imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Oddmar: barvité vikingské dobrodružství


Máme to štěstí, že se na App Storu nachází hry v takové kvalitě, že by si je zajisté užili uživatelé i ostatních platform. Oddmar je jednou z nich. Dnešní hra je založena na vikingské legendě s excelentní grafikou a příběhem.

Firma Mobge vyvíjela své mistrovské dílo čtyři roky. Jejich počin Leo’s Fortune z roku 2014 se stále řadí mezi ty nejúspěšnější hry. Samotní tvůrci prý mají natolik rádi seriál Vikingové, že se jím nechali inspirovat a začali pracovat na své vlastní hře zasazené do mýtické éry vikingů. Výsledek je natolik okouzlující, že hned tento rok za něj získali ocenění Apple’s Design Award a App Store pravidelně tuto exkluzivní hru pro iOS vyzdvihuje.

Oddmar je v podstatě akční adventura/plošinovka, která žánr doplňuje o pohyblivé předměty a souboje. Sami jsme všechny možnosti vyzkoušeli ve 24 různých úrovních.

Hlavním protagonistou je bláznivý viking, jež se snaží zachránit zakleté obyvatele své vesnice. Příběh samotné hry je vynikající a plný neočekávaných zvratů. Během svého putování prozkoumáte čtyři z devíti světů severské mytologie.

Ovládání hry je jednoduché. Levým palcem se pohybujete a běháte a pravým palcem skáčete a bojujete. Pro překonání úrovně musíte rozdrtit, nebo přesunout různé objekty. Zabránit se vám v tom pokusí různá monstra. S nimi vám ovšem pomůže brnění a zbraně, které si můžete zakoupit za nasbírané zlaté runy.

Hra je plynulá a hra za malého vikinga je nesmírně dynamická. Hratelnost občas připomíná světoznámou hru Ori and the Blind Forest, což je jedině dobře.

To možná nejlepší na celé hře je ale grafika. Každá úroveň je vytvořena ručně. Midgard a přilehlé pláně jsou se svými zelenými loukami a roztomilými zvířátky jako z pohádky. Hluboké lesy Alfheimu vás budou doslova rdousit a ze zasněžených hor Jotunheimu se budete doslova třást zimou, zatímco v hluokém Helheimu se pekelně zapotíte.

Potit se ale budete zejména kvůli nespočtu úkolů. I když můžete celou hrou proletět během pár hodin, dokonalé splnění všech úrovní zabere spoustu času. V každé úrovni jsou schovány tři zlaté mince a teleport do minihry. Abyste nalezli opravdu vše, musíte dávat velký pozor. Občas narazíte i na obtížného bosse, kterého jen tak neporazíte.

Zmínit musíme také hudební doprovod a dabing. Hratelnost doplňuje hudba složená na švédské nástroje z 15. století. Zvuky jsou chytlavé a dokonalé pasují ke grafice. Pohádkové animace mezi dvěma úrovněmi jsou namluveny Julianem Caseyem, jehož hlas můžete znát z herní série Assassin’s Creed.

Na Oddmar se hledá křivého slova jen těžko. Bez překvapení jde o klenot App Storu. Ani tak ale není úplně dokonalý. Na iPhonech bez tlačítka Home se vám může stát, že místo useknutí hlavy nepřítele vyvoláte přepínač aplikací iOS.

Kromě tohoto malinkého problému ale můžeme s klidem na srdci říci, že za požadovaných 129 Kč rozhodně stojí. Místo další pizzy si tedy raději pořiďte tuto hru. Vydrží vám déle a určitě u ní nepřiberete. 😊

Stáhnout Oddmar z App Storu (pro iPhone a iPad – 129 Kč)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!