imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Používání hesel pro konkrétní aplikace


Apple představil nový povinný bezpečnostní krok pro aplikace třetích stran, jež se pokusí získat osobní informace uložené na iCloudu. Brzy budete potřebovat speciálně vygenerovaná hesla, abyste mohli těchto aplikací bez problémů využívat dál.

Hesla pro konkrétní aplikace

Ano, zprávy jsou pravdivé, Apple od 15. června zavede mezi uživatele a phishingové aktivity nové bezpečnostní opatření. Není nic nového na tom, že Apple neustále přidává další a další drobné překážky, aby ochránil naše data, kontakty a maily z iCloudu. Apple aplikacím, které výše zmíněná data budou chtít využívat, neumožní přístup, a nepovolí tak vlastně obcházení dvoufázového a dvoufaktorového ověřování. Nebojte, 90 % aplikací se to vůbec nedotkne, většina vámi pravidelně používaných apek zůstane beze změny.

01_using_appspecific_passwords

Proč je to nutné?

Apple k tématu píše uživatelům následující mail:

Počátkem 15. června bude požadováno heslo pro konkrétní aplikace, které budou požadovat přístup k vašim datům z iCloudu, jako jsou třeba Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird a další správci mailů, kalendářů a kontaktů, jež nejsou poskytovány Applem. Jestliže jste již do aplikace třetí strany třetí strany přihlášeni pomocí hesla Apple ID, budete po zavedení opatření automaticky odhlášeni. Budete si muset vygenerovat heslo pro konkrétní aplikaci a přihlásit se znovu.

02_using_appspecific_passwords

Co to v praxi znamená? Když se třeba budete chtít dostat ke svým iCloudovým mailům pomocí Microsoft Outlooku, budete brzy odhlášeni. Aplikace budete pochopitelně moci využívat i nadále, ale tyto apky nepodporují dvoufázové/dvoufaktorové ověřování, což znamená potenciální hrozbu. Již nyní můžete přání Applu naplnit a pomocí několika jednoduchých kroků se na změnu připravit. Nejdříve musíte povolit dvoufaktorové ověřování na vašem Apple ID.

Jak nastavit hesla pro konkrétní aplikace?

Dvoufaktorové ověřování povolíte následovně (jde o standardní nastavení pro iOS 10.3 a novější):

  1. Otevřete Settings a klikněte na lištu ve vrchní části.
  2. Zde uvidíte své jméno, klikněte na něj.
  3. Vyberte druhou záložku jménem „Password & Security“.
  4. Pod možností „Change Password“ naleznete „Two-factor authentication“ (už může být aktivováno) a klikněte na ni.
  5. Přidejte své telefonní číslo, kam můžete dostávat potvrzovací kód, jenž bude potřeba pro zbytek procesu. Podle libosti si můžete vybrat mezi možnostmi textové zprávy a telefonátu.
  6. Klikněte na „Next“ a měli byste obdržet kód.
03_using_appspecific_passwords

Vygenerování hesla pro konkrétní aplikace

  1. Přihlaste se na stránku svého účtu Apple ID.
  2. V části Zabezpečení klikněte v části Hesla pro konkrétní aplikace na Vygenerovat heslo.
  3. Postupujte podle pokynů na obrazovce.

Nyní se již můžete přihlásit do aplikací, kterých se nový bezpečnostní prvek týká s heslem, jež jste si vygenerovali. Heslo můžete změnit v části Zabezpečení a do seznamu můžete přidat až 25 současně aktivních hesel. Pokud je heslo k Apple ID změněno, budou vymazána i tato hesla. Nepanikařte, jediná věc, která se stane, že vás z aplikací Apple opět odhlásí. Stačí potom s novým heslem vygenerovat další hesla pro konkrétní aplikace a znovu se přihlásit.

Více si o dvoufaktorovém ověřování můžete přečíst v našem starším článku.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.