imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Opravdu Apple zabil 3D Touch?


V minulých měsících se objevovaly spekulace o tom, že Apple z iPhonů odstraní 3D Touch. To se však nakonec nestalo.

I když se funkce trochu změnila, iPhone XR dorazí s něčím, co se jmenuje Haptic Touch. Základem 3D Touch je displej, který zvládne rozpoznat aplikovaný tlak. Nereaguje tak pouze na dotyk, ale v různých úrovních i na sílu.

Přestože je myšlenka skvělá, funkci mnoho uživatelů nepoužívá. O tématu jsme se rozepsali již dříve, ale i z vašich reakcí jsme si potvrdili, že jde o jen málo používanou věc. Naopak Force Touch na Trackpadu je hojně oblíbený. Apple musí cítit, že s 3D Touch něco není v pořádku. Udělal pár změn a vše posunul do Haptic Touch.

Zatímco displej se schopností rozpoznat tlak zůstal, 3D Touch se stal privilegiem jen iPhonu XS a XS Max. U levnějšího modelu iPhonu XR namísto toho Apple integroval funkci dlouhého stisknutí s vibrací. Prostě místo kliknutí nyní prst podržíte na konkrétním místě déle, výsledkem je vyskakovací okno s rozšířenou nabídkou. To už jsme znali dříve, nyní však americký gigant přidal ještě drobnou vibraci, jež imituje 3D Touch z modelů XS a XS Max.

Otázka tedy zní: „Je 3D Touch mrtvý, nebo ne?“ Odpověď je, že spíš ne. Je jedno, jestli se tu bavíme o 3D Touch nebo Haptic Touch, výsledek je stejný – pomocí funkce nad obsahem displeje vyvoláte extra nabídku.

Fakt, že Apple funkci neodebral a rozhodl se ji trochu upravit, naznačuje, že se jí americká firma nechce zbavit. To, jak bude funkce integrována do nových iPadů, zjistíme již brzy.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.