imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
nový ipad

Otestovali jsme nový iPad – dostupný tablet vhodný na vše


Hned po uvedení 6. generace iPadu jsme si ho pořídili. Dostupná cena, takřka žádné důležité kompromisy a podpora Apple Pencil nás okamžitě přesvědčila. Litujeme po čtyřech týdnech prvotního nadšení? Jedná se o zařízení Applu s nejlepším poměrem cena/výkon v historii?

Apple spustil aktualizovanou verzi kampaně na iPad před několika týdny. Na malinké Keynote propagoval vzdělávací použití a představil mix levného iPadu a drahého iPadu Pro. Nové zařízení zdědilo cenovku toho prvního a podporu Apple Pencil toho druhého.

Hned na začátek můžeme prozradit, že se nám ještě žádné jiné zařízení nelíbilo tak moc jako nový iPad. Tablet rádi používáme do dnešního dne, protože umí vše a je extrémně levný.

nový ipad

Kromě pár menších kompromisů novému zařízení nic nechybí a cena startuje již na 8990 Kč! Podpora Apple Pencil je vážně skvělá a procesor A10 Fusion zvládne všechny potřebné funkce iOS 11 včetně multitaskingu.

To je velmi důležité, jelikož nejnovější iOS je dostupný také pro iPad mini, ovšem ten kvůli hardwaru všechny úkoly nezvládne. Nedělejme si ale iluze, že by se jednalo o dokonalý přístroj. Zapomenout můžete například na 120Hz obnovovací frekvenci, laminovaný displej, fotoaparát iPhonu 7 a stabilizátor, Smart Connect a na úplně nejnovější procesor. Musíte se tedy rozhodnout, zda vám tyto pro někoho maličkosti za poloviční cenu stojí.

nový ipad

Hardware

Po otevření krabice nečekejte nic neobvyklého. Akorát lze již na první pohled poznat, že displej nového iPadu není laminovaný. To znamená, že je mezi sklem a LCD panelem menší prostor, kvůli čemuž není displej tak jasný a trochu více se od něj odráží světlo. Je to ovšem daň za více než příznivou cenu, která s sebou přeci jen nese jedno pozitivum: levnější opravu.

Zapnutí tabletu je rychlé a v podstatě na nic nečekáte. Čip A10 Fusion a 2 GB RAM vystačí na 98 % práce. Tablet se nezasekával ani v náročných aplikacích jako je Affinity Pro. Nový iPad dělá, co má, a používání je naprosto plynulé.

nový ipad

Očekávaná podpora Apple Pencil

Před tímto jsme v podstatě žádné zkušenosti s Apple Pencil neměli, pokud se ale Apple rozhodl ji zpřístupnit i pro nižší segment iPadů, nastal podle nás čas si ji také pořídit. Rozhodnutí pomohlo také to, že stylus Logitechu představený na Keynote umí jen polovinu a ještě ani není dostupný.

Apple Pencil je dostatečně dobrá sama o sobě a od svého představení se prakticky nezměnila. Otázkou bylo, co s ní zvládne nový iPad. S iPadem Pro se to těžko srovnává, jelikož přesnost tužky závisí zejména na aplikacích. Díky tomu je na novém iPadu jen o úplně malinko pomalejší.

nový ipad

To by mohlo představovat menší problém jen při opravdu velmi rychlém psaní, v případě náčrtků, malování a vybarvování si možná ani ničeho nevšimnete. A opět zmiňujeme, že opravdu záleží hlavně na aplikaci. V aplikacích Adobe Sketch a Comp nepoznáte na iPadu Pro žádný rozdíl, jelikož software sleduje pohyb Apple Pencil přesně tak, jak si vysnili inženýři Applu.

Pokud ovšem trávíte kreslením na tabletu dlouhé hodiny, nebude podle nás nový iPad úplně ta nejlepší volba. Jestliže ale chcete tablet se stylusem pro psaní poznámek a občasné malování, pak vám bude více než dostačovat. Jinak tu máte iPad Pro, který naplní všechny vaše touhy.

nový ipad

Zmínit musíme i reproduktory. Je nám jasné, že není fér srovnávat nový iPad s dvakrát tak dražším zařízením, jestliže vám ale vadí poněkud uzavřený projev, pak byste se měli tomuto produktu vyhnout. S loňskými modely sice krok udrží, ale proti stereo zvuku iPadu Pro prohrává na plné čáře. Pro nás není zvuk tak důležitý, před koupí si ale nový iPad určitě poslechněte.

Život bez nutnosti počítače

Vše poukazuje na to, že budoucí plán Applu nezahrnuje koncept dnešních počítačů. Před nějakou dobou jsme zkoušeli fungovat bez MacBooku a byla to katastrofa. Jedním z největších mínusů byla ovšem cena iPadu Pro.

nový ipad

Nyní ale nadešla jiná doba. Téměř všichni vlastníme a využíváme v podstatě všechny prvky ekosystému Applu, až na iPad. Cenovka byla příliš vysoká a většina si nedokázala představit, k čemu se hodí lépe než jiné zařízení Applu.

První týden byl takový zvláštní a museli jsme se snažit, abychom přišli na práci, která se hodí pro tablet. Po pár minutách nás zasáhlo, jak moc jsme si zvykli na iPhone X a tlačítko Home nám připadalo až moc nepohodlné. Nicméně jsme to nevzdali, nechali počítače v kanceláři a odešli pouze s iPadem.

nový ipad

Stačil jeden večer, abychom pochopili, proč můžeme nechat náš hlavní pracovní nástroj v klidu. iPad nespotřeboval všechen náš volný čas jako MacBook Pro, který je plný práce. iPad je zábavné zařízení s trochou práce. Hry jsou větší a lepší, nezahřívá se a výdrž baterie je úžasný.

Oproti iPhonu se pak jedná o příjemné osvěžení. Nainstalovali jsme si jen pár volnočasových aplikací, i když jednou jsme byli přichyceni při hraní Asphaltu 8, ale to se nepočítá. MacBook Pro si nyní odnášíme domů, jen když opravdu nestíháme práci nebo potřebujeme programovat, což bez macOS nejde.

Celkově můžeme říci, že jsme se po skončení testování zařadili mezi lidi, podle kterých bude čím dál méně uživatelů potřebovat doma počítač, který nahradí vhodně nastavený tablet.

nový ipad

Verdikt

Po přečtení předchozích řádků zřejmě nebude potřeba nic vysvětlovat. Nový iPad je trochu jiný než tradiční zařízení Applu. Není úplně nejmodernější, rozhodně je ale osazen kvalitním hardwarem, má plnou podporu a skvělou cenu. Mohli bychom ho nazvat iPad SE, nicméně ani iPhone SE nebyl tak skvělou koupí. Pokud vás toto nepřesvědčí ke koupi tabletu, tak už asi nic. My ho neváháme doporučit všem. Pokud ho chcete používat pro psaní poznámek a kreslení, pak je nutným doplňkem Apple Pencil. I s tou se ovšem cena udrží pod cenou nového laptopu.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!