imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

tim cook snížený plat

Obrovské snížení platu Tima Cooka


Zdá se, že si CEO Applu nezasloužil tak velkorysou výplatu jako v roce 2016. Pokud špatně řídíte auto, nemůžete čekat nic dobrého. Kromě toho se dozvíme, kolik berou nejvýše postavení vedoucí pracovníci.

I ředitelé těch největších společností musí přispět svou troškou do mlýna. Timovi Cookovi se to nepodařilo a tak nemá pořádně co sklidit. Situaci zaznamenal Wall Street Journal v jedné ze zpráv Applu pro United States Securities and Exchange Commission (úřad pro dohled nad cennými papíry).

Podle ní jsou důvodem snížení bonusu tržby „pouhých“ 215,6 miliard dolarů oproti očekávaným 223,6 miliardám, což je o 3,7 % méně. A co víc, klesl i celkový zisk, ačkoliv jen o 0,5 %. Nutno ovšem podotknout, že 0,5 % znamená 300 milionů dolarů. Odhadovaný zisk byl totiž stanoven na 60,3 miliard dolarů, ten reálný se ovšem dostal na 60 miliard dolarů.

tim cook snížený plat

Dle všeho se tento zlomek snaží vynahradit snížením bonusů ředitelů společnosti. V rámci motivace tak obdrží pouze 89,5 % plánované výplaty. CEO je na tom nejhůře, jelikož dostane o celých 15 % méně než minulý rok, kdy si přišel na 10,28 milionu dolarů: tento rok si přijde na 8,75 milionu dolarů. Nemusíme se ovšem bát, že by Cook umřel hlady, protože v rámci svého pětiletého výročí v čele společnosti má nyní právo na všechny bonusy, které mu za tu dobu byly ve společnosti přiznány. Toto malé poděkování má přitom pro Cooka hodnotu 137 milionu dolarů.

Tak či tak nemůže CEO usnout na vavřínech. Jak jsme psali v článku o desetiletém výročí iPhonu, rok 2016 byl vůbec prvním, kdy prodeje iPhonu klesly a ani MacBook Pro nezaznamenal takový úspěch, jaký společnost očekávala. Mimo to má jeden z výborů Applu pravomoc snížit výplatu vedoucím pracovníkům, pokud není s jejich výkonem spokojen. K tomuto kroku se ovšem výbor prozatím neodhodlal.

propad prodeje iphonů
iPhone zaznamenal tento rok první propad v prodejích.

Důležitým slovem je zde prozatím. Tim Cook by nicméně udělal dobře, kdyby se do toho pustil, protože pokud nezačnou být čísla zajímavější, opravdu si bude muset utáhnout opasek. Tentokrát vše přežil takřka bez úhony, protože akorát nedostane 100% bonus, jak tomu obvykle na konci roku bývá.

Taktéž se nám ze zprávy podařilo vyčíst, kolik dostávají ostatní výkonní zaměstnanci. Ačkoliv bychom očekávali, že nejvíce bude brát Cook, ve skutečnosti je tomu jinak, pokud nepočítáme stomilionový bonus. Luca Maestri, CFO, vydělal za rok 22,8 milionu dolarů. Z největší výplatní pásky se pak může těšit Angela Ahrendtsová, Senior Vice President of Retail and Online stores, která si přišla na 22,9 milionu dolarů. Není žádným překvapením, že se jedná o nejlépe placenou ředitelku v USA. Dále následuje Eddy Cue (Senior Vice President of Internet Software and Services), Dan Riccio (Senior Vice President of Hardware Engineering) a Bruce Sewell (Senior Vice President of General Counsel and Secretary). Všichni tři vydělali shodně 22.807.544 dollarů. Není tedy divu, že se Tim Cook nedostal ani do první 200 nejlépe placených CEO. O výši platu designového guru Jony Ivea žádné informace nejsou.

tim cook snížený plat

Zdroj: 9to5mac a Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.