imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Pojďme se upřímně pobavit o Beauty-gate


Upravuje čelní fotoaparát nových iPhonů fotografie záměrně, nebo se jedná o naprosto běžný fenomén?

Za námi je další září a jak jste možná zvyklí, u Applu se toho spoustu událo. Začátkem minulého měsíce představili v Cupertinu 3 nové iPhony a na konci měsíce už se celý internet bavil o nejnovější „gate“. Respektive o dvou nejnovějších gate. Kromě beauty-gate zaznamenalo několik uživatelů problém s nabíjením, který Apple vyřešil začátkem týdne.

Škarohlídi samozřejmě opět hlásali konec Applu. Ani se přitom nezamysleli, proč iPhone XS pořizuje jiné fotky než jeho předchůdce. Není to chyba našich čtenářů, uživatelů Androidu ani nikoho jiného, zmást se nechali dokonce i cizokrajní influenceři a technologičtí novináři.

O co tedy v nechtěném beauty effectu jde? Opraví ho Apple? Tato otázka je naprosto oprávněná. Abychom bezpečně pochopili, o co tedy jde, otestovali jsme čelní a fotoaparáty iPhonu 7, iPhonu X a iPhonu XS Max (který je totožný s fotoaparátem iPhonu XS). Na první pohled je vidět nějaká omlazující procedura. Pokud se ale podíváte blíže…

Selfie kameru jsme vyzkoušeli u všech přístrojů při různých scénářích a získali jsme překvapivé výsledky. Předem bychom měli podotknout, jak lze ostatně vidět na obrázcích, fotografie pořízené na iPhone XS Max jsou daleko kvalitnější než u ostatních. Zařízení automaticky nastaví ty nejlepší hodnoty pro špatně osvětlenou scénu. Dále jsme se nemohli shodnout, zda make-up funguje lépe při nízkém, nebo vysokém osvětlení.

Zleva doprava: iPhone 7, iPhone X, iPhone XS.

V některých případech to vypadá, že iPhone XS udělá něco s pozadím, kvůli čemuž přijde o pár detailů. Nejedná se ale o žádné tajemství. Apple sám během Keynote odhalil strůjce beauty-gate, Smart HDR. Při pořizování fotografie totiž iPhone XS pořídí pár snímků s nízkou expozicí a pár s vysokou a ty spojí v jeden. Pokud chcete vědět o HDR fotografování něco více, čtěte dále!

HRD umožňuje čelním i zadním kamerám pořizovat fotografie s širším dynamickým rozsahem. Díky softwaru iPhonů XS a XS Max přiblížit popředí a pozadí fotografie expozičně blíže k sobě. Na fotografiích tak nenaleznete žádné vypálené části, přestože ladění ISO a ASA vždy doprovází nějaký šum. Díky jejich odstranění bude fotografie měkčí. S tím přichází také úbytek několika málo detailů.

Naše myšlenky potvrdil vloger Jonathan Morrison, který ke všemu přidává ještě jeden poznatek. Na svůj Instagram nahrál selfie s popisem „vyfoceno na Pixel 2“. Okamžitě se začaly objevovat komentáře oslavující fotoaparát Pixelu 2 a hanobící Apple. Problémem ale bylo, že selfie bylo doopravdy pořízeno na iPhone XS. To jen dokazuje, jak zbytečné jsou dohady o tom, jaký fotoaparát je lepší.

Celkově vzato tedy žádná beauty-gate neexistuje. Fotoaparát iPhonu XS akorát funguje jinak než u předchůdců. To, jaké fotografie se vám líbí více, je pak čistě záležitostí vkusu. Nová zařízení testujeme již dva týdny a stále nás ohromují další a další skryté funkce.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.