imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Pět největších oznámení WWDC


Apple v pondělí večer ukázal řadu novinek, mezi nimi třeba iOS 11, iMac Pro či HomePod. Pojďme se podívat na pět největších oznámení.

Musíme být upřímní, letošní úvodní keynote WWDC pro nás bylaobrovské překvapení. Nevěděli jsme, že prakticky všechny větší zprávy, které se před přednáškou objevily, se také potvrdí. Lidé jsou kolem novinek trochu rozpačití – některé je přímo uchvátily, jiné tak přesvědčivé nejsou.

01_five_biggest_announcements_this_wwdc

Chytrý domácí reproduktor od Applu – HomePod

Hitem letošního roku se stal chytrý domácí reproduktor, nebo spíš domácí osobní asistent (není úplně jasné, jak zařízení označovat), a konečně se objevil v nabídce Applu. HomePod můžeme srovnávat třeba s Amazon Echo nebo Google Home, a to jak po stránce design, tak po stránce funkcí. Zařízení dostalo válcovitý tvar, ale ne stejný jako v případě Macu Pro, jak některé spekulace odhadovaly.

Apple tvrdí, že HomePod je hudební osobní asistent a centrální ovládací zařízení v jednom, které můžeme ovládat pomocí hlasu a Siri. Zařízení se sžije s hudebním vkusem uživatele a skrz Apple Music bude nabízet vhodnou muziku. Vedle toho nechybí ani podpora HomeKitu. Z pohledu čísel má HomePod šest mikrofonů a sedm reproduktorů, za ovládání produktu bude zodpovědný čip A8. HomePod zvládne rozpoznat, na jakém místě v domě je (jestli u zdi, v rohu nebo třeba uprostřed místnosti) a podle toho vybalancovat hlasitost a podání zvuku.

02_five_biggest_announcements_this_wwdc

Produkt dorazí na pulty v Austrálii, Anglii a Spojených státech a cena se bude pohybovat kolem 350 dolarů. Ohledně ceny a data vydání v dalších zemích více nevíme.

Hromada hardwaru od Applu

Apple updatoval MacBook a MacBook Pro pomocí procesorů Kaby Lake. Vedle toho máme iMac – 21,5“ 4K model navíc dostal dedikované AMD GPU. Poté Apple představil iMac Pro v tmavším provedení, s procesorem Intel Xeon až do 18 jader, maximální RAM 128 GB DDR4 (nelze pak dále upgradovat) a 4TB SSD, které je schopné dosahovat neuvěřitelných hodnot – držte si laptopy – až 3 GB/s. Jsme trochu na rozpacích jen z toho, že o zařízení píšeme, a když přemýšlíme, jakou pokladničku budeme muset na nákup rozbít – asi nám ale nebude stačit žádná menší, zařízení bude startovat na přibližně 5 tisících dolarech.

03_five_biggest_announcements_this_wwdc

To ale není ani zdaleka všechno, dostali jsme i update iPadu Pro, který potvrdil, že všechny naše úspory letos sežere Apple. Máme dva nové modely. Skončila 9,7“ verze a je tu 10,5“ verze s tenkými rámečky a klasická 12,9“ verze. U výkonu se škrty nedělaly, Apple představil šestijádrový procesor A10X spárovaný s dvanáctijádrovým grafickým akcelerátorem. Novinkou je stejná kamera jako u iPhonu 7. Displej byl nahrazen zcela novým, iPady Pro získaly panel s obnovovací frekvencí 120 Hz. Produkt bude v nabídce ve velikostech 64 GB, 128 GB a 512 GB. Nejlevnější model přijde na 650 dolarů, nejdražší pak na 1.100 dolarů.

iOS 11: vývoj Siri, Car Mode a nové funkce iMessage

Osobní asistentka od Applu, Siri, opět začala studovat. Firma hodně mluvila o umělé inteligenci a strojovém učení, které se rozjedou v našich zařízeních. Dále došlo na zlepšení komunikace Siri, což znamená, že můžete komunikovat s asistentkou i textovou formou a Siri bude umět i překládat. Car Mode byl několikrát zmíněn jako nová funkce a budeme si s ním muset vystačit místo očekávaného Dark Modu. Nicméně Apple alespoň nakročil směrem k tmavému režimu, když nám nabídnul Smart Invert, kde se kromě fotek a videí otočí prakticky všechny barvy.

04_five_biggest_announcements_this_wwdc

Získali jsme režim „Do not disturb while driving“, který při napojení na Bluetooth v automobilu automaticky přepne váš iPhone do Car Modu, a vás tak nebudou otravovat všechna oznámení. Pochopitelně to musíte sami povolit. I iMessage získal novou funkcí, a to integrovaná platba Apple Pay, kdy budete moci přímo posílat peníze druhému uživateli. Bohužel to nebude fungovat ve všech zemích světa.

Ani fotoaparát a kamera nezůstaly bez povšimnutí – teoreticky byste měli být schopni dělat lepší fotky i za horších světelnostních podmínek, ale uvidíme, kdo nás přesvědčí o skutečnosti. Budete moci editovat Live Photos a vedle řady dalších drobností přibyly i dvě nové funkce 3D Touch. Jo a ještě se předělal App Store.

iOS 11: Dock, multitasking, správce souborů a Drag & Drop

Apple „zMacoval“ iPad Pro a vložil do něj řadu funkcí, které mají pomoci udělat z iOS 11 něco, co bude 90 % uživatelů stačit k nahrazení MacBooku Air. Dostali jsme krásný malý Dock, multitasking je skutečně hračka, a díky Drag & Drop budete moci snadno přenášet odkazy a obrázky z jednoho mailu do dalšího. Za pomoci správce souborů nebude problém ani s přesunem souborů a umístěním do jiné složky, což už ale teď funguje v pohodě.

05_five_biggest_announcements_this_wwdc

Správce souborů však nebude jen výsadou iPadu Pro – iPhone funkci dostane také, dokonce bude fungovat i Drag & Drop, jak se později ukázalo. Nejlepší vlastností správce souborů je, že do něj můžete nasázet všechny cloudové služby a mít tak své dokumenty pěkně na jednom místě. Nebude tak problém přepínat mezi iCloudem a třeba Google Drive. Pokud jste na něco podobného byli zvyklí z Androidu, rozhodně za novou možnost budete rádi; jinak zatím moc nevíme, k čemu přesně se nám to bude hodit, ale už se těšíme, až to zjistíme skrze používání.

Augmentovaná realita a umělá inteligence

Tyto dvě nové funkce dle všeho neoslnily širokou veřejnost stejně, jako se to povedlo u nás. Apple doufá, že se z iOS stane největší platforma pro AR na světě. Uvolnil ARKit, čímž vytvořil platformu pro samotné vývojáře. Během dema vše vypadalo pěkně a snímání pohybu bylo skutečně přesné, aplikace zvládala umístění virtuálních objektů do prostoru dost slušně.

06_five_biggest_announcements_this_wwdc

Umělá inteligence se během přednášky objevovala v pravidelných intervalech – aplikace fotoaparátu zvládne automaticky rozpoznat jisté symboly, jako třeba QR nebo čárové kódy. Telefon si bude dělat během focení i vlastní poznámky, díky čemuž se bude neustále učit. Apple udělal první kroky směrem, kam bychom velice rádi naše smartphony následovali.

Více o novinkách z WWDC si můžete prohlédnou ve vydaných novinkách na této stránce.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!