imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

vesmírná šedá

Padesát odstínů vesmírné šedé


Apple rád pojmenovává své produkty různými fantastickými názvy. Nic se ale zřejmě nevyrovná úžasné barvě vesmírná šedá. Pravdou ovšem je, že se nejedná o jedinou barvu, ale o hromadu odstínů, které se během let různě měnily.

Displej Retina, kamera iSight, Touch ID atd. Mohli bychom zde vypsat sáhodlouhý seznam všech více než dobře znějících marketingových výrazů, který Apple pro své produkty používá. Odvažujeme si ale tvrdit, že snad pouze vesmírná šedá (Space Grey) vyvolala takový humbuk, že ji znají i tvorové žijící v jiných koutech vesmíru.

Apple objevil hliník, takřka prémiový, elegantní a věčný materiál, poměrně brzy. Poslední dobou se tímto materiálem pokrývají téměř všechny produkty a Apple se může pyšnit hromadou zkušeností s jeho tvarováním, ale i barvením. Své zkušenosti přetavil v peníze a vesmírná šedá je toho jasným důkazem. Nebo ne tak jasným?

vesmírná šedá

Právě ani moc ne. Během let se pod tím stejným názvem objevilo několik různých produktů. Pokud někdo z vás má produkty v barvě vesmírná šedá z jiného časového období, můžete si všimnout, že všechny hrají hromadou různých odstínů. Portál 9to5Mac rozsáhlou škálu vesmírné šedé Applu zmapoval.

Historie

Ještě dlouho před tím, než začal Apple používat označení vesmírná šedá, vyráběl zařízení, která by pravděpodobně stejným jménem označil už před tím.

Jedním z prvních takových zařízení byl iPod U2 Special Edition z roku 2006. Zatímco původní U2 iPod byl černý s červeným ovládacím kolečkem a stříbrnými zády, druhá verze měla záda tmavá, podobně jako iPhone 7 v temně černé barvě. O pár měsíců později přišla druhá generace iPodu nano s pěti novými barvami, přičemž jednou z nich byla ultra tmavě černá.

vesmírná šedá

Postupně přešla celá produktová řada iPodu z plastu na hliník a iPod shuffle, classic a nano se všichni v určitou dobu nabízely s černými zády.

Možná to nevíte, ale Apple vytvořil před prvním iPhonem několik prototypů s velmi tmavou hnědou, až takřka černou barvou. Sběratel Jim Abeles několik těchto prototypů vlastní. Níže můžete vidět nevydané telefony se svým stříbrným bratříčkem. Jediným rozdílem je právě barva.

vesmírná šedá

Břidlicová

Vesmírná šedá ještě pořád nebyla nikde zmíněna. V roce 2012 představil Apple iPhone 5 a související iPody touch, nano a shuffle v úplně nové barvě, břidlicové. Jde o typicky šedou barvu s nádechem modré.

O měsíc později přišla první generace iPadu mini, která byla první a zároveň poslední zástupce břidlicových tabletů.

vesmírná šedá

Mezitím se musel iPhone 5 vypořádat s údajným problémem rychlejšího ošoupání barvy. Apple reagoval klasickým způsobem a tvrdil, že opotřebování je v tomto případě normální.

Vesmírná šedá 1

V roce 2013 představil iPhone 5s světu první vesmírnou šedou, která byla proti škrábancům a opotřebení odolnější. Ve vesmírné šedé se ten rok představili také 5. generace iPodu touch, 7. generace iPodu nano a 4. generace iPodu shuffle. V říjnu 2013 se přidaly také iPady mini 2 a Air.

vesmírná šedá

Zajímavostí je, že v původní vesmírné šedé se prodával ještě jeden produkt, který nevyráběl Apple. Ještě před akvizicí vydala společnost Beats speciální edici svých sluchátek urBeats v rámci představení iPhonu 5s.

Vesmírná šedá 2

Následovalo období prosperity vesmírné šedé. S iPhonem 6 byla představena světlejší šedá, která vydržela nějaké tři roky.

Druhá verze odstínu se dostala i na nový iPad Air 2 a iPad mini 3, první a druhý iPad Pro, 12palcový MacBook, iPhone 6s a 7, iPad mini 4, dárkové poukázky Apple Storu a nový hliníkový Lightning dock. Dokonce se ve stejné barvě prodávaly i značkové propisky.

vesmírná šedá

Naproti tomu iPhone SE měl o něco světlejší odstín, podobně jako Beats 2.

vesmírná šedá

Vesmírná šedá 3

V roce 2014 byl představen mnohem tmavší odstín na hodinkách Apple Watch Sport. Nová barva se dostala i na iPod nano a shuffle, které byly nabízeny celkem ve třech barvách.

Postupně se nový odstín vesmírné šedé dostával na čím dál více zařízení. Například iMac Pro nebo MacBooky Pro 2016 (které jsou o něco světlejší než iMac). Chybět nemohla ani Magic Keyboard, Magic Mouse a Trackpad.

Vesmírná šedá 3a, 3b

Podle 9to5Mac patří barva iPhonu 8 a iPhonu X do rodiny třetího odstínu. Podle nás by měl ovšem iPhone X patřit do jiné rodiny, jelikož má ocelové okraje.

vesmírná šedá

Vesmírná šedá 4

Letos představuje HomePod první produkt Applu, který ztvárňuje vesmírnou šedou v podobě tkaniny. Zároveň půjde o jediného zástupce.

vesmírná šedá

Variace černé

Kromě vesmírné šedé musíme zmínit ještě několik dalších tmavších odstínů. Například vesmírná černá představuje dokonalý příklad experimentace Applu s černou barvou. Tmavá černá a černá na iPhonu 8, lesklá tmavá macu Pro a černá verze Stainless Steel Apple Watch jsou vše různé variace černé barvy.

vesmírná šedá

Níže můžete vidět shrnutí všech odstínů a zařízení s vesmírnou šedou.

vesmírná šedá

Apple si vesmírnou šedou nechá pravděpodobně navždy a výše přiložený seznam se bude neustále rozšiřovat.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.