imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ochrana životního prostředí je pro Apple nadále největší prioritou


Tak jako každý rok i letos na jaře vydal Apple svou zprávu Environmental Responsibility Report za předchozí rok. Dozvěděli jsme se z ní hodně o strategii společnosti.

Na začátku nultých let byla firma z Cupertina kritizována kvůli znečištění životního prostředí v důsledku výroby. Pod vedením Tima Cooka však věnuje Apple životnímu prostředí stále větší pozornost.

Zprávu o zodpovědnosti k životnímu prostředí za finanční rok 2018 prezentovala Lisa Jackson, viceprezidentka pro životní prostředí a politické a sociální iniciativy. Na začátku připomněla, že energie, kterou Apple spotřebuje, pochází 100% z obnovitelných zdrojů. Jejich příklad následovalo 44 dodavatelů, kteří také uskutečnili přechod na obnovitelné zdroje.

Lisa Jackson dále zmínila, že hliníkové tělo nového MacBooku Air a Macu mini se teď vyrábí 100% z recyklovaných materiálů. Dodala ještě, že nedávno založili high-tech laboratoř pro výzkum nových efektivnějších způsobů recyklace. Řeč byla i o Daisy, robotu od Applu, který zvládne za hodinu rozebrat 200 iPhonů.

Gros zprávy se soustřeďuje na tři strategické pilíře Applu: klimatická změna, zdroje a chytřejší chemie. První kapitola o výsledcích boje proti změně klimatu uvádí, že změny v designu produktů měly za následek snížení uhlíkových emisí o 4,8 milionu tun v porovnání s rokem 2017. Celková uhlíková stopa 25,2 milionu tun pochází ze 74 % z výroby a z 19 % z používání produktů. Zbytek připadá na přepravu produktů a budovy korporace.

V boji proti změně klimatu sehrávají důležitou roli obnovitelné zdroje energie. Apple podpořil svou investicí spoustu projektů, takže přímo vlastní více než 600 megawattů energie. Jde o jednu z největších přímých investic v obnovitelné energii ze strany firmy, která není zaměřená na elektřinu. V blízké budoucnosti má vzniknout větrná farma v Illinois a sluneční elektrárna ve Virginii. Pokud jde o šetření energií, průměrná energetická spotřeba zařízení Applu se za posledních 10 let snížila o 70 %.

Ekologičtější způsob využití zdrojů je založen na recyklování, hospodaření s vodou a bezodpadové výrobě. Podle zprávy ve finančním roce 2018 Apple repasoval více než 7,8 milionu zařízení a recykloval více než 48 000 tun elektronického odpadu. Plasty použité na balení produktů byly zredukovány o 48 % za tři roky, zejména proto, že plastové tácky, jež drží zařízení na místě, byly nahrazeny materiály vyrobenými z vlákniny.

Podle zprávy je ambicí společnosti z Cupertina úplně přejít z těžených surovin na recyklované materiály. K tomuto účelu určili 14 různých klíčových materiálů, které teď zkoumají. O bezodpadové hospodaření usilují i ve svém sídle, prodejnách a datových centrech. Podařilo se jim recyklovat 74 % ze 74 000 tun odpadu, které vyprodukovali za rok 2018. To je o 3 % více než rok předtím.

Pilíř chytřejší chemie je zejména o krocích, které Apple podnikl v oblasti práce s nebezpečnými chemikáliemi. Zpráva vyzdvihuje, že se jim podařilo dohodnout se s dodavateli montážních prací, aby používali bezpečnější čisticí a odmašťovací látky. Iniciativa z 90. let s cílem eliminovat všechny nebezpečné prvky sestává z databáze, jež obsahuje všechny materiály, které obchodní partneři Applu používají. To jim umožňuje najít nebezpečné látky a efektivně je nahradit.

Zpráva obsahuje ještě mnoho zajímavých faktů o cínu, který se používá k pájení základních desek zařízení, a o spolupráci Applu s organizacemi zaměřenými na zodpovědné pěstování lesa. Odhaluje také několik slabých míst, jako například spotřebu vody, kde podíl recyklované vody je ještě velmi malý v porovnání s celkovou spotřebou vody společnosti.

Musíme tedy říct, že cíle Applu jsou skutečně slibné, a doufáme, že budou dobrým příkladem pro všechny technologické giganty.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!