imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

tim cook

Obhajoba Tima Cooka


Není žádným tajemstvím, že nejsme úplně ti největší fanoušci Tima Cooka. Je pravda, že velet společnost po Stevu Jobsovi není nic snadného a Cookova přezdívka „prodavač“ je právoplatná. Tentokrát se ho ovšem zastaneme a vypíchneme, co dělá fantasticky.

Kdybychom se měli zeptat, co stojí za úspěchem Applu, většina lidí by odpověděla jméno a ne produkt. Steve Jobs byl natolik charismatický zakladatel a vůdce, až se jeho jméno stalo synonymem pro Apple. Po jeho smrti tedy nebylo nic jednoduchého si představit budoucnost společnosti bez něj.

tim cook

Tim Cook musel při převzetí kormidla, které mu předal sám Jobs, čelit extrémně vysokému očekávání. Celý svět očekával druhého Steva Jobse, místo něj ovšem dostal přísného, vysoce politicky korektního a klidného obchodníka. První dojem tedy nebyl vůbec pozitivní a ten se Cooka drží dodnes.

Ale!

To ještě neznamená, že je společnost s Cookem ve špatných rukou. Když se podíváte na Silicon Valley, naleznete na pozici CEO jen hrstku Stevů Jobsů a Elonů Musků. Není běžné, že na samém vrcholku takovýchto obrů sedí nezvykle charismatický vůdce. Jedná se totiž o ligu profesionálních obchodníků a to znamená, že nezvyklé charisma je spíše příjemné osvěžení a ne požadavek.

tim cook

Kdo je aktuálním CEO Googlu? Znáte jeho jméno? Víte, kdo vede Samsung? Dokázali byste sepsat biografii zakladatele Lenova? Zašli byste si do kina na film o historii značky Huawei? Vidíte? Apple měl opravdové štěstí, že měl alespoň jednoho tak charismatického vedoucího. Fenomén ikonického CEO není nic běžného.

A Tim Cook mezi takové CEO nepatří. Naproti tomu je to ale profesionální obchodník. Čísla nelžou a je jasně vidět, že po Jobsově smrti dokázal společnost posunout mnohem dál. Poslední telefon, na kterém Jobs pracoval, byl iPhone 5. Vyšly poté nějaké dobré telefony? Představili další úspěšná zařízení jako Apple Watch nebo AirPods? Tim Cook udělal, co musel. Pojďme se podívat na nějaké příklady.

Kdyby byl Steve Jobs naživu, nikdy by nic takového nedovolil!

Kolikrát jsme jen tuto větu slyšeli… Přiznejme si to, Steve Jobs už mezi námi není. Nemáme ponětí, co by dovolil a co by nedovolil. Samozřejmě můžeme hádat podle dřívějších zkušeností, ty lze na druhou stranu jen těžko aplikovat na momentální situaci. Je to téma, které nelze potvrdit ani vyloučit, a přesto vyvolává nekonečné dohady.

tim cook

Nehledě na to, že si v tomto případě všichni vybavují pouze ideálního Jobse, který nikdy neudělal žádnou chybu. Jako kdyby za jeho doby nedošlo k žádným skandálům, špatným rozhodnutím, špatným produktům a zbytečnému vývoji. Jde jen o selektivní ignoraci nevhodných momentů Applu.

Idea této věty nicméně vypovídá zejména o názoru a touhách těch, kdo se jí otáčí. Stačí, že někdo stále rád nosí po kapsách iPod shuffle, aby z plna hrdla křičel: „kdyby Steve Jobs žil, nikdy by takový produkt nezrušil!“. A nikdo se kvůli tomu hádat nebude, protože Steve Jobs nežije.

Točící se peníze

Nyní se můžeme přesunout ze subjektivního hlediska na to objektivní. Úspěch společnosti lze snadno určit podle několika faktických ukazatelů. Finanční zpráva vám ukáže, jak na tom Apple momentálně je a v jak dobrých rukách je. Z tohoto pohledu Cupertino pod vedením Tima Cooka vzkvétá.

tim cook

Apple je momentálně nejhodnotnější společností na světě. Tento titul získal sice ještě za dob Steva Jobse, vše ale nasvědčuje tomu, že půjde zanedlouho o první společnost s hodnotou bilionu dolarů. Finanční zpráva za první kvartál tohoto roku dokazuje nejvyšší příjmy v historii společnosti. Druhý kvartál pak boří další rekordy díky pro někoho nečekanému úspěchu iPhonu X.

Je možné, že poptávka po iPhonech trošku opadá, což koreluje s faktem, že je trh nasycen. HomePod se neprodává v takovém objemu, ale vše vynahrazuje oddělení služeb a novinky jako Apple Watch a AirPods by mohly na svých trzích nadále sílit.

tim cook

Když Tim Cook převzal v srpnu 2011 otěže, jednalo se o vůbec první rok, kdy příjmy Applu prolomily magickou hranici 100 milionů dolarů. Tim Cook toto číslo za necelé čtyři roky zdvojnásobil. Za roky 2013 až 2017 dosáhla společnost celkových příjmů přes 1 biliardu dolarů. Což je slušný výsledek oproti 520 milionům dolarů za roky 1976 až 2012. Samozřejmě musíme brát v potaz inflaci a další faktory, to ale nic nemění na faktu, že Cook vede společnost stejně tak dobře jako jeho předchůdci, ne-li lépe.

Neselhává

Tim Cook nedělá žádné chyby ani na osobní úrovni. Spousta CEO byla zapletena do nepříjemných situací, něco nerozumného řekla nebo měla nějaký skandál. Cook není arogantní a nežije život v luxusu. Jedinou „slabinou“ je jeho otevřená homosexualita, o které promluvil, aby předešel nechtěným drbům, tajným fotografiím a dalším věcem, které by se dříve či později v bulvárních plátcích objevily.

tim cook

Samozřejmě to není jeho největší úspěch, vezmeme-li ovšem v potaz, jak křehký trh akcií proti všemožným drbům a skandálům je, opravdu se jedná o nezanedbatelný fakt. Jako CEO Applu zvládá všechny důležité situace znamenitě a s dostatečným přehledem. Podívejte se proti tomu na Marka Zuckerberga, který má za sebou několik nepříjemných sezení s různými úřady.

Shrnutí

Je Tim Cook další Steve Jobs? Určitě ne. Ani to není muž, který vybudoval Apple. Nemá charismatickou osobnost a pravděpodobně o něm nevyjdou žádné knihy ani filmy. Není průkopník ani vizionář. Přesto dokázal za těch pár let nasbírat mnohem více úspěchů než chyb a dokonale vede Apple na cestě za biliónovou společností. I přes jeho většinou nudná prohlášení si těžko dovedeme v čele Applu představit někoho jiného.

Zdroj: AppleInsider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.