imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Opouští nás 3D Touch


Je tu reálná šance, že se původně průlomová technologie příliš neuchytila a v nadcházejících telefonech ji nenajdeme. Vadilo by vám to?

Když Apple v roce 2015 představil 3D Touch, všichni byli ohromeni. Ne proto, že by šlo o tak užitečnou funkci (což je problém dodnes), ale protože šlo o relativně inovativní koncept, jenž otevíral novou dimenzi (doslova) dříve pouze 2D gest. Objevil se jen jeden problém:

funkce uživatele nezajímá.

Když jsme se ptali posledně, jen 40 % našich čtenářů uvedlo, že funkci využívají pravidelně, 30 % z nich občas a dalších 30 % ji nevyužívá vůbec. Navíc se tu bavíme o hlasování na technologickém magazínu zaměřeném na Apple, kde pochopitelně najdeme mnohem větší procento lidí nadšeně používající Apple produkty. Výsledky jsou tak v tomto směru rozhodně nadprůměrné. Kdybychom se podívali na obecnější publikum, čísla by byla o dost horší.

Mohli bychom se bavit o několika teoriích, proč tomu tak je – Apple konceptem dostatečně nežil, nenechal koncept dostatečně rozvinout, nedodával nové funkce, nedělal funkci dost viditelnou… Vše přispělo aktuálnímu stavu. Výsledkem je, že se z funkce stala pouhá alternativa dlouhého stisknutí s minimálním rozdílem. Abychom to řekli úplně přímo, šlo o technologické demo, kterého se Phil Schiller bál. Ředitel marketingu při představení funkce říkal:

Po technologické stránce je neuvěřitelně náročně vyrobit displej, který zvládne 3D Touch. A my vyplýtváme rok, ve skutečnosti spíš dva, a neskutečné množství práce na výrobu něčeho, co lidé nebudou používat. Jde jen o demo, o měsíc později to nikdo nebude používat, jde o obrovské plýtvání talentu našich vývojářů.

Při zpětném pohledu musíme uznat, že se scénář naplnil. Podobné věci se stávají, musíme se posunout. Jen protože vás malé boty stály hromadu peněz, je přeci nebudete dál nosit. Je potřeba přiznat prohru a udělat další krok. Podle všeho Apple přesně tohle u technologie 3D Touch udělá.

O tématu jsme se bavili již před několika měsíci, když Ming-Chi Kuo v souvislosti s nadcházejícími modely iPhonu zmínil, že levnější LCD tuto funkci nedostane. Nyní Blayne Curtis, analytik Barclays, doplnil tým pesimistů a věří (tedy alespoň jeho zdroje), že 3D Touch nebude ani u OLED modelů. Jestliže by tak oba měli pravdu, pak:

žádný z letošních iPhonů nedostane 3D Touch.

Ať už je to škoda, nebo ne, šlo by o logický a pochopitelný krok ze strany Applu. I kdyby se pro letošek analytici netrefili, čekali bychom, že se scénář v dalších letech stejně naplní.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.