imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

OpenEmu nově podporuje Nintendo 64 i PlayStation 1


Aplikace OpenEmu je volně dostupný emulátor starých herních platforem. Jeho nejnovější verze přináší podporu pro 16 dalších herních systémů, které možná znáte z minulosti.

OpenEmu v nejnovější verzi 2.0.1 potřebuje ke svému běhu operační systém OS X a samozřejmě také soubory s historickými hrami. Jak jsem již psal výše, přináší tato verze podporu pro šestnáct nových herních systémů, z nichž nejvíce zaujme podpora pro hry určené pro Nintendo 64, Sony PlayStation 1 nebo PlayStation Portable. Tedy ne o přímo historické kousky.

Vždyť herní konzole Nintendo 64 přišla na trh v roce 1996 (v Japonsku), respektive v březnu roku 1997 (v Evropě). Na trhu pak vydržela do roku 2003 a celkem se jich prodalo 33 milionu kusů. Ze stejné doby pochází i první herní konzole do Sony, původní PlayStation 1. Toho se v období od roku 1994 do roku 2005 prodalo více než 102 milionu kusů.

Nintendo 64
Nintendo 64

PlayStation Portable je pak přenosnou herní konzolí od Sony, kterou jste mohli najít pod stromečkem ještě minulé vánoce – prodávala se až do konce roku 2014. Na trh pak přišla v roce 2004 a vydržela tak v nabídce celou dekádu. Celosvětové prodeje pak dosáhly hodnoty 82 milionu prodaných kusů.

Playstation 1
PlayStation 1

Již z těchto časový údajů je jasné, že vůbec nejde o historické vykopávky a i kvalita her a jejich množství odpovídá jejich úspěšnosti i délce života.

A všechny tyto hry (a pro spoustu dalších herních systémů, OpenEmu jich zvládne několik desítek) si můžete zahrát na svém Macu v přehledném uživatelském rozhraní, které v mnohém připomíná prostředí aplikace iTunes.

Screenshot 2015-12-29 14.38.01

Jednotlivé hry jsou tříděny podle konkrétních herních systémů, emulátor navíc podporuje plnohodnotné ukládání pozic i uspávání již běžících titulů, emulaci různých her současně a také podporuje technologii OpenGL. A pro pohodlné hraní také podporuje spoustu rozličných herních ovladačů.

Přímo v aplikaci najdete kolem osmdesáti různých her patřících do sekce Homebrew, své vlastní snadno přidáte pouhým přetažením do okna.

Emulátor OpenEmu je aktivně vyvíjen od roku 2013 a již od počátku podporoval emulaci herních systémů Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advane, Game Gear, NeGeo Pocket, NES, Sega Genesis i Super Nintendo.

Screenshot 2015-12-29 14.36.53

OpenEmu je k dispozici zdarma a ke svému běhu vyžaduje Mac s operačním systémem alespoň ve verzi OS X 10.11.

Zdroj: OpenEmu (via MacRumors)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.