imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Byl představen iOS 12 – Apple WWDC 2018


Po týdnech spekulací jsme se konečně dozvěděli o všem novém, co se v nadcházející verzi iOS objeví. Pojďme si to nejdůležitější představit, rozhodně jde o pěknou hromádku novinek, které si uživatelé iOS rychle oblíbí.

Apple má za sebou vzrušujících 12 měsíců, zejména u iOS. Přesně před rokem představil iOS 11 a každý se na něj obrovsky těšil. Nešlo o nic překvapivého, nový systém v sobě totiž skrýval pěknou řadu inovací, jako zlepšení iPadů či kompletní redesign Ovládacího centra. Postupem času se však na modré obloze začaly objevovat mráčky.

Těžký začátek měl na systém velký vliv, Apple se jej až do teď snažil vylepšit, odstranit chyby a přinést dlouho očekávané funkce. Od interních zdrojů víme, že se ze svých chyb poučil a rozhodl se u další verze systému pro následující přístup:

Namísto nových funkcí se Apple u iOS 12 zaměří na stabilitu.

Pojďme se podívat, co to znamená v praxi. Máme pro vás shrnutí toho nejdůležitějšího, co nadcházející mobilní operační systém od Applu nabídne.

Výkon

iOS 12 dorazí ve formě tří softwarových updatů. Cílem je podle všeho to, aby byl systém dvakrát rychlejší než iOS 11 – uvidíme, jak se to povede. Rozhodně se nezapomnělo na pořádnou podporu – všechna zařízení, která v tuto chvíli podporují iOS 11, se dočkají i podpory další verze. Půjde tak o mobilní systém s historicky nejvyšším počtem podporovaných zařízení. I nejstarší z podporovaných produktů se dočkají velkého zlepšení, třeba aplikace se budou otevírat o 40-50 % rychleji. To se Applu daří následovně: výkon CPU se okamžitě po začátku akce dostane na maximum výkonu a postupně poleví. Aktuální stav je takový, že CPU potřebuje nějaký čas na dosáhnutí maxima.

Rozšířená realita

Ve spolupráci s Pixarem zvládl Apple vyvinout nový formát, jenž nese označení USDZ. Pochopitelně jde o chytré řešení, detailněji si jej rozebereme v dalších článcích. Podporu získá i Adobe Creative Cloud. Představena byla i aplikace, skrze níž můžete upravovat rozšířenou realitu. Zní to skvěle, Apple se evidentně své myšlenky drží pevně a chce ji posunout co nejdál.

Vyjde i celá řada dalších aplikací, jako třeba Measure (aplikace na měření). Nejde o žádnou velkou novinku, podobné aplikace již nyní najdeme na App Storu – nativní řešení však vypadá mnohem elegantněji a na první pohled jsme si jej zamilovali.

Jak jsme očekávali, ARKit 2 v sobě obsahuje spoustu inovací, nejdůležitější z nich je však možnost sdílet rozšířenou realitu s dalšími. Můžete tak hrát například hru pro více hráčů, přičemž se oba díváte na stejné herní pole.

Applu se podařilo uzavřít spolupráci i s firmou Lego, což je asi nejlepší věc, která se ARKitu mohla stát. Nejenže však můžete své výtvory převést do virtuální reality, vaše výtvory se zároveň stanou i digitálním nástrojem pro hraní. Jde v podstatě o to, co jsme si jako malí vysnili – postavíte si budovu, digitálně rozšíříte její okolí a pomocí AR v ní hrajete za hasiče, létáte helikoptérou nebo bojujete proti zločinu.

Fotky

Aplikace se dočkala pokročilejších algoritmů, vyhledávání ve fotkách tak bude lepší než kdy jindy. Objevila se i záložka For You, kde naleznete fotovzpomínky, zvýrazněné staré fotky, momentky, doporučení na sdílení s ostatními a další. Když jsme u sdílení, je i zde velký posun. Jestliže jste byli na akci s některým z přátel, aplikace vám navrhne možnost sdílení fotek přímo s ním. Pokud mu je pošlete, aplikace automaticky navrhne jemu, aby vám poslal všechny své fotky z této akce. Oba tak můžete mít kompletní sbírku fotek z obou telefonů.

Siri

Nová funkce: Zkratky! Můžete si sami určovat věty, pomocí nichž aktivujete možnosti jednotlivých aplikací. Díky nedávno zakoupené aplikace Workflow se k nám dostane celá zásoba podporovaných aplikací. Prakticky můžeme mluvit o automatizaci integrované do Siri.

Siri nám zásadně ulehčí život – informuje vás o tom, kdy má vaše babička narozeniny, upozorní vás na ztišení telefonu v kině apod. Podle slov přednášejících vše navíc sama od sebe.

Nativní aplikace

News: Tato novinka se nás příliš netýká, aplikace News se však stává chytřejší, má hezčí design a celkově se zlepšuje. Aplikace Akcie se také dočkává nového designu, navíc je do ní integrována právě i aplikace News. Voice Memos dorazily na iPad, iBooks byly obnoveny. Co si budeme povídat, tohle nebyla ta nejvíce vzrušující část.

Digital Health

Tento příchod jsme také očekávali, bavíme se tu o skupině aplikací. Začínáme aplikací Nerušit, jíž budete moci lépe ovládat, celkově se stane chytřejší. Například si budete moci nastavit, že potřebujete hodinového šlofíka.

Změny se projeví i u notifikací. Konečně si Apple všiml přání uživatelů a do systému zahrnul sdružování upozornění. Na to jsme čekali opravdu dlouho a konečně to tu máme! V neposlední řadě přichází i Screen Time. Jde o statistiky, které sledují kdy, kde a jak dlouho používáte svůj telefon. Díky němu můžete lépe kontrolovat své návyky.

Nastavit si lze i speciální časová okna (intervaly) pro jednotlivé aplikace – jestliže je překročíte, systém vás varuje, že je čas na odložení telefonu, případně vám aplikaci zablokuje. I rodiče budou mít z novinek radost – od teď mohou kontrolovat kolik času jejich ratolesti tráví na svých telefonech. Uvidí (a mohou omezit) dobu používání či konkrétní aplikace a obsah.

iMessage

Animoji: I Craig Federighi si dělal legraci z toho, že si díky nové detekci jazyku podmanili celý svět. Ano, od teď zvládnou Animoji sledovat i váš jazyk. Hurá! Pochopitelně jsme se dočkali i nových postaviček (koala, duch, tygr a T-Rex). Přichází navíc ještě MeMoji! Díky nimž můžete vytvořit Animoji podle vaší podoby, jak to známe třeba od Samsungu. Vše je však dotaženo ještě dál. Opravdu klíčové novinky!

FaceTime

Konferenční hovor ve FaceTime – jde o další dlouho očekávanou funkci. V hovoru může být až 32 lidí, což je skutečně slušné. Funkce byla integrována do iMessage, takže můžete skupinovou konverzaci přeměnit na konferenční hovor jedním kliknutím. Podle předváděčky se vše podařilo vyřešit skvěle, i když se do hovoru připojí několik desítek lidí. Těšit se pochopitelně můžete i na podporu nových Animoji, nálepek, efektů apod.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.