imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Poprvé v historii klesl počet aplikací v App Storu


Pro Apple nešlo o nejlepší období v historii. Kvůli přísnějším regulacím jsme se museli rozloučit s řadou dobrých aplikací. Tento fakt měl efekt i na samotný App Store. Jde o největší množství odstraněných aplikací v historii digitálního obchodu.

Redaktoři blogu AppFigures udělali ohromný výzkum, v němž studovali výběr aplikací na App Storu a Google Play. Podle výsledků byl rok 2017 prvním v historii, kdy celkový počet aplikací v App Storu klesnul. Reálně však nejde o problém.

Na začátku minulého roku jsme v obchodu mohli najít kolem 2,2 milionu aplikací, na konci roku toto číslo kleslo na 2,1 milionu dostupných aplikací. To znamená přibližně 5% úbytek, což je hodně. Důvod je zcela zřejmý. V roce 2016 oznámil Phil Schiller (SVP Applu pro marketing) reformu App Storu. Kvůli regulacím v roce 2017 dorazila nová a přísnější pravidla.

Nejdříve zmizely aplikace, jež nebyly určitou dobu aktualizovány a nepodporovaly 64bitovou architekturu. Odhadovaný počet takto odebraných aplikací byl 187 tisíc – mnoho z nich však vývojáři vydáním updatu zachránili. Stále však šlo o velké číslo.

Dalším krokem bylo odstranění aplikací, jež vznikly pomocí šablony, případně měly duplikovaný či naklonovaný obsah. To se rovněž týkalo tisíců aplikací. Na řadě následovaly aplikace, jež v názvu nesly slovíčko „Free“.

Musíme dodat, že rozhodnutí zpřísnit pravidla bylo na společnosti samotné. Pokud chtějí vývojáři na jejich platformě fungovat, musejí se přizpůsobit. Nekontrolovaly se navíc jen nové aplikace, ale i ty již existující. Kdo pravidla nedodržoval, musel z kola ven.

Vidíme, že za odstraňováním aplikací stálo hned několik kroků. Za poklesem počtu aplikací však podle AppFigures stojí i jiné důvody. Podle jejich dat je na App Store přidáváno méně aplikací než dříve. To však neznamená menší počet vzniklých aplikací, jen jich prostě projde méně přísnější certifikací.

V podstatě tak vývoj neznamená, že by končil zlatý věk aplikací. Jen jsme se začali zbavovat odpadu. Stále v App Storu je obrovské množství kousků, z nichž si můžeme vybírat. Snížila se však šance, že narazíte na něco s nižší kvalitou.

Tabulky ukazují i aktuální situaci na Google Play. Vidíme, že v případě Androidu situace zůstává stále stejná a uživatelé mohou vybírat z rostoucího počtu aplikací. Těžko říci, zda za to mohou mírnější pravidla samotného obchodu, nebo aktivnější vývojářská komunita.

Těžko však předpokládat, že by v roce 2018 kdokoliv nenašel aplikaci, která přesně odpovídá jeho představám.

Zdroj: TechCrunch

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.