imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pocket Build: Vytvořte svůj vlastní svět!


Dnešní aplikaci můžeme doporučit hlavně těm, kdo rádi hrají v poklidném tempu a zaměřují se hlavně na kreativitu. Jestliže máte v oblibě žánry plné stavění, rozhodně byste měli mrknout na Pocket Build – hru, jež vám otevře dveře k ohromné volnosti.

Každý má v sobě alespoň špetku instinktu pro tvoření, dokonce i ti, kteří si myslí opak. Vývojáři MoonBear LTD s touto myšlenkou pracují, nejinak tomu bylo v případě hry jménem Pocket Build. Krásný a bohatý nástroj pro tvorbu skvělých světů je zcela oproštěn od jakýchkoliv cílů. Produkce, design a architektura zcela bez hranic – záleží jen na vašem vkusu.

Poté, co svůj svět pojmenujete, už je jen na vás, jak jej zformujete. Můžete ze stovek různých objektů vytvořit vlastní představy, nabídka předmětů se navíc pravidelně zvětšuje. Jsou tu cesty, ploty, stavby, světla apod. Mnoho z nich je dostupných v řadě různých stylů, jako třeba ve středověkém, moderním či westernovém. Pokud máte rádi farmy plné goblinů, můžete si vytvořit i ty. Výběr je opravdu široký a s trochou trpělivosti vytvoříte nádherná města či pevnosti. Nic vaší představivosti nebrání, snadno lze upravit i prvky okolní přírody.

Je tu spousta základních objektů, jež nepotřebují nic. Pro využití speciálních věcí a potvor ale potřebujete materiály. Jde hlavně o jídlo a dřevo, někdy třeba o zlato. Těžba probíhá automaticky – prostě jen umístíte postavičku na místo a ona začne sama hledat nejbližší zdroj. Sběračem může být sluha, král nebo třeba zombie. Čím více postavička stojí, tím rychleji pracuje.

Svým pracovníkům můžete přidělovat jména. Surové materiály se neustále objevují, i když hru vypnete. Jakmile ji opět spustíte, dozvíte se o tom, kolik pro vás postavičky posbíraly. U zlata lze těžit pouze pomocí goblinů, kteří jsou odvěkými nepřáteli lidí, nechybí tak ani souboje. Jako bonus tu pak jsou zvířata. Ve hře jich nalezneme kolem 30 druhů, vedle toho tu je pak hromada obrů, kteří čekají, až se do akce pustí také. O hustotu světa se tak nemusíte bát.

Vše je přivedeno k životu pomocí šikovného uživatelského rozhraní. Přestože je nabídka obrovská, snadno a rychle v ní zvládnete hledat, vývojářům se podařilo skvělé rozřazení podle skupin. Je super, že jakmile umístíte objekt, hra se hned snaží umístit další. Města tak vzniknout během pár chvil. Interakce je vlastní hernímu zážitku, fáze stavění tak není vůbec náročná.

Po stránce optimalizace se vývojářům podařil skvělý výsledek, zejména pak u energetické náročnosti. Grafika je jednoduchá, ale okouzlující. Můžete obdivovat svůj 3D svět z mnoha úhlů a obraz zůstane ostrý, i když si vše pořádně přiblížíte. Počasí se bohužel nemění, den a noc naštěstí ano. Jestliže tak své město zaplníte ohništi, začne vše v noci vypadat ještě mnohem lépe.

Barvu a sílu světel můžete upravovat jedno po druhém, scény se tak stanou ještě unikátnějšími. Detailní design je u každého objektu, vývojáři při modelování odvedli parádní práci. Seznam se navíc dále rozšiřuje – pravidelné měsíční aktualizace nejsou ničím speciálním. To je u offline her vcelku vzácné.

Pocket Build je volbou spíše pro klidnější hraní – jestliže se chcete ztratit v detailech a obdivovat, co jste vytvořili, sáhněte po hře. Rozhodně si však tento kousek nepleťte s klasickými strategiemi, jež jsou často postaveny na boji a strategickém myšlení. Hra je spíš takovým klidným pískovištěm. Přestože jsou hranice vcelku omezené, vývojáři se postarali o to, aby vše nebylo tak zřejmé.

Stahujte Pocket Build z App Storu (49 Kč, iPhone, iPad)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.