imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

hackeři napadli účty icloud

Pozor na phishing a další falešné zprávy, jak poznat legitimní mail od Applu?


Stále častěji se objevují podvodné e-maily, které se snaží z lidí vylákat osobní nebo finanční údaje. Využívají k tomu i zprávy, jež na první pohled vypadají jako maily od Applu. Jak tedy poznat, kdy jde o legitimní zprávu a kdy jde o pokus o podvod?

Dost možná se to stalo i vám – přišel e-mail, kde vás odesilatel žádá, abyste na svém účtu změnili údaje, případně dorazila účtenka z App Storu, i když jste si nic nekoupili. Cíl je jasný, máte kliknout na jeden z přiložených odkazů, které však nevedou na skutečné stránky Applu, ale na podvodný web (na první pohled totožný s webem Applu).

Jak poznat pravý mail?

Když je mail a následný web stejný, případně velmi podobný, jak tedy poznat skutečnou zprávu? Apple k rozpoznání uvádí následující:

Pokud vám přišel e-mail o nákupu v App Storu nebo iTunes Storu a vy nevíte, jestli je pravý, můžete si podle několika věcí ověřit, jestli skutečně pochází od společnosti Apple.

Skutečné účtenky k nákupům v App Storu, iTunes Storu, iBooks Storu nebo Apple Music obsahují vaši aktuální fakturační adresu a je nepravděpodobné, že by ji znali podvodníci. Taky se můžete podívat do historie nákupů v App Storu, iTunes Storu, iBooks Storu nebo Apple Music.

E-maily o nákupech v App Storu, iTunes Storu, iBooks Storu nebo Apple Music po vás nikdy nebudou chtít, abyste přes e-mail poskytli tyto údaje: Rodné číslo; Rodné příjmení matky; Úplné číslo platební karty; CCV kód platební karty

Apple se mimochodem věnuje phishingu a dalším podobným stylům podvodů více na specializované stránce. Najdete na ni ještě mnohem podrobnější informace o tom, jak se bránit.

Kolik typů podvodů vůbec je?

Pojem phishing asi většina z našich čtenářů zná. Říkají vám ale něco pojmy, jako jsou smishing, vishing, phreaking, shoulder surfing, eavesdropping či tailgating? Část z nich si dokážete odvodit od anglického překladu, chce je však dobře znát – jen pak se zvládnete všem podvodným pokusům ubránit. Doporučujeme tedy pročíst všechny odkazované stránky.

Jak bezpečně aktualizovat údaje?

I k tomu Apple dodává návod, abyste se vyhnuli všem možným nepříjemnostem:

Když vám přijde e-mail s výzvou, abyste si aktualizovali údaje o účtu nebo platební údaje, vždy tyto změny proveďte přímo v Nastaveních na iPhonu, iPadu nebo iPodu touch, v iTunes nebo App Storu na Macu, případně v iTunes na PC.

Pokud si chcete změnit heslo k Apple ID, se kterým nakupujete, vždy změnu proveďte v Nastaveních na zařízení nebo na webu appleid.apple.com.

A co když už jsem udělal chybu?

Přestože je člověk obezřetný, může při čtení těchto řádků zjistit, že už chybu udělal. V dobré víře na některý z odkazů z podezřelého mailu kliknul a zadal své údaje. Co v takovou chvíli udělat, aby pomohl ostatním i sobě? Zaprvé je potřeba podezřelou zprávu přeposlat Applu, aby situaci prošetřil a vyřešil. Na Macu vyberte mail a v nabídce Zpráva zvolte Přeposlat jako přílohu na adresu reportphishing@apple.com.

Pokud jste pak své údaje zadali, okamžitě změňte své heslo k Apple ID. I v tomto případě stačí skočit na oficiální stránky Applu, kde najdete bezpečný návod krok po kroku.

Věříme, že se vám po přečtení dnešního článku již všechny problémy vyhnou. Je potřeba být obezřetný, a pokud už se udělá krok vedle, co nejrychleji ho napravit.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!