snadno přístupný vývojářům.

Díky tomu je v aplikacích využívajících Metal až o polovinu rychlejší vykreslování grafiky, aplikace jsou pak při využívání procesoru až o čtyřicet procent efektivnější. To vede především k nižší spotřebě energie a vyšší reálné výdrže současných počítačů. Ve hrách pak vývojáři zaznamenali snížení zátěže procesoru až o sedmdesát procent oproti použití holého OpenGl, jež se pro vykreslování používalo doposud.

V El Capitanu však budou rychlejší také stávající aplikace. Budou se prý spouštět 1,4× rychleji, než doposud. Otevření PDF je pak rychlejší až čtyřnásobně, okno pro novou zprávu v emailu se zobrazí za poloviční dobu ve srovnání s Yosemite.

Zdá se tak, že Apple dělá vše pro to, aby i MacBook s nevýkonným procesorem byl rychlým a použitelným počítačem, jakmile dostane OS X El Capitan.

Drobnosti, které uživatele potěší

Znáte ten okamžik, kdy nevíte, kde máte na obrazovce kurzor? Ať již po startu počítače, nebo při práci s notebookem venku? V El Capitanu bude stačit rychle zatřepat myší nebo rozpohybovat kurzor na trackpadu a ten se na několik okamžiků výrazně zvětší. Dostatečně k tomu, abyste si jej všimli.

El-Capitan-egermutato

V Mailu fungují podobná gesta, jako na iOS. V Safari je možné přesouvat záložky a dělat z nich připnuté karty, které se objeví při otevření okna automaticky. Zvuk přehrávaný webovou stránkou je znázorněn ikonou v adresním řádku i na záložce, která právě hraje. Klepnutí na ikonu v adresním řádku pak zvuk zcela vypne, avšak jen pro webový prohlížeč – ostatní aplikace hrají bez přerušení dále.

Spotlight podporuje mnoho dotazů, které na iOS dokáže obsloužit Siri. S tím rozdílem, že je zde píšeme na klávesnici.

Například v Mailu můžete při vyhledávání psát dotazy běžnou řečí, například Zobraz mi všechny emaily, které jsem od Petra smazal. Ve Finderu pak můžete do vyhledávacího políčka zadat kupříkladu Chci dokument o Applu, který jsem napsal v červnu. A obdobně vše funguje i v dalších aplikacích.

El-Capitan-Spotlight

Záložky v Safari můžete připínat k oknu obdobně, jako v prohlížeči Google Chrome. Tyto připnuté stránky se také stejně tak automaticky načtou při zavření a opětovném otevření okna prohlížeče. A když už jsme u těch záložek: nově se také ouška záložek objevují  v emailu při psaní více zpráv. Ty již nebudete mít v několika oknech, ale v jednom okně pěkně pod záložkami.

El-Capitan-Safari

Vylepšením prošel Mission Control, který  s novými gesty funguje více, jako Exposé ve starších verzích systému. Konečně jej máme zpět!

Také jsme se dočkali modernější práce s okny. Tažením okna za zelené tlačítko v záhlaví jde okno připínat ke krajům, jako to umí Windows posledních deset let nebo Chrome OS od nepaměti. Prozatím jsme pro toto museli na Macu řešit prostřednictvím aplikací třetích stran. Ty se teď stanou nepotřebnými.

Dalšími užitečnými funkcemi je schopnost obnovit přerušené kopírování souborů ve Finderů a Apple slibuje také zcela přepracovanou Diskovou utilitu. Těžko říci, co to znamená, nicméně už teď se těšíme, až si vše podrobně vyzkoušíme.

Drobnými vylepšeními prošly také systémové aplikace a nejvíce je změna viditelná na aplikaci Poznámky. Své zápisky nyní můžete mít psány různými řezy písma, můžete je doplňovat o aktivní odkazy, funkčními seznamy úkolů, obrázky nebo mapami.

Nový operační systém OS X 10.11 El Capitan bude k dispozici zdarma pro všechny na podzim letošního roku. Apple také počátkem prázdnin vydá veřejnou betaverzi a všichni registrovaní vývojáři mají testovací verzi k dispozici již nyní.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!