imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pocket City – stavíme města na úrovni


Od svého vydání v roce 1989 je SimCity jediným lídrem na poli městských budovatelských simulátorů již 20 let. Vděčí za to realistickému přístupu a statusu legendy mezi cílovou skupinou. Mobilní verze bohužel nenese stejné kvality jako originál, naštěstí vše vynahrazuje Pocket City.

Nikdy nezapomenu, jak jsem si jako dítě neustále hrál se SimCity 3000. Stále dokola jsem se snažil vybudovat své vysněné město, ovšem kvůli jazykové bariéře jsem neměl tušení, jak uspět. Několikrát jsem tedy selhal a v podobě nějaké přírodní katastrofy jsem zasadil svým osadníkům poslední ránu z milosti. Díky Bobbymu Li z Kanady mám nyní šanci na satisfakci, jelikož jeho výtvor přináší fungující herní systém klasického simulátoru právě na mobilní zařízení.

Pocket City staví na základech svého velkého předchůdce, přidává aktuální zkušenosti okořeněné old-school prvky. Naším úkolem je samozřejmě vybudovat prosperující město. Naše osada o jedné chatrči se může proměnit v metropoli pouze při pečlivém plánování. Základy známe z dřívějška. Vybereme obytné, komerční a industriální zóny, které se začnou po přivedení potřebné infrastruktury (elektřina, dopravní síť, voda) automaticky vyvíjet.

Aby byli naši obyvatelé šťastní a měli spokojený život, musíme se postarat také o základní potřeby jako hasičský sbor, nemocnice a nějakou tu zábavu. Čerstvý vzduch zajistí výsadba stromů a dopravní zácpy omezí veřejná doprava. Potřebné budovy jsou dostupné v několika verzích a plněním misí jich máme k dispozici víc a víc.

Mise získáváme od samotných obyvatel a jejich cílem může být obyčejné dosažení 500 obyvatel až po neobvyklé výzvy jako najít chodce, který má rád jógu. Za splnění misí získáváme zkušenostní body a za dosažení nové úrovně obdržíme nové příležitosti.

Snít o mrakodrapech bez peněz samozřejmě nemá žádný smysl. Pro stabilní ekonomiku se musíme tudíž naučit také finanční stránku hry. Zdroj našich peněz nalezneme v komerčním sektoru a obchodovatelných produktech. Různé produkty lze produkovat na farmách, pilách a v dolech a prodávat je dál. Naopak budeme možná potřebovat import nějakého zboží, což vyžaduje dodatečné náklady. Kdyby se nám nedařilo, vždy můžeme zvýšit daně, podobným drastickým krokům bychom se ale měli vyhýbat, jelikož klíčem k úspěchu je spokojená populace.

Nesmíme zapomenout ani na přírodní katastrofy, které jsem zmiňoval ve spojení se SimCity. Zde naše města nejvíce ohrožují zejména tornáda a vulkanické erupce, po kterých budeme potřebovat na zotavení nějakou pomoc. Můžete pořádat akce na zlepšení nálady, například přehlídky, ohňostroje, závody aut nebo vypustit raketu.

Hra je vjednoduchá a chytlavá. Není to jen díky pohádkovému vzhledu a poměrně jednoduchým úrovním, ale také samotnými obyvateli. Postavy, které vám zadávají mise, jsou přátelské, a dokonce i chuligán s přezdívkou xGangsta_Face_98x se umí náležitě chovat. Při přiblížení ulic lze sledovat názory občanů, díky kterým získáte zpětnou vazbu na stav města a mohou vás také pobavit (například „Ten park vypadá hezky, tady můžu ťukat do telefonu celý den“).

Výkon byl po dobu testování v pořádku. Pocket City baterii nezahřívá ani zbytečně nevybíjí. Nezaznamenal jsem ani žádné sekání nebo pád. Pravděpodobně poběží i na starších zařízeních, jelikož lze v nastavení snížit rozlišení a vypnout nějaké efekty.

Vývoj města, management ekonomiky a chytře zahrnuté mise zaručují energickou a návykovou hru. Klidně se vám může stát, že po vypnutí hry budete myslet jen na to, že jste přeci jen ještě mohli vybudovat jednu zónu. Naštěstí se bavíme o prémiové kvalitě, a tak nám v tom nic nezabrání. Systém vás nijak omezovat nebude, nebudou vás otravovat žádné reklamy a ani nemusíte na nic zbytečně čekat. Pocket City připomíná atmosféru starých dobrých městských simulátorů, líbit se ale zajisté bude i mladším pařanům.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.