imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Porovnáváme nové MacBooky Air a Pro s modely Mid-2014


MacBooky Air a Pro prošly společně s představením nového MacBooku pravidelnou aktualizací a dostaly o chloupek lepší výbavu. Jsou vůbec rychlejší, než předchůdci?

Nový 13″ Retina Macbook Pro s Force Touch trackpadem je předchozímu modelu mid-2014 velmi podobný, ve vnitřní výbavě totiž nedošlo k žádným převratným nebo revolučním změnám. Model early-2015 s procesorem Intel Core i5 taktovaným na frekvenci 2,7 GHz dosáhl podle měření benchmarkem Geekbench skóre 3 043 bodů (na jedno jádro), respektive pak 6 448 (při vícejádrovém testu). Jde tak o hodnoty, které jsou ve srovnání s předchozí generací stejného počítače o něco nižší v případě vícejádrového testu (6 554 bodů), o něco málo horší je výkon na jedno jádro (3 056 bodů).

prispevek1_01

Nejnovější 11 “Macbook Air s procesorem Intel Core i5 taktovaný na 1,6 GHz má skóre také srovnatelné. V jednojádrovém testu se dostal na hranici 2 753 bodů, při vícejádrovém pak vykázal zisk 5 486 bodů, což je ve srovnání s verzí mid-2014 jen nepatrně lepší.

prispevek1_02

Za těmito výsledky je nutno spatřovat snahu Intelu o důslednou optimalizaci spotřeby svých procesorů, na které pracuje již několik generací. Zatímco výkon těchto čipů tak zůstává dlouhodobě více či méně stejný, jejich spotřeba je výrazně nižší. A stejné je tomu i v tomto případě.

Na první pohled skutečně jsou nové stroje o něco málo pomalejší, avšak druhý pohled natolik kritický není. Rozdíly v naměřených hodnotách jsou natolik malé, že je lze přisoudit i momentálnímu stavu operačního systému a akcí probíhajících na pozadí.

Navíc je třeba mít na paměti, že Geebench je tester hrubého procesorového výkonu a nic nevypovídá o skutečné rychlosti celého počítače. Subjektivně jsou nové stroje o dost rychlejší, než by se mohlo zdát a mohou za to nejen rychlejší použité operační paměti i SSD disky, ale také výkonnější integrovaná grafická karta. A svižnost celého počítače určují právě tyto komponenty – vždyť koho by zajímalo, že je procesor v novém modelu o 0,43 procenta pomalejší, když obsahuje o 40 % rychlejší grafickou kartu? A stejně tak i rychlejší SSD disk znamená rychlejší práci s daty a tedy i rychlejší spouštění aplikací.

A to ještě nezmiňuji zcela nový Force Touch trackpad, jehož schopnosti si můžete vyzkoušet už dnes ve všech obchodech iSTYLE. Ten zážitek opravdu stojí za to.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Nejčtenější za minulý měsíc

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.