imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Ovládněte nové vzhledy v macOS Mojave


Operační systém macOS Mojave přinesl nový tmavý vzhled i vylepšené možnosti nastavení vizuální stránky celého systému. Pojďme se podívat, jak můžeme vzhled svých Maců ovlivnit.

Již při instalaci nebo povýšení systému na aktuální verzi jste v průvodci dotázáni, zda chcete použít dosavadní světlý vzhled systému a aplikací, nebo zda chcete vyzkoušet nový tmavý vzhled. Systém se poté obarví podle vašeho přání.

Co však v případě, že chcete toto nastavení později změnit? Nejjednodušší cesta vede přes panel Předvolby systému (najdete jej v rozbalovací nabídce v menubaru pod logem Apple v levém horním rohu obrazovky). Poté klepněte na položku Obecné, která je v panelu hned na prvním místě.

Tady můžete hned na prvním místě přepínat výše zmíněný systémový vzhled. Na řádku nazvaném prostě Vzhled stačí klepnout ukazatelem myši na příslušný vzhled – na výběr máte vzhled Světlý i Tmavý.

Položka Barva zvýraznění dovoluje nastavit barvu, kterou systém použije pro označení položky, pokud na ni někde v systému klepnete. Položka Velikost ikon na bočním panelu se vztahuje na boční panel ve Finderu a po pravdě řečeno nechápeme, proč není umístěna spíše v nastavení samotného Finderu, kde by její přítomnost působila logičtěji.

Pokud chcete pokaždé v rolovacích oknech a seznamech vidět posuvníky na straně, klepněte na položku Vždy v části nazvané Zobrazit posuvníky. Nastavit také můžete, co se má stát v případě klepnutí na posuvník (položka Při kliknutí na posuvník).

Velmi užitečná je položka Výchozí prohlížeč, kde můžete velmi snadno prostřednictvím rozbalovací nabídky zvolit aplikaci, kterou bude váš počítač používat jako výchozí webový prohlížeč. Uvnitř nabídky se automaticky zobrazují všechny prohlížeče, které máte nainstalovány v systémové složce Aplikace.

Pokud vám vadí, že se aplikace po svém spouštění snaží otevírat všechna dříve otevřená okna a dokumenty, zrušte zde zaškrtnutí položky Při ukončování aplikací zavírat okna. Stejně tak může být praktické použití volby Při zavírání dokumentů se zeptat na zachování změn, díky které již nepřijdete o změny provedené ve svých dokumentech z důvodu nechtěné zavření jejich okna.

Pokud mimo Maca používáte i nějaké iOS zařízení, pak je praktické zaškrtnout také položku Povolit Handoff mezi Macem a zařízeními přes iCloud. Zlepšíte tak své přecházení mezi mobilním zařízením a počítačem.

Další nastavení vzhledu a chování systému najdete v panelu Plocha a spořičPředvolbách systému. Zde pod položkou Plocha najdete nastavení pozadí své pracovní plochy. Volit můžete jako dříve nejen z obrázků a prostých barev, ale nově i mezi dynamickými plochami (v bočním panelu klepněte na Apple -> Obrázky na plochu -> Dynamická plocha).

Dynamická plocha je novou funkcí v macOS Mojave a jde o sadu tapet, které se v průběhu dne mění v závislosti na hodině a vašem časovém pásmu. Tedy stejně, jako se stmívá nebo rozednívá za vašimi okny, stejně se bude stmívat a rozednívat také na pozadí vaší pracovní plochy. Je to velmi efektní a jednoduché.

Věříme, že vás dynamické pozadí pracovní plochy zaujalo. Jestli ano, v některém z dalších návodů vás naučíme vytvářet si své vlastní.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.