imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ovládněte Sady v macOS Mojave


Sady, neboli inteligentní seskupování ikon na pracovní ploše, je obrovsky užitečnou novinkou, kterou si pro nás Apple připravil do aktuální verzi operačního systému. Ukážeme vám, jak Sady vypadají, jak fungují a jak je co nejefektivněji nastavit.

Co jsou to Sady? Jde o systém, který nám má pomoci lépe se vyznat mezi soubory a adresáři uloženými na pracovní ploše našich Maců. Inteligentně na základě nastavených předvoleb sdružuje dokumenty, které patří k sobě, do jednotlivých hromádek, neboli Sad. V každé takové sadě můžete mít jak dokumenty patřící k sobě na základě svého typu, tak i na základě jejich příslušnosti ke konkrétnímu projektu, na kterém právě chcete pracovat. Po rozbalení sady uvidíte na ploše všechny v ní obsažené ikony, ostatní sady se pak rozestoupí a udělají prostor právě pro tu sadu, kterou chcete použít.

Abyste mohli sady používat, musíte je nejprve povolit. Nejjednodušším postupem je klepnout pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a z rozbalovací kontextové nabídky zvolit položku Používat sady.

Okamžitě si všimnete změny ikon na ploše – všechny se přeskupí a bude jich rázem jakoby méně. Nebojte se, nic se neztratilo, pouze se ikony příslušeného typu navršily na sebe. Kdykoli je můžete vrátit zpátky na původní místo tím, že vypnete položku Používat sady, kterou jste právě povolili.

Zobrazení v Sadách má pode mě jednu velkou výhodu: konečně plocha respektuje připojené disky jako nadřazené místním složkám a adresářům. Od nepaměti mi na Macu vadilo, že nově připojené externí disky – ať již fyzické, nebo síťové – rozmísťuje na ploše naprosto náhodně, kde se mísí se soubory a adresáři a obtížně se hledají. Tedy především v případě, že na své pracovní ploše máte desítky nebo stovky souborů a adresářů.

Při přepnutí systému na zobrazení Sad se nejdříve zobrazí místní pevné disky, poté připojené externí a síťové disky a teprve poté samostatné sady. Miluji toto řazení!

Ve výchozím nastavení jsou soubory na ploše sdružovány podle jejich typu. To znamená, že PDF dokumenty budete mít na jedné hromádce, obrázky na druhé a textové dokumenty na třetí. Tedy pardon, ne na hromádce, ale v Sadě.

Pokud vám toto řazení nevyhovuje, můžete jej upravit. Klepněte opět na pracovní plochu pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte podnabídku Seskupit sady podle. Nyní budete mít možnost zvolit si položky Data posledního otevření, Data přidání, Data změny, Data vytvoření nebo Značek.

Zatímco seskupování podle dat a časů je zřejmé, jak funguje, u Značek se chvíli zastavíme. V tomto zobrazení bude systém pro seskupování používat tzv. Značky. To jsou klíčová slova (nebo chcete-li tagy), kterými můžete jednotlivé soubory označovat. Doposud jsme na Značky nahlíželi spíše jako na pomocníka pro snadnější vyhledávání, nyní je můžeme použít i ke vzájemnému sdružování souborů, které k sobě patří.

Přidělit značku k souboru je velmi snadné. Klepněte na daný soubor pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte položku Značky. Objeví se dialog, do kterého můžete zadat jednoduchou značku nebo tag, který daný soubor jednoznačně identifikuje. Všechny soubory, které budou mít stejnou značku, pak uvidíte pod stejnojmennou sadou na pracovní ploše.

Se soubory v sadách lze pracovat stejně, jako s běžnými soubory. Můžete je otevírat, přejmenovávat, mazat i přesouvat. Pokud jich označíte více najednou, můžete z nich přímo vytvořit nejen komprimovaný archiv (hledejte možnost Komprimovat položky v kontextovém menu souborů), ale i snadno vytvořit novou složku a soubory do ní přesunout.

Je to snadné: otevřete příslušnou Sadu a označte všechny soubory, které chcete přesunout do nové složky. Poté na jeden z takto označených souborů klepněte pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte položku Nová složka s výběrem. Během okamžiku budete mít na ploše novou složku a v ní všechny vybrané soubory. Jednoduše a elegantně.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.